متاسفانه آمار ثبت نامی‌های مجالس خبرگان و شورای اسلامی بسیار بالا رفته است
متاسفانه آمار ثبت نامی‌های مجالس خبرگان و شورای اسلامی بسیار بالا رفته است

دبیر شورای نگهبان گفت: ملاک ما در انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی اجرای قانون و برگزاری انتخابات در سلامت و آزادی کامل است.

دبیر شورای نگهبان گفت: ملاک ما در انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی اجرای قانون و برگزاری انتخابات در سلامت و آزادی کامل است.

 

به گزارش یوپنا، آیت الله احمد جنتی امام جمعه موقت تهران در خطبه اول نماز جمعه امروز تهران با تبریک میلاد پیامبر (ص) و با اشاره به وظیفه و رسالت پیامبران در هشدار دادن به مردم و بشریت برای حرکت به سمت زندگی متعالی افزود:‌ پیامبر (ص) انسان های بدوی را به سمت درستی،‌ پاکی و اخلاق هدایت کرد. پیامبر (ص) همزمان با انسان و حیوانات رافت و مهربانی داشت وسعی کرد عدالت را برقرار کند حتی با دشمنانش و نمی پسندید که حتی به دشمن ناعادلانه ظلم شود.

وی در خطبه دوم نماز جمعه با تبریک میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) به پیروان این حضرت اظهارکرد: به پیروان حضرت مسیح توصیه می‌کنیم به توصیه پیامبرشان عمل کنند و به دیگران ظلم نکنند.

 

وی همچنین ازدواج حضرت خدیجه (س) با پیامبر اسلام که در چنین تاریخی اتفاق افتاده است را تبریک گفت.

جنتی همچنین سالروز ۵ دی حضور سپاه پاسداران در فرودگاه های کشور برای حفاظت و پاسداری از فرودگاه ها را به دستور امام (ره) گرامی داشت و یاد وخاطره هفتاد شهید و جانباز در این عرصه را گرامی ‌داشت.

امام جمعه موقت تهران همچنین خطاب به نیروی انتظامی از تلاش آنها در مراقبت از حجاب و عفاف در جامعه قدردانی کرد و گفت: برادران ناجا مردانه و قاطعانه در مقابل هتک حرمت حجاب ایستاده اند، به ویژه درمقابل کسانی که در ماشین ها بی حجابی را ترویج می‌دهند و ما از آن‌ها تشکر کرده و خدا قوت می گوییم.

دبیر شورای نگهبان همچنین در ادامه با گرامیداشت هفته وحدت به مناسبت تولد پیامبر اسلام (ص) گفت:‌ هر عذابی که به روسای کشورهای اسلامی نازل می‌شود حقشان است و باید این عذاب را چه در دنیا و چه در آخرت متحمل شوند. جهان اسلام با یک میلیارد و نیم جمعیت وضعیت عجیبی دارد. پیامبر اسلام (ص) سعی کرد با فرهنگ غنی اسلام دنیا و آخرت را برای مسلمانان تامین کند. کشورهای اسلامی دارای تمدن ، تجربه تاریخی ، موقعیت های استراتژیک و ذخایر نفت و گاز هستند ولی بهره گیری از همه این‌ها منوط به حفظ وحدت است چرا که در چنین صورتی دشمن نمی تواند به آن‌ها چپ نگاه کند. یا مسلمانی را بکشد و به او تعرض کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه حرف های ما به گوش این‌ها نمی رود افزود: با این حال وظیفه ما گفتن است و امیدواریم در نهایت با ظهور امام زمان (عج) گوش آن‌ها شنوا شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران بر ضرورت وحدت در کشور تاکید و اظهار کرد: به برکت امام خمینی(ره) ما از منظر شیعه و سنی در کشور مشکلی نداریم . خوشبختانه همانقدر که به شیعیان خدمت‌رسانی شود به برادران اهل سنت ما این خدمات ارائه می‌شود و اگر بیشتر نباشد کمتر نیست. معتقدم باید اختلافات را دیگرکنار بگذاریم و از دسته بندی های سیاسی که موجب اختلاف می‌شود پرهیز کنیم. همه باید بر سر مسأله فتنه این موضوع را محکوم کنیم.

جنتی با اشاره به نزدیک شدن سالروز ۹ دی خاطر نشان کرد: وحدت شما و حمایت رهبری باعث شد که همگان به صحنه بیایند و در یک روز آتش فتنه را خاموش کردید، بنابراین معتقدم همچنان باید مثل همان روز ۹ دی همیشه در صحنه باشید. ۹ دی ایام الله است و باید محترم شمرده شده و همیشه حفظ شود.

دبیر شورای نگهبان در خصوص انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و با اشاره به ثبت‌نام تعداد قابل توجهی از افراد برای شرکت در این دو انتخابات گفت:‌ مسأله انتخابات بسیار مهم است و عزت اسلام و مسلمین و افتخار ما در آن است ما باید تلاش کنیم تا انتخاباتی سالم و توام با امنیت برگزار شود. اختلافات در این زمینه نباید اثرگذار باشد و هر کسی باید بتواند به کسی که مایل است رای دهد.

وی با اشاره به آمار بالای ثبت‌نام افراد برای شرکت در انتخابات گفت: متاسفانه آمار ثبت نامی ها چه در خبرگان و چه در مجلس شورای اسلامی بسیار بالا رفته است. سوال ما این است که آیا همه کسانی که برای انتخابات خبرگان ثبت‌نام کردند خود را مجتهد می‌دانند؟ یا کسانی که حتی یک صفحه به زبان عربی نمی توانند قرائت کنند با چه انگیزه ای ثبت‌نام کرده‌اند چرا این طور این افراد زحمت درست می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران بااشاره به برخی اظهارنظر ها در رابطه با تائید صلاحیت‌ها خاطرنشان کرد:‌ بعضی ها می‌گویند صلاحیت ها را باید به انتخاب و رای مردم واگذار کنیم و اگر مردم به کسی رای دادند صلاحیت اش تائید شده است؛ این حرف یعنی قانون هیچ است.چنین کاری را هیچ کجای دنیا انجام نمی دهند و سابقه ندارد. در ایران شورای نگهبان است و در جاهای دیگر نهادها و مراجع دیگری برای تائید صلاحیت ها وجود دارد.

وی ادامه داد: برخی توقع دارند حالا که شورای نگهبان می خواهد نظارت کند همه را یکبار تائید کند، اما مسأله حق الناس مطرح است . فوکویاما پژوهشگر و تاریخ‌نگار ژاپنی الاصل و تبعه آمریکا معتقد است شورای نگهبان به عنوان مظهر قوام و دوام ولایت فقیه باید حذف شود و با یک رفراندوم از بین برود و تا وقتی که شورای نگهبان وجود دارد نظارت استصوابی از بین نمی رود؛ این‌ها چنین عقایدی را دنبال می‌کنند و ما باید مراقب باشیم.

وی اضافه کرد: در انتخابات سال ۸۸ ، ۴۰ میلیون شرکت کرده و رای دادند . کسانی بودند که معتقد به ابطال آرای این ۴۰ میلیونی بودند، اما این حق مردم بود و رهبری و شورای نگهبان بودند که این حق را حفظ کردند اما برخی می خواستند آن را باطل کنند. هنوز هم در همین خط برخی بازی می‌کنند.

جنتی ادامه داد: آن‌ها که در فتنه سکوت کردند و با عناوین مختلف از آن‌ها حمایت و گاه به گاه دفاع می‌کنند ؛ آدم های اینجوری که درست دارند در زمین آمریکا بازی می‌کنند ۲۲ بهمن مردم به آن‌ها پاسخ خواهند داد. این افراد به صلاح شان نیست از مردم جدا شوند . سعی کنند سازی غیر از آنچه که مردم می‌خواهند نزنند.

وی در ادامه با اشاره به نمازگزاران تهرانی حاضر در نماز جمعه یادآورشد که مردم هم همین ها هستند. مگر مردم دیگر چه کسانی می خواهند باشند!

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر رعایت قانون در انتخابات خاطر نشان کرد: ما به دنبال اجرای صحیح قانون و برگزاری انتخابات در سلامت و آزادی کامل هستیم، اگر از قانون تجاوز کردیم اعتراض کنید. اما وقتی قانون را رعایت می‌کنیم و رهبری هم بر آن تاکید دارند دیگر کسی حق اعتراض ندارد.

وی همچنین در پایان کشتار شیعیان نیجریه و زخمی شدن شیخ زکزاکی را محکوم کرد.