۷ زندانی آزاد شده ایرانی چه کسانی هستند؟
۷ زندانی آزاد شده ایرانی چه کسانی هستند؟

۷ زندانی در آمریکا که متهم به نقض تحریم های اعمال شده علیه ایران در چهار چوب مبادله زندانیان توسط آمریکا آزاد شدند. به گزارش یوپنا، امروز در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهار چوب مبادله زندانیان آزاد شدند. در […]

۷ زندانی در آمریکا که متهم به نقض تحریم های اعمال شده علیه ایران در چهار چوب مبادله زندانیان توسط آمریکا آزاد شدند.

به گزارش یوپنا، امروز در راستای مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران و مصالح کلی نظام چهار زندانی ایرانی دو تابعیتی ظرف روز جاری در چهار چوب مبادله زندانیان آزاد شدند.

در چارچوب این مبادله ایران، چهار زندانی دو تابعینی را آزاد و بر همین اساس هفت ایرانی که در بند زندان های آمریکا بودند آزاد خواهند شد. همچنین در پی این مبادله چهارده نفر از ایرانیانی که به درخواست پلیس آمریکا تحت تعقیب اینترپل قرار دادند دیگر تحت تعقیب نخواهند بود.

جیسون رضاییان، سعید عابدینی، نصرت الله خسروی و امیر میرزایی حکمتی از جمله زندانیان آزاد شده هستند. زندانیان آمریکایی ساعتی قبل به کشور عمان منتقل شدند.

به گزارش مهر،۷ ایرانی که قرار است با زندانیان آمریکایی مبادله شوند نادر مدانلو(بازرگان ۲تابعیتی)، بهرام مکانیک(تاجر مقیم آمریکا)، خسرو افقهی( تاجر مقیم لس آنجلس)، آرش قهرمان، تورج فریدی( تاجر مقیم آمریکا)، نیما گلستانه(هکر مقیم ترکیه) و علی صابونچی(تاجر مقیم مریلند) نام دارند.

– علی صابونچی:

وی متهم بود که بر خلاف ممنوعیت های اعلام شده از سوی آمریکا برای تجارت با ایران، اقلامی نظیر قطعات فیلتر فولاد ضدزنگ که عموما در صنایع نفت و کاربرد دارد و همچنین پمپ، دریچه و دیگر اجناس صنعتی را با همکاری افرادی دیگر به ایران منتقل کرده است. دادگاهی در آمریکا «علی صابونچی» ساکن «مریلند» را به اتهام نقض تحریم های اعمال شده علیه ایران گناهکار شناخت و وی را به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

– نیما گلستانه:

در مرداد ۱۳۹۳ ترکیه یک فرد ایرانی به نام «نیما گلستانه» را متهم به فعالیت‌های سایبری علیه آمریکا کرد. البته گفته شد این دولت گلستانه را با هدف مبادله با «فتح‌الله گولن» ،به مقامات آمریکا تحویل داده است.

– خسرو افقهی:

این مرد هفتاد و یک ساله در فروردین ۹۴ توسط پلیس فدرال آمریکا(اف.بی.آی)در شهر لس آنجلس به اتهام صدور قطعات الکترونیکی حساس به ایران بازداشت شد.

– بهرام مکانیک (۶۹ ساله)، تورج فریدی (۴۶ ساله) و خسرو افغانی (۷۱ساله) از لس آنجلس

این سه ایرانی در اولیل سال جاری توسط آمریکا به اتهام اقدام به صادرات تجهیزات الکترونیکی پیشرفته به ایران بازداشت شدند.

– نادر مدانلو:

مدانلو، بازرگان ایرانی-آمریکایی و موسس شرکت فاینال آنالیسیس است که در ژوئن ۲۰۱۰ با اتهام از سوی وزارت دادگستری آمریکا برای تامین سخت‌افزار و فن‌آوری ماهواره‌ای برای ایران و نقض محدودیت‌های صادراتی آمریکا روبه‌رو شد.

گفته می شود تا ساعاتی دیگر مبادله همزمان ۱۱ زندانی ایران و آمریکا صورت می گیرد.