وزیرجهاد کشاورزی اقدامات انجام شده در تحقق اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد.
وزیرجهاد کشاورزی اقدامات انجام شده در تحقق اقتصاد مقاومتی را تشریح کرد.

موضوع های خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک و امنیت غذایی، افزایش ذخایر راهبردی و اقتصاد درون زا و برون نگر را از جمله تکالیف حوزه فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است  وزیر جهاد کشاورزی، موفقیت این وزارتخانه در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی را مرهون تلاش کشاورزان وحمایت های […]

موضوع های خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک و امنیت غذایی، افزایش ذخایر راهبردی و اقتصاد درون زا و برون نگر را از جمله تکالیف حوزه فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است

 وزیر جهاد کشاورزی، موفقیت این وزارتخانه در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی را مرهون تلاش کشاورزان وحمایت های دولت دانست و گفت:این اقدامات سبب رشد مثبت اقتصادی بخش کشاورزی در دولت یازدهم شده است.
به گزارش یوپنا، محمود حجتی در دیدار نوروزی با مدیران و کارکنان این وزارتخانه و سایر دستگاه های اجرایی گفت: موضوع های خوداتکایی در تولید محصولات استراتژیک و امنیت غذایی، افزایش ذخایر راهبردی و اقتصاد درون زا و برون نگر را از جمله تکالیف حوزه فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به رشد مثبت اقتصادی بخش کشاورزی در دولت یازدهم اظهار داشت: با افزایش تولید محصولات کشاورزی و کاهش واردات، تراز بازرگانی غذایی کشور از منفی هشت میلیارد دلار به کمتر از ۳٫۵ میلیارد دلار تا پایان سال ۹۴ بهبود یافته است.
حجتی با یادآوری ظرفیت های بخش کشاورزی، صادرات ۲۰۰ هزارتنی مرغ و تخم مرغ و ۶۰۰ هزارتنی شیر را از جمله مزیت ها و ارزش افزوده صنعت دامپروری در سال ۹۴ عنوان کرد.
وی با بیان اینکه ایران در تولید محصولات باغی پسته، خرما، زعفران، انار، انگور و خشکبار در جهان جایگاه منحصر به فردی دارد، افزود: تولید محصولات باغی مزیت هایی همچون مصرف آب کم و ارزش افزوده بالا دارند.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت ها و ضرورت های تولید محصولات استراتژیک مورد نیاز کشور همچون گندم و دانه های روغنی یادآورشد: ۱۶ درصد روغن مورد نیاز کشور در سال ۱۳۸۴ در داخل تولید می شد که به خاطر واردات و عدم حمایت لازم از تولیدکنندگان داخلی، وابستگی کشور افزایش یافت اما با اجرای طرح افزایش تولید دانه های روغنی در راستای اقتصاد مقاومتی، تا ۱۰ سال آینده ۷۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

** امسال واردات گندم نداریم
وزیر جهاد کشاورزی یادآورشد: با توجه به پیش بینی تولید و ذخایر مناسب، امسال نیازی به واردات گندم نداریم.
حجتی افزود: در دو سال گذشته با انتقال کشت بهاره چغندرقند به پاییز، بکارگیری بذرهای مقاوم، توسعه مکانیزاسیون و سایر اقدامات فنی، تولید شکر ۳۵۰ هزار تن افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: اگر محدودیت کارخانه های قند نبود، تا دو سال آینده می توانستیم از واردات شکر بی نیاز شویم.