توسعه و تحکیم روابط تهران – عشق آباد ضروری است/ تاکید بر لزوم همکاری‌های چند جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی
توسعه و تحکیم روابط تهران – عشق آباد ضروری است/ تاکید بر لزوم همکاری‌های چند جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی

رییس‌ جمهوری با اشاره به این که ترکمنستان به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بوده و در اولویت همکاری با ایران قرار دارد؛ بر توسعه، تعمیق و تحکیم روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تهران – عشق آباد تأکید کرد. به گزارش خبرگزاری یوپنا به نقل از […]

رییس‌ جمهوری با اشاره به این که ترکمنستان به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر برای جمهوری اسلامی ایران حائز اهمیت بوده و در اولویت همکاری با ایران قرار دارد؛ بر توسعه، تعمیق و تحکیم روابط دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تهران – عشق آباد تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری یوپنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دیروز شنبه، ۱۸ اردیبهشت سال جاری، در دیدار «رشید مراد اف» وزیر امور خارجه ترکمنستان، با اشاره به ضرورت ارتباط بیشتر میان مسئولان و تلاش در راستای اجرای موافقت نامه‌ها و اسناد همکاری موجود میان دوکشور، گفت: ایران و ترکمنستان همکاری‌های مشترک موفقی با یکدیگر داشته‌اند که باید همسو با منافع دو ملت و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای گسترش یابد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر ساماندهی جمعی و استفاده صحیح از ظرفیت‌های دریای خزر برای توسعه همکاری‌ها و روابط ایران و ترکمنستان، افزود: اتصال خطوط ریلی و امتداد آن تا کشورهای آسیای میانه و آسیای شرقی، ایران و ترکمنستان را در مسیر ایجاد روابطی راهبردی قرار داده است.

 روحانی با اشاره به همکاری‌های خوب ایران و ترکمنستان در بخش‌ انرژی و نیرو، خاطر نشان کرد: ایران به عنوان دروازه‌ای برای اتصال کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس و آب‌های جنوبی و ترکمنستان به عنوان دروازه دسترسی به کشورهای آسیای میانه و حتی شرق آسیا، باید برای تقویت و توسعه همه جانبه روابط و همکاری‌ها با یکدیگر تلاش کنند.

رییس جمهوری درباره ضرورت توسعه گردشگری و تقویت روابط مردم دو کشور، گفت: ایران و ترکمنستان می‌توانند در زمینه توسعه همکاری‌ها در دریای خزر، حفظ محیط زیست در این منطقه و کمک به تدوین و تسریع رژیم حقوقی دریای خزر، همکاری‌های خوبی داشته باشند.

روحانی مبارزه با قاچاق مواد مخدر، برقراری امنیت و ثبات منطقه‌ای و مقابله با تروریسم و گروه‌های افراطی را از دیگر زمینه‌های همکاری میان دو کشور برشمرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت و دولت ترکمنستان قرار دارد و باید از همه فرصت‌ها در راستای توسعه مناسبات به بهترین شکل استفاده کنیم.

رییس جمهوری با تأکید بر لزوم همکاری‌های چند جانبه میان ایران، ترکمنستان و دیگر کشورهای منطقه، خاطر نشان کرد: همکاری‌های چند جانبه میان کشورهای منطقه علاوه بر توسعه روابط اقتصادی به تقویت ثبات، وحدت و انسجام میان کشورهای منطقه منجر خواهد شد.

«رشید مراد اف»؛ وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام‌ گرم رییس‌ جمهوری ترکمنستان به روحانی و با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی میان دو ملت، خواستار توسعه همه جانبه مناسبات تهران – عشق آباد شد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با تقدیر از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ترکمنستان در مجامع و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و فرصت‌های همکاری در راستای توسعه همه جانبه مناسبات براساس حسن همجواری، برابری و منافع مشترک تاکید کرد.

«رشید مراد اف»، گفت: مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری و قاچاق مواد مخدر همواره مورد تأکید مسئولان ایران و ترکمنستان است و مسئولان دو کشور باید در این زمینه تلاش بیشتری انجام دهند.

انتهای پیام