بخشودگی جریمه دیرکرد اقساط تسهیلات مسکن زلزله زدگان سراسر کشور
بخشودگی جریمه دیرکرد اقساط تسهیلات مسکن زلزله زدگان سراسر کشور

معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای تاکید کرد، بانک ها موظف به بخشش جریمه دیرکرد تسهیلات اعطایی به آسیب دیدگان زلزله و سیل در سراسر کشور هستند. معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در پاسخ به تذکر "عباس فلاحی باباجان" نماینده […]

معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه ای تاکید کرد، بانک ها موظف به بخشش جریمه دیرکرد تسهیلات اعطایی به آسیب دیدگان زلزله و سیل در سراسر کشور هستند.

معاونت امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد در پاسخ به تذکر "عباس فلاحی باباجان" نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری مبنی بر "عدم توان بازپرداخت وام های مسکن دریافتی توسط مردم زلزله دیده حوزه انتخابیه اهر و هریس"    اطلاعیه ای منتشر کرد.

در این اطلاعیه می خوانیم: بر اساس مصوبه مورخ نهم تیر ماه سال ۱۳۹۲ هیات وزیران، بانک های عامل، علاوه بر بخشش جریمه دیرکرد تسهیلات اعطایی، موظفند سود اقساط سررسید شده تسهیلات پرداختی به     خسارت دیدگان ناشی از سیل و زلزله در کلیه مناطق کشور را پس از پرداخت اصل تسهیلات توسط متقاضی و در صورت تامین بار مالی و پرداخت آن توسط دولت مورد بخشودگی قرار دهند.

این اطلاعیه تصریح دارد: با عنایت به مصوبه مورخ ۲۷ مردادماه سال ۱۳۹۳ هیات وزیران، اعتبار لازم برای پرداخت تسهیلات بانکی ارزان قیمت توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق بانک عامل و با معرفی بنیاد مسکن و استانداری مربوطه به آسیب دیدگان ناشی از سیل و زلزله آذربایجان شرقی با کارمزد چهار درصد در مناطق روستایی و پنج درصد در مناطق شهری با ضمانت زنجیره ای فراهم شده است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه می خوانیم: با توجه به کارمزد پایین این تسهیلات و طولانی بودن دوران مشارکت (۱۵ سال برای احداث و هفت سال برای واحدهای تعمیری) و همچنین سایر مزایای در نظر گرفته شده برای آسیب دیدگان، اقساط مربوط به این تسهیلات بسیار ناچیز است. ضمن اینکه بانک ها ناگزیرند در اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا و آیین نامه ها و مقررات مربوطه و هم چنین بند (۲) مصوبه مورخ ۲۷ مرداد ماه سال ۱۳۹۳ نسبت به وصول مطالبات خود اقدام کنند.