انتخابات بدون تنش و حاشیه خاصی برگزار شد
انتخابات بدون تنش و حاشیه خاصی برگزار شد

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به مشارکت ۳۴ میلیون مردم در انتخابات ۷ اسفند و تعیین تکلیف ۲۲۱ نماینده برای مجلس دهم اظهار داشت: ۶۹ کرسی مجلس برای دور دوم باقی مانده که از بین ۱۳۸ نفر این ۶۹ نفر انتخاب خواهند شد. به گزارش یوپنا، محمد حسن مقیمی در نشست خبری خود با […]

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به مشارکت ۳۴ میلیون مردم در انتخابات ۷ اسفند و تعیین تکلیف ۲۲۱ نماینده برای مجلس دهم اظهار داشت: ۶۹ کرسی مجلس برای دور دوم باقی مانده که از بین ۱۳۸ نفر این ۶۹ نفر انتخاب خواهند شد.

به گزارش یوپنا، محمد حسن مقیمی در نشست خبری خود با اشاره به این که جوان‌ها و خانم‌ها حضور بیشتری در مجلس دهم دارند افزود:‌حدود ۲۸۰ خانم در انتخابات شرکت کرده بودند که تاکنون ۱۴ خانوم به مجلس ورود کرده و ۹ نفر هم به مرحله دوم راه یافتند.

وی همچنین با اشاره به اینکه انتخابات بدون تنش و حاشیه خاصی برگزار شد و حجم بسیار کمی از شکایت وجود داشته است، افزود:‌ یک مورد برای خبرگان و چند مورد هم برای مجلس شکایت وجود دارد که ما در حال بررسی آنها هستیم.

معاون سیاسی وزیر کشور درادامه با ابراز امیدواری از این که نمایندگان راه یافته به مجلس دهم اقتصاد مقاومتی را پیگیری کرده و دولت را برای حل مشکلات کشور کمک کنند افزود:‌ ستاد انتخابات کشور در ده ماه گذشته ۳۰ جلسه برگزار کرده و دو هزار و ۱۰۰ مصوبه داشته است. حدود ۹۰۰ جلسه هم در شهرستان‌ها برگزار شده و ۶ هزار و ۷۰۰ تصمیم نیز در ستادهای استانی گرفته شده است.

مقیمی در ادامه خاطر نشان کرد:‌اتاق بررسی انتخابات نیز در این دوره تشکیل شد و ما از تجارب گذشته بهره بردیم تا مشکلات گذشته را به حداقل برسانیم. ما همکاری خوبی با همه دستگاه‌های مرتبط با انتخابات داشته‌ایم. ما همچنین دو همایش سراسری نیز با حضور مسئولان انتخابات و مقامات عالی کشور داشتیم و همراه با ناظران انتخابات خدمت رهبر انقلاب رسیدیم و از رهنمودهای ایشان استفاده کردیم.

مقیمی در ادامه با بیان اینکه ما به فرمانداران توصیه کردیم که قانون انتخابات را مطالعه کنند افزود: ما در دو مرحله از فرمانداران و بخشداران آزمون گرفتیم تا از تسلط آنها بر قانون انتخابات مطمئن شویم.

وی با بیان اینکه در همین ایام انتخابات لوایحی از جمله لایحه شفاف سازی مسائل مالی به مجلس ارائه شد افزود:‌ یک فوریت این لایحه در مجلس تصویب شد که باید در ادامه پیگیری شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور همچنین با بیان اینکه ۲۵۰ هزار نفر از نیروی انتظامی و سپاه برای برقراری امنیت حوزه‌ها به وزارت کشور در انتخابات اخیر کمک کردند خاطر نشان کرد:‌ارتش ، سپاه و ناجا ۳۴ بالگرد ،۴ هواپیما، و ۴ شناور در اختیار ما قرار دادند.

مقیمی همچنین گفت: سازمان ثبت احوال نیز با ما همکاری خوبی داشت و در روز ششم و هفتم اسفند ۴۰ هزار و ۲۰۰ شناسنامه را تعویض یا المثنی آن را صادر کرد. همچنین در سه ماهه اخیر نهصد هزار کارت هوشمند در اختیار مردم گرفت.

مقیمی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با احزاب در تهران و شهرستان‌ها گفت: خروجی این جلسات بازگشایی خانه احزاب ؛ تهیه منشور اخلاقی و ایجاد یک روحیه کار جمعی میان احزاب بود به گونه‌ای که امسال برخوردهای غیر اخلاقی خیلی کم بود.احزاب و گروه‌ها هم نسبت به برگزاری انتخابات شک و تردید نداشتند و با علاقه در انتخابات حضور می‌یافتند.

به گفته‌ی وی امنیت بسیار خوبی در همه مناطق کشور در ایام انتخابات برقرار بود.

مقیمی همچنین تاکید کرد: حضور پرشور داوطلبان و مردم در انتخابات نشان از علاقه برای حضور در انتخابات داشت که این حضور بسیار ارزشمند است ما جایی نشنیدیم که در ستاد انتخابات یا محل اخذ رای مشکل جدی به وجود بیاید.

معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه تاکید کرد:‌ان شاء الله انتخابات مورد تایید شورای نگهبان قرار گیرد تا ما خود را برای برگزاری مرحله دوم انتخابات آماده کنیم.