درصد رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ از زبان رئیس جمهور
درصد رشد اقتصادی ایران در سال ۹۵ از زبان رئیس جمهور

رئیس‌جمهور در اجتماع بزرگ مردم شهر ری با تاکید بر اینکه فقط ۲۵ درصد بودجه سال ۱۳۹۵ به نفت متکی خواهد بود، گفت: همزمان با کاهش اتکا بودجه به درآمدهای نفتی، بخش بودجه های عمرانی نیز در سال آتی ۹۰ درصد افزایش یافته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روزچهارشنبه گفت: رشد اقتصادی کشور نیز در سال آتی به رقم ۵ درصد خواهد رسید.

به گزارش یوپنا، رئیس‌جمهور شهر ری را منشا تمدن ایران و ملجاء دیرین مردم در روزهای سخت خواند و گفت: این صحن و حرم و این سرزمین همواره تاریخ‌ساز بوده و مردم در روزهای سخت خود در شهر ری و در کنار ملجاء و مأمن و کنار قبر مطهر فرزند امام مجتبی (ع) اجتماع می‌کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه از همین مکان‌ها و از برکت همین حرم‌های مقدس بود که ملت ایران راه انقلاب مشروطه، راه رأی و صندوق رأی را از بیش از یک قرن پیش انتخاب کرد، افزود: بحمدالله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما به نقطه‌ای رسیدیم که رأی و صندوق رأی به معنای واقعی کلمه با سلامت، با رقابت و با حضور پرشکوه مردم همراه بوده و همواره برای ما افتخار آفریده است.

روحانی همچنین با اشاره به ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امیدوارم آثار این شور، شعور و احساسات مردم بزرگ و انقلابی سرزمین ایران را که از ابتدای دی ماه آغاز شده است، در اوایل ماه اسفند پای صندوق آراء شاهد باشیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بی‌تردید ملت ما در اسفند ماه یک بار دیگر حماسه سیاسی می‌آفریند، تصریح کرد: همه مسئولین به تبعیت از مقام معظم رهبری به مسأله حق‌الناس بودن رأی مردم و صندوق آرا توجه خواهند داشت و این افتخار ایران در این منطقه است که هر انتخاباتی در آن با شکوه برگزار شده است.

روحانی با اشاره به اینکه در سخت‌ترین شرایط انتخابات را کنار نگذاشتیم، خاطرنشان کرد: آن روزی که جنگ بر ما تحمیل شده بود، باز هم در موعد مقرر انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد و آن زمانی که انتخابات خبرگان آغاز شد و از زمانی که انتخابات شوراها برقرار شد، در هر شرایطی ما انتخابات را برگزار کردیم و این افتخار این ملت است که حتی آن روزی که عفلقیان به شهرهای ما موشک پرتاب می‌کردند، باز هم ما انتخابات را یک روز و یک ساعت به تأخیر نینداختیم.

رئیس‌جمهور گفت: این بدان معناست که نظام به عهدش با مردم وفا کرد و بر مبنای عهدی که با مردم بسته بود، مسیر اداره کشور را از طریق رأی مردم به پیش برد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه در دی ماه امسال ان شاءالله شاهد شکست توطئه‌گران علیه جمهوری اسلامی ایران در ایجاد تحریم‌های اقتصادی خواهیم بود و زنجیر تحریم گسسته می‌شود، اضافه کرد: امید داریم که مردم بزرگ ما شاهد آرامش و شاهد باز شدن دروازه‌های اقتصادی کشور روی جهانیان باشند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ۱۲ سال با تصویب قطعنامه‌های ظالمانه ضد ایرانی به مردم ایران ظلم شد، اظهار کرد: با اجرایی شدن برجام در دیماه، همه ۱۸ قطعنامه ظالمانه علیه ملت ایران برای همیشه لغو خواهد شد. این پیروزی از آن شما ملت بزرگ ایران است. اگر نمایندگان شما در وین، ژنو، نیویورک و لوزان توانستند حق این ملت را بر کرسی بنشانند به خاطر حضور و مشارکت و حمایت شما مردم بزرگ بود.

روحانی تصریح کرد: دولت یازدهم افتخار می‌کند که مورد اعتماد رهبر معظم انقلاب اسلامی و این ملت عزیز، بزرگ و فداکار است. امروز ما همه باید با وحدت، اتحاد، همدلی و انسجام، راه پیروزی و توسعه این کشور را برای این ملت بزرگ هموار نماییم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در مراحل پایانی اجرای برجام هستیم و با کمک شما مردم، آرزوی ننگین افراطیون آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع منطقه که می‌خواستند برجام به مقصد نرسد، ناکام مانده و ملت ما برجام را به فرجام خواهد رساند، گفت: برای توسعه اقتصاد این سرزمین، دروازه‌ها را روی سرمایه ها و فناوری های جهانیان گشوده و به وعده‌هایی که به مردم عزیز و بزرگ‌مان داده‌ایم عمل خواهیم کرد.

روحانی با اظهار خرسندی از اینکه در تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه کشور، تک رقمی و برابر با ۹/۹ اعلام شده، ادامه داد: این یعنی تورمی که در آغاز این دولت ۴۵ درصد بود، به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: برداشتن این گام ها با اعتماد و حمایت و تلاش مردم امکان پذیر شده است و ما باید رکود را نیز از پیش پای اقتصاد برداریم و بیش از پیش به سمت رونق اقتصادی برویم.علیرغم شرایط بسیار سخت اقتصادی و کاهش بهای نفت به رقم ۳۱ بشکه ای دلار، در برابر توطئه قدرت‌های جهانی و متأسفانه قدرت‌های مرتجع منطقه‌ای که قیمت نفت را ناعادلانه در سطح پایین قرار داده‌اند، ایستادگی کرده و مسیر توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.

روحانی با اشاره به اینکه در سال آینده دارای رشد اقتصادی قابل ملاحظه خواهیم بود و سال ۹۵ امید رشد ۵ درصدی در اقتصاد ایران را داریم، تصریح کرد: می‌دانید بسیاری از سرمایه گذاران داخلی و خارجی امروز آماده هستند تا از فرصت بعد از تحریم در این کشور استفاده و بهره‌برداری کنند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با تلاش و وحدت مردم، کشوری امن داریم و برخلاف کشورهای دیگر منطقه که هر روز در آن کشورها جنگ داخلی، ترور و انفجار وجود دارد، ما در تمام اجتماعات بزرگ کشورمان با حضور مردم و حمایت آنان شاهد امنیت قابل ملاحظه‌ای هستیم.

روحانی با اشاره به ارائه لایحه بودجه و برنامه پنج ساله ششم که در دی ماه تقدیم مجلس خواهد شد و رقم ۲۶۷ هزار میلیارد تومانی بودجه سال ۹۵ گفت: در بودجه سال آینده اتکاء ما به نفت فقط ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد اتکاء بودجه به منابع غیرنفتی است. این یکی از آرزوهایی بود که سالیان دراز نظام ما و ملت ما دنبال تحقق آن بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته ما در شرایطی هستیم که راهی هم جز کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی نداشتیم، ادامه داد: اما در عین حال در کنار آنچه که دشمن علیه مردم ما به عنوان اعمال فشار و توطئه طراحی کرده بود، خیری که نصیب ما می‌شود این است که اتکاء ما در بودجه به نفت سال به سال کمتر خواهد شد.

روحانی اظهار کرد: بودجه عمرانی کشور در سال آینده ۹۰ درصد نسبت به بودجه عمرانی امسال افزایش پیدا خواهد کرد و این بدان معناست که بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های ناتمام به اتمام خواهد رسید. ما با شرایطی مواجهیم که در زمینه آب و محیط زیست، حمل و نقل و کشاورزی مشکلات و معضلاتی داریم که باید با کمک هم آنها را حل و فصل کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات شهرری در جلسه هیأت وزیران تصمیمات خوبی اتخاذ شده است، اولین مشکل مردم شهرری را مسأله آب عنوان و تصریح کرد: امروز و تا ساعتی دیگر تصفیه خانه بزرگ سد ماملو افتتاح خواهد شد. برای احداث این تصفیه خانه ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و ۷۰ درصد این آب به شهر ری و قیامدشت منتقل خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه این مهمترین قدمی است که در دولت یازدهم برای رفع مشکل کم‌آبی در منطقه شهر ری برداشته می‌شود، خاطرنشان کرد: البته احداث و تکمیل تصفیه خانه‌های متعددی در همین سفر مدنظر قرار گرفته است. برای دو تصفیه خانه صالح‌آباد و سرخه حصار که آبهای سطحی تهران را جمع آوری و تصفیه می‌کند در این سفر ۷۶ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده و این طرح تا پایان سال ۹۵ به اتمام خواهد رسید.

رئیس‌جمهوری گفت: همچنین واحد تصفیه خانه فاضلاب شهرری با ۲۵ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال آینده به اتمام خواهد رسید و در زمینه مسایل درمانی، بهداشتی این منطقه نیز برای تکمیل و تجهیز بیمارستان شهدای ۷ تیر تا پایان سال ۹۵ نیز ۹۰ میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

روحانی افزود: همچنین بخش های جدید بیمارستان فیروزآبادی که یک مرکز بسیار مهم و قدیمی در شهر ری است با اختصاص ۷۳ میلیارد تومان اعتبار، تا اوایل سال ۹۶ تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور در ادامه تشریح برنامه های دولت برای رفع مشکلات و توسعه شهر ری گفت: در بخش آموزش و پرورش نیز این منطقه با کمبود کلاس درسی مواجه است که احداث ۲۳۴ کلاس درس با کمک خیرین مدرسه ساز و همچنین تخصیص ۳۰ میلیارد تومان از طرف دولت در سال ۹۵ و ۹۶ اجرایی و عملیاتی خواهد شد تا مشکل بخش فضاهای آموزشی این منطقه رفع شود.

روحانی بهسازی و تکمیل محور جاده قدیم تهران – قم با تخصیص ۴۴ میلیارد تومان و نوسازی ایستگاه راه آهن شهرری با ۱۲ میلیارد تومان در سال ۹۵ را از دیگر طرح‌های دولت برای توسعه شهرری برشمرد و تصریح کرد: با توجه به مشکلات کم‌آبی سیستم نوین آبیاری در سه هزار هکتار از اراضی شهر ری با اختصاص ۱۹٫۵ میلیارد تومان به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

رئیس‌جمهور همچنین تکمیل سه سالن ورزشی و احداث دو سالن ورزشی دیگر، تکمیل سالن‌های ورزشی باقرشهر، قیام‌دشت و طالقانی و احداث دو سالن ورزشی در قلعه نو و حسن آباد با مبلغ ۱۰ میلیارد تومان را از دیگر طرح‌های مصوب دولت برای اجرا در شهرری ذکر کرد و گفت: در این سفر ۴۳۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای ۱۲ طرح مهم مورد نظر قرار گرفته است و این ارقام به جز طرح‌هایی است که وزارت ارتباطات، وزارت بهداشت و سازمان حفاظت محیط زیست برای پیشگیری از آلودگی هوا در مناطق جنوبی تهران در دست اجرا دارند.

روحانی بازسازی نیروگاه برق قدیمی شهرری و اختصاص محوطه‌ای در این منطقه برای تست خودروها از سوی وزارت صنعت را از دیگر برنامه‌های دولت برای شهرری عنوان و اظهار کرد: دولت به تمامی تعهدات خود در سفرهای استانی متعهد است.