یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۷:۵۶

تشریح عملکرد دانشگاه پیام نور استان البرز همزمان با چهل سالگی انقلاب + جزئیات

چهل سال ایستادگی در برابر استکبار جهانی،سی سال تلاش جهت تحقق عدالت آموزشی با شعار آموزش برای همه ،همه جا و همه وقت و یک دهه تلاش دانشگاهیان پیام نور استان البرز از زمان تاسیس این استان گزارشی است که در ذیل به آن پرداخته شده است.

چهل سال ایستادگی در برابر استکبار جهانی،سی سال تلاش جهت تحقق عدالت آموزشی با شعار آموزش برای همه ،همه جا و همه وقت و یک دهه تلاش دانشگاهیان پیام نور استان البرز از زمان تاسیس این استان گزارشی است که در ذیل به آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرگزاری یوپنا میز خدمت این هفته نماز جمعه عبادی سیاسی کرج در مصلی بزرگ حضرت امام خمینی(ره) متعلق به مسئولان دانشگاه پیام نور استان البرز بود.
در این مراسم رئیس و معاون آموزشی،مدیر فرهنگی و مدیر روابط عمومی و همچنین مدیر امتحانات و فارغ التحصیلان این دانشگاه پاسخگوی مراجعین و نماز گراران بودند.

دکتر جلالیان رئیس دانشگاه پیام نوراستان البرز طی مصاحبه ای با خبر نگار صدا و سیمای البرز عنوان کرد: استان البرز به عنوان سی و یکمین استان کشور براساس لایحۀ دولت جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۸۸ به مجلس شورای اسلامی تقدیم و در تاریخ ۷/۰۴/۱۳۸۹با تصویب مجلس رسماً شکل گرفت. مرکز استان البرز کلانشهر کرج است.

وی افزود:پس ازشکل‌گیری استان البرز، دانشگاه پیام‌نور استان البرز نیز در تاریخ ۲/۱۱/۱۳۸۹ با یک ستاد استانی در کرج و ۶ مرکز و واحد شروع به کار نمود.در حال حاضر ۱۴۳۹۹ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این استان در۱۲۶ رشته کارشناسی و ۶۵ رشته کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنین فضای آموزشی این دانشگاه از به طور تقریبی ۸۰۰۰ مترمربع در سال ۱۳۸۹ به ۲۵۳۸۲ مترمربع در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است.مجموع فضای فرهنگی و ورزشی  این دانشگاه ۱۰۴۷۵ متر مربع است.

جلالیان ادامه داد: تا سال ۱۳۹۵ ستاد استان در ساختمانی مستقل در مرکز شهر کرج قرار داشت و با ۲ معاونت و ۸ مدیریت مستقل از مراکز انجام وظیفه می‌نمود اما بر اساس مطالعات و محاسبات گسترده بهمن ماه ۱۳۹۵ ستاد استان به مرکز کرج منتقل و در بخش‌هایی ادغام شد. این تصمیم آثار خوب و ارزنده‌ای به دنبال داشت که تجمیع مدیریت مرکز کرج در وظایف رییس استان ( کاهش هزینه )،کاهش هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن، کاهش هزینه‌های تردد بین ستاد استان و مرکز کرج از جمله مزایای این جابجایی به شمار می آید.

رئیس این دانشگاه تصریح کرد:جامعه دانشجویی این دانشگاه در کنار ۱۲۶ عضو هیات علمی ایفای نقش می‌کنند. ارتباط آموزشی ۸۶۵ مدرس حق‌التدریس با دانشگاه یکی از بزرگترین سرمایه‌های دانشگاه قلمداد می‌شود که جمعیت بیش از ۳۰۰ نفری کارمندی را نیز باید به آن اضافه کرد.

دکتر جلالیان در ادامه به ارائه گزارشی جامع در سایر حوزه ها پرداخت که در ذیل به آن می پردازیم:

در حال حاضر دانشگاه پیام‌نور مرکز کرج به عنوان قطب آموزش الکترونیکی رشته کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به ارائه خدمت می باشد.

بیش از۱۷۰۰ مقالهisi،isc،علمی ترویجی،پژوهشی و تالیف ۷۲ تاب و ثبت ۵ اختراع ماحصل تلاش اعضای علمی این دانشگاه در این یک دهه بوده است.

میزبانی بزرگترین رویداد پژوهشی استان البرز در هفته پژوهش و فناوری ۱۳۹۶ که در نتیجه آن عقد ۴ تفاهم نامه علمی،آموزشی و پژوهشی و همجنین حضور و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان بود از جمله دستاوردهای این میزبانی بوده است.

مر کز آموزشهای آزاد در سال ۱۳۹۶ در استان البرز آغاز به فعالیت نموده و تاکنون بالغ بر ۲۰ دوره موفق را به ۲۸۴ دانشپذیر ارائه نموده است و جزء استان‌های موفق بوده و تا رده سوم کشوری نیز نائل آمده است. حاصل فعالیت این دوره‌ها در گام نخست درآمد مستقیم بوده که نصیب دانشگاه شده است.

پس از استقلال از واحد پژوهش تاکنون با نهادهای مختلف استانی تفاهم نامه منعقد نموده و جزء ۷ استان برتر کشور در حوزه ایجاد مراکز نوآوری می‌باشد. از میان ایده‌های نو در این حوزه ۲ شرکت در دانشگاه شروع به فعالیت نموده تا علاوه بر حمایت مادی و معنوی، دانشگاه را به سمت تأسیس شرکت‌های دانش بنیان سوق دهند. همچنین دانشگاه پیام‌نور واحد هشتگرد نیز به عنوان واحد مرکز رشد در دانشگاه پیام‌نور استان البرز برگزیده شده است.

با توجه به گسترش رشته‌های فنی و مهندسی و پذیرش دانشجو از سال ۹۰ و افزایش تعداد داوطلبان این رشته‌ها و همچنین لزوم برگزاری آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها مطابق سرفصل درسی وزارت علوم، به منظور دستیابی به این اهداف مورد نظر، همواره گسترش فضای آزمایشگاه‌ها و ایجاد زیرساخت ها و بستر مناسب در دانشگاه پیام‌نور استان البرز مورد توجه بوده است لذا مسئولین دانشگاه با استفاده از قابلیت ها و امکانات موجود در مرکز، استان و سازمان مرکزی نسبت به ساخت و تجهیز آزمایشگاه‌های فوق پرداختند و از سال ۹۳ تعداد ۴ آزمایشگاه فنی عمران، مکانیک، برق و سیالات  تجهیز و راه اندازی گردید.در حال حاضر۲۵ آزمایشگاه تخصصی در مرکز کرج،۳آزمایشگاه در واحد نظرآباد،۳آزمایشگاه و یک گلخانه در واحد ماهدشت و هشتگرد در حال فعالیت هستند.

فعالیت‌های دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه پیام‌نور استان البرز از بدو تأسیس (شهریور ماه سال ۹۴ ) بیش از۱۴۰ مختص دفتر نهاد برنامه در ۱۴ محور و ۱۷۰۰برنامه فرهنگی . دانشجویی بوده است.

گزیدهای از برنامه های فرهنپی،اجتماعی و دانشجویی:

فعالیت ۱۷ نشریه دانشجویی از بدو تاسیس استان، کسب عناوین برتر در جشنواره های مختلف استانی و کشوری (کسب عنوان جوان برتراستان، کسب رتبه دوم در پنجمین جشنواره ملی رویش توسط کانون هیأت انصارالمهدی، کسب رتبه  سوم در  پنجمین جشنواره ملی رویش  توسط کانون قرآن و عترت، کسب رتبه برتر توسط بسیج دانشجویی دانشگاه پیام‌نور استان البرز و منتخب وزارت علوم در برگزاری اردوی راهیان نور و کنگره شهدا در سال۹۶، کسب عنوان پژوهشگر برتر کشور توسط دانشجویان دانشگاه در اولین جشنواره حرکت کشوری، کسب عناوین پژوهشگران برتر دانشجو در جشنواره‌های استانی هفته پژوهش و فناوری استان البرز، کسب مقام اول استانی در جشنواره قران و عترت، کسب مقام اول کشوری در بین حوزه‌های بسیج دانشجویی ۱۳۹۳ و سه سال عنوان بسیج برتر دانشگاههای استان در جشنواره مالک اشتر، کسب مقام برتر سومین حشنواره فرهنگی هنری دانشجویی ققنوس،۱۸ اختراع ثبت شده توسط دانشجویان.اردوهای جهادی و راهیان نور، کسب عنوان گروه جهادی برتر کشوری توسط بسیج دانشجویی دانشگاه پیام‌نور کرج در سال ۱۳۹۷٫

افتخارات ورزشی:كسب بیش از ۲۰۰ مدال رنگارنگ ورزشی در سطح مسابقات قهرمانی كشوری و المپیادهای مختلف ورزشی و همچنین در سطح آسیایی و جهانی

دعوت از دانشجویان نخبه ورزشكار این استان به تیم‌های ملی در رده‌های مختلف: (تكواندو، فوتبال، فوتبال بانوان، والیبال، دومیدانی،بسكتبال )

كسب مقام قهرمانی تیم تكواندو دختران در المپیاد ورزشی وزارت علوم و دانشگاه‌های سراسری شیراز ۹۷ و قهرمانی این تیم در اکثر المپیادهای كشوری پیام‌نور

قهرمانی تیم بسکتبال ۳*۳ دختران و پسران دانشگاه در المپیاد پیام‌نور

كسب مقام نایب قهرمانی تیم دوومیدانی پسران در المپیاد ورزشی پسران ۹۷

كسب مدال در مسابقات شنای دختران المپیاد كشوری پیام‌نور

قهرمانی چندین دوره كاتا كار كاراته دختران و خوش تكنیك ترین كاراته كا در المپیادهای كشوری

كسب چندین دوره قهرمانی و كسب مدال در رشته تكواندو

قهرمان بلا منازع سنگین وزن كشتی در المپیاد های كشوری

افتخارآفرینی دانشجویان و اساتید در عرصه‌های جهانی:قهرمان كیك بوكسینگ جهان،قهرمانی كشتی پیشکسوتان جهان توسط اساتید تربیت بدنی،مدال جهانی در تكواندو

 و مدال جهانی ووشو

کلام آخر:

دانشگاه پیام‌نور استان البرز در طول یک دهه فعالیت پر شتاب خود اگرچه در مقایسه با بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ کشور از عمر و سابقه چندانی برخوردار نیست اما به لحاظ شتاب پیشرفت و فراگیری در حوزه‌های مختلف علمی و پژوهشی و فناوری توانسته است خود را به سطوح دانشگاه‌های مطرح کشور رسانده و حتی در برخی حوزه‌ها گوی سبقت را بدست گیرد. رشد این دانشگاه چه در زمینه کیفیت تولیدات علمی و چه از منظر دامنه مخاطبان، وضعیت ویژه‌ای را برای آن رقم زده است. مسئولین این دانشگاه بر این باورند با رشد بسیار خوبی که دانشگاه در این مدت کوتاه داشته است در آینده نه چندان دور و با برنامه‌ریزی بلند مدت و کارآمد به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران و خاورمیانه تبدیل شود.

upna
لینک کوتاه : http://upna.ir/?p=87032
به اشتراک بگذارید:
نظرات کاربران :

دیدگاه شما