حواشی یک آزمون استخدامی در آموزش و پرورش
حواشی یک آزمون استخدامی در آموزش و پرورش

نخستین تغییرات در راستای استقرار ساختار جدید نظام آموزشی کشور از سال تحصیلی ۹۱-۹۰ و از پایه اول ابتدایی آغاز شد و سال گذشته به ششم ابتدایی رسید؛ با شش پایه شدن مقطع ابتدایی مشکلات آموزش و پرورش برای تامین معلم شروع شد و ساماندهی نیروی انسانی با جدیت در دستورکار قرار گرفت تا جایی که از فرهنگیان در آستانه بازنشستگی نیز خواسته شد تا در صورت تمایل ادامه خدمت دهند.

به گزارش یوپنا؛ هرچند بارها اعلام شده است مشکل آموزش و پرورش بیش از کمبود نیرو، توزیع نامناسب آن است و علی رغم استخدام‌های بی‌رویه در سال‌های قبل، کمبود نیرو در مقطع ابتدایی، در مدارس فنی و حرفه‌ای و کارودانش و امسال در متوسطه اول با رسیدن موج تغییر ساختاری و سه پایه شدن آن به یک چالش تبدیل شد، آموزش و پرورش را بر آن داشت تا برای دریافت مجوز استخدام از دولت تلاش کند.

موافقت دولت با استخدام ۵۰۰۰ نیروی انسانی

سرانجام در بهار سال جاری با صدور مجوز استخدام برای ۵۰۰۰ نیروی انسانی در آموزش و پرورش از سوی دولت موافقت شد و وزیر آموزش و پرورش در این باره گفت که در استخدام‌ها اولویت با فرزندان فرهنگیان است و افرادی که در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند به مدت یکسال در دانشگاه فرهنگیان آموزش می‌بینند و برای آنها گواهینامه معلمی صادر می‌شود.

فانی همچنین از عدم توازن استخدام‌ها در مناطق محروم و برخوردار انتقاد و تصریح کرد: برای استخدام نیروی انسانی متناسب با نیاز خود اقدام می‌کنیم و این استخدام‌ها بر مبنای رشته، جنسیت و جغرافیا صورت خواهد گرفت. متاسفانه در استخدام های گذشته هیچ تفکر و تدبیری حاکم نبوده است و بدون فکر، برنامه ریزی، تدبیر و تعقل صورت گرفته و ما را با مشکل مواجه کرده است.

برگزاری آزمون استخدامی در شهریورماه/اعلام نتایج اولیه در ۱۶ آبان

حال بر طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، آموزش و پرورش می‌تواند علاوه بر جذب از طریق دانشگاه فرهنگیان، از لیسانسه‌های مرتبط از طریق آزمون نیز نیرو جذب کند. این برنامه در قالب استخدام کشوری محقق شد اما سرانجام پس از کش و قوس های فراوان بر سر زمان برگزاری آزمون و توافق با سازمان سنجش و شرکت ۱۷۸ هزار و ۶۲ داوطلب در آزمون در شهریورماه امسال، نتایج اولیه در ۱۶ آبان ماه اعلام شد.

اعلام نتایج نهایی به پایان آذر موکول شد

پس از اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش قرار بود پذیرفته شدگان پس از طی مراحل گزینش، از ابتدای آذرماه بر سر کلاس‌های دوره یکساله صلاحیت حرفه‌ای معلمی در دانشگاه فرهنگیان بنشینند.

این در حالی بود که ۱۰ آذرماه شاپور محمدزاده، مدیرکل دبیرخانه هیئت مرکزی گزینش وزارت ‌آموزش وپرورش با بیان اینکه از ۵۰۰۰ سهمیه استخدامی در آموزش وپرورش، ۱۳۰۰ نفر مختص خانواده شهدا و ایثارگران و ۳۷۰۰ نفر مربوط به داوطلبان آزاد است گفت: سازمان سنجش اسامی سه برابر ظرفیت داوطلبان را به آموزش وپرورش اعلام کرد و آموزش و پرورش در مدت دو هفته مرحله مصاحبه علمی پذیرفته شدگان را با دقت انجام داده و نمرات به سازمان سنجش بازگردانده شد.

محمدزاده اضافه کرد: سازمان سنجش باید براساس ۷۰ درصد نمره علمی و ۳۰ درصد مصاحبه داوطلب و براساس بالاترین امتیاز، ۳۷۰۰ داوطلب پذیرفته شده را به آموزش وپرورش اعلام کند تا آموزش و پرورش مرحله گزینش صلاحیت های عمومی داوطلبان را در اسرع وقت انجام دهد و در نهایت نتایج قطعی آزمون اعلام شود.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش آمادگی دارد با بهره گیری از ظرفیت کامل هسته‌های گزینش، مرحله گزینش صلاحیت‌های عمومی داوطلبان را تا پایان آذرماه انجام داده و به اطلاع عموم برساند.

اعلام اسامی نهایی باز هم به تعویق افتاد

به گزارش یوپنا، نکته جالب توجه آن است که علی رغم اعلام مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر اعلام نهایی نتایج آزمون تا پایان آذر و آغاز دوره‌های یکساله صلاحیت حرفه‌ای در دانشگاه فرهنگیان از ابتدای دی ماه، اعلام نتایج تا کنون به تاخیر افتاده که وزیر آموزش و پرورش در توضیح علت آن گفت: برخی ظرفیت‌ها به دلیل نرسیدن به حدنصاب علمی خالی مانده و در حال بررسی آن هستیم و تکمیل ظرفیت دلیل عدم اعلام نتایج است و در حال حاضر به دنبال تکمیل ظرفیت هستیم.

۴۰۰ سهمیه استخدامی خالی ماند

وی ادامه داد: هدف ما این است که ظرفیت ۵۰۰۰ نفری استخدام محقق شود. از آنجا که باید بین سه نهاد آموزش و پرورش، سازمان مدیریت و سازمان سنجش هماهنگی شود، نمی‌توانیم تاریخ دقیق نتایج را اعلام کنیم. به علت این وقفه کلاس‌ها را سال آینده تا پایان تابستان ادامه خواهیم داد.

در نهایت سلیمی جهرمی، رئیس مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه ۴۰۰ ظرفیت خالی مانده است گفت که اسامی ۴۶۰۰ پذیرفته شده نهایی آزمون در هفته پیش رو اعلام خواهند شد.

در همین رابطه سلیمی جهرمی به خبرنگار ایسنا گفت: سهمیه‌های استخدامی سوخت نمی شوند و در استخدام‌های بعدی آموزش و پرورش محفوظ هستند.

بر پایه این گزارش، تاخیر بیش از ۴۰ روزه آموزش و پرورش در اعلام نهایی اسامی و آغاز دوره‌های یکساله صلاحیت حرفه‌ای پذیرفته شدگان که نارضایتی و بلاتکلیفی پذیرفته شدگان را به دنبال داشته است و همچنین خالی ماندن سهمیه ۴۰۰ نفری، عملکرد آموزش و پرورش در جذب این تعداد نیروی انسانی را زیر سوال می‌برد که ضرورت دارد تدابیر لازم اندیشیده شود.