روسیه: پس گرفتن شکایت ایران شرط تحویل اس-۳۰۰ است
روسیه: پس گرفتن شکایت ایران شرط تحویل اس-۳۰۰ است

معاون نخست‌وزیر روسیه ادعا کرد که قرار است ایران پس از دریافت نخستین محموله سامانه موشکی “اس – ۳۰۰” از پیگیری شکایتش علیه روزوبورن اکسپرت، آژانس صادرات تسلیحات نظامی روسیه صرف‌نظر کند.

به گزارش یوپنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دیمیتری راگوزین، ‌معاون نخست‌وزیر روسیه، گفت: تاکنون پرونده شکایت ایران بسته نشده است اما طرف ایرانی پس از دریافت نخستین محموله سامانه دفاعی موشکی اس-۳۰۰ از شکایت خود صرف‌نظر خواهد کرد و ما زمان لغو شکایت ایران را در آینده نزدیک به‌زودی اعلام می‌کنیم.

راگوزین در ادامه اظهار کرد که پس از تحویل محموله اس-۳۰۰ شرط ادامه ارسال محموله‌های سامانه اس-۳۰۰ صرف نظر کردن ایران از شکایت خود خواهد بود که البته این تصمیم بر عهده مجلس ایران خواهد بود.

او تأکید کرد که دو طرف فهم مشترک و کاملی را درباره این موضوع دارند چرا که قرارداد تحویل سامانه موشکی دفاعی اس-۳۰۰ بدون لغو شکایت ایران اجرایی نخواهد بود.

روسیه و ایران ابتدا در سال ۲۰۰۷ قراردادی را مبنی بر تحویل پنج محموله سامانه دفاعی اس-۳۰۰ به امضاء رساندند. در سال ۲۰۱۰ دیمیتری مدودیف،‌ رییس‌جمهور پیشین روسیه به بهانه قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران فرمان منع فروش این سامانه موشکی را به ایران صادر کرد. ایران نیز به دلیل لغو این قرارداد نظامی ۸۰۰ میلیون دلاری یک شکایت‌نامه ۴ میلیارد دلاری را علیه روسیه در دادگاه بین‌المللی ژنو تنظیم کرد.

در آوریل ۲۰۱۵ ولادمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه قانون منع فروش سامانه دفاعی اس-۳۰۰ به ایران را لغو کرد.