چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۶

سال ۹۸ اوضاع اقتصادی کشور چگونه خواهد شد؟

مدتی قیمت طلا به گرمی ۳۰۵ هزار تومان نیز رسیده بود، اما دوباره به کانال ۳۴۰ هزار تومان بازگشت. احتمالا قیمت هر گرم طلا در سال آینده به ۴۵۰ هزار تومان برسد.

به گزارش یوپنا وحید شقاقی شهری، اقتصاددان به پول نیوز میگوید: برآورد من این است که در ماه‌های آینده شاهد افزایش قیمت دلار هستیم. اقداماتی که صورت می‌گیرد پاسخ گوی کنترل نرخ ارز نیست. با وجود آنکه اقدامات بانک مرکزی اقدامات مناسبی بوده، اما الزاماتی که می‌توانست نرخ دلار را کنترل کند اتخاذ نشده است. سایر وزارتخانه‌های اقتصادی هم عملکرد مناسبی در کنترل تراز ارزی و مدیریت تجاری نداشته اند. متاسفانه تصمیمات سخت در اقتصاد ایران گرفته نمی‌شود و همچنان وضعیت ما در مدیریت منابع ارزی مناسب نیست. به این ترتیب فشار بر روی منابع ارزی بانک مرکزی بیشتر خواهد شد و احتمالا قیمت ارز سال آینده در کانال ۱۵ هزار تومان خواهد بود.

این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: قیمت نفت روند افزایشی خود را در پیش خواهد گرفت و با اینکه امسال در نیمه دوم سال به کمترین قیمت رسید، اما در سال آینده روندافزایشی خود را از سر می‌گیرد. احتمالا قیمت نفت به عددی بین بین ۵۵ تا ۶۰ دلار برسد. با چنین اتفاقی همه شرکت‌های بورسی که به قیمت نفت وابسته هستند رشد خوبی خواهند داشت.

شقاقی شهری می‌گوید: هم قیمت طلای جهانی و هم قیمت طلا در داخل ایران با افزایش قیمت رو به رو می‌شود. مدتی قیمت طلا به گرمی ۳۰۵ هزار تومان نیز رسیده بود، اما دوباره به کانال ۳۴۰ هزار تومان بازگشت. احتمالا قیمت هر گرم طلا در سال آینده به ۴۵۰ هزار تومان برسد.

استاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه در سال ۹۷ قیمت مسکن در تهران نسبت به سال قبل بیشتر از ۹۰ درصد افزایش پیدا داشت می‌گوید: با توجه به این وضعیت و همچنین کاهش قدرت خرید مردم برآورد می‌شود که بازار مسکن سال آینده افزایش شدیدی نداشته باشد. مسکن در شهر تهران بیشتر از ۲۰ درصد افزایش قیمت نخواهد داشت. در شهرستان ها، اما شاهد افزایش ۴۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته بودیم. افزایش قیمت مسکن در سال آینده بیشتر از افزایش قیمت این بازار در تهران خواهد بود. فکر می‌کنم قیمت مسکن در شهرستان‌ها سال آینده حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دارد.

شقاقی شهری معتقد است دولت سال آینده کسری بودجه شدیدی خواهد داشت. او می‌گوید: ما قبل از تحریم‌ها حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم و از نیمه دوم سال به تدریج شاهد کاهش صادرات نفت خام هستیم. سال آینده هم قادر به صادر کردن روزانه بیشتر از ۷۰۰ – ۸۰۰ بشکه نفت نخواهیم بود. این اتفاق به شدت درآمد‌های ارزی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دولت را با کسری بودجه شدید رو به رو می‌کند.

این اقتصاددان معتقد است: فروش بنگاه‌های تولیدی در سال آینده به یک سوم امسال خواهد رسید که همین مساله می‌تواند به نیمه فعال شدن، تعطیلی و تعدیل نیروی انسانی منجر شود. موجودی اموال بنگاه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد، اما فروش آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. به همین خاطر معتقدم یکی از اصلی‌ترین هدف تحریم‌ها بخش تولید ماست. دولت باید نقشه راه تولید را مشخص می‌کرد، اما متاسفانه در حوزه تولید شاهد یک اقدامات عاجل مثبت و سازنده نیستیم.

استاد دانشگاه خوارزمی ادامه می‌دهد: سال آینده بیشترین فشار در حوزه دارو و درمان خواهد بود. دارو‌های خارجی کمیاب می‌شوند و در حوزه دارو‌های داخلی به دلیل وارد نشدن مواد اولیه شاهد افت کیفیت خواهیم بود. برخلاف تبلیغات دشمن که می‌گوید نمی‌خواهیم مردم ایران در زمینه دارو و درمان دچار مشکل شوند بیشترین فشار را در بخش دارو ودرمان مشاهده خواهیم کرد.

شقاقی شهری با اشاره به پیش بینی درآمد حاصل از مالیات ۱۵۳ هزار میلیارد تومانی در بودجه سال آینده می‌گوید: این رقم بسیار خوشبینانه است. بدون تصویب پایه‌های جدید مالیاتی امکان درآمد مالیاتی وجود ندارد. فروش بنگاه‌های مالیاتی ما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. طبیعتا سودآوری آن‌ها کاهش خواهد داشت و بالتبع درآمد‌های حاصل از مالیات کالا، خدمات و ارزش افزوده با کاهش رو به روست. در حوزه درآمد‌های مالیاتی بدون تصویب پایه‌های جدید مالیاتی امکان این میزان درآمد مالیاتی وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: تورم کل اقتصاد ایران امسال حدود ۲۵ درصد خواهد بود. اما تورم سال آینده تا ۳۵ یا ۴۰ درصد هم می‌رسد. تورم ۳۵ و ۴۰ درصد عدد بسیار بالایی است، اما بحث رکود، بیکاری، تعطیلی بنگاه‌ها به مراتب خطرناک‌تر از تورم است چرا که باعث شکل گیری موجی از اعتراضات می‌شود و به همین خاطر وزارتخانه‌های اقتصادی و صنعتی باید برای تولید نقشه راه مشخصی داشته باشند.

شقاقی شهری در پایان می‌گوید: مسئولان در چند ماه اخیر بیشتر بر کنترل تورم متمرکز شده اند. در حالی که شواهدی که منتشر می‌شود نشان می‌دهد معماران تحریم‌ها دو هدف عمده دارند که دولت غافل از آنهاست. یکی ضربه زدن به تولید است و دیگری ایجاد نارضایتی. شواهد نشان می‌دهد که تحریم کنندگان در این دوره از تحریم‌ها نیز رایزنی کرده اند که صادرات کالا‌های لوکس به ایران همچنان آزاد باشد چرا که هرچقدر صادرات کالا‌های لوکس به ایران آزاد باشد نارضایتی مردم بیشتر می‌شود.

upna
لینک کوتاه : http://upna.ir/?p=86411
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما