صعود ماشین سازی و قهرمانی پیکان
صعود ماشین سازی و قهرمانی پیکان

به گزارش "یوپنا"، ماشین سازی تبریز با پیروزی خانگی برابر مس رفسنجان هم برای نخستین بار جواز صعود به لیگ برتر را به دست آورد و هم تیم های تبریزی در لیگ برتر را سه تیم کرد. پیکان تهران در حالیکه هفته قبل لیگ برتری شده بود و دیدارش با مس کرمان تشریفاتی بود اما […]

به گزارش "یوپنا"، ماشین سازی تبریز با پیروزی خانگی برابر مس رفسنجان هم برای نخستین بار جواز صعود به لیگ برتر را به دست آورد و هم تیم های تبریزی در لیگ برتر را سه تیم کرد.
پیکان تهران در حالیکه هفته قبل لیگ برتری شده بود و دیدارش با مس کرمان تشریفاتی بود اما با اینحال با ارایه بازی قدرتمندانه موفق به شکست مس در کرمان شد و به لطف این برد قهرمانی لیگ آزادگان را هم به نام خود ثبت کرد. مس کرمان که تا قبل از این دیدار نیمچه امیدی به صعود داشت با این شکست امیدش برای رنگ باخت و فصل بعد هم باید در دسته اول بازی کند.
فجر سپاسی شیراز که تا آخرین دقیقه مسابقه برابر میهمان اراکی خود بدون گل مساوی بود در ثانیه های پایانی مسایقه قفل دروازه آلومینیوم را گشود تا بردی ارزشمند کسب کرده و با توجه به توقف نفت آبادان در دیدار با داماش بالاتر از این تیم در رده سوم جای گرفت.

نفت آبادان که انتظار می رفت با شکست دادن تیم قعر جدولی داماش موقعیت خود در رده سوم را حفظ کند در رشت برابر داماش به تساوی بدون گل دست یافت تا ۲ امتیاز حیاتی و رده سوم جدول از کفش بپرد. البته نفتی ها در دقیقه ۱۳ مسابقه بهترین فرصت گلزنی به داماش را از روی نقطه پنالتی توسط حسین بغلانی از دست دادند تا حسرت آبادانی ها برای برد چند برابر شود. حالا نفت برای صعود به لیگ برتر فقط یک راه دارد و آنهم شکست دادن فجر سپاسی در آبادان که دور از ذهن هم نیست.
تساوی ۳-۳ تیم های خونه به خونه نه تنها خونه به خونه را از راهیابی به لیگ برتر بازداشت بلکه باعث شد تا تیم شهرداری که هم برای بقاء در دسته اول چشم به بازی پایانی بدوزد.
تیم پاس همدان که تلاش زیادی برای فرار از سقوط دارد در اصفهان دست به کار بزرگی زده و پیروزی ارزشمندی برابر گیتی پسند به دست آورد. دیدار گیتی پسند و پاس که برای هر دو تیم تعیین کننده بود با یک گل به سود پاس تمام شد تا قهرمان اسبق آسیا بیش از پیش به بقاء امیدوار شود.

فولاد یزد هم در بوشهر بزرگی کرد. این تیم میزبانش را با یک گل شکست داد تا همانند تیم پاس چشم به بازی پایانی دارد تا با کسب امتیاز لازم در لیگ دسته اول ماندگار شود.
تساوی پارسه و گل گهر در تهران سیرجانی ها را از خطر سقوط نجات داد اما در مقابل پارسه با این تساوی کارش برای بقاء به روز پایانی کشیده شد.
آلومینیوم هرمزگان که هفته بعد میزبان پارسه است در قائمشهر تیم نساجی این شهر را ۱-۳ شکست داد.

دیدار تشریفاتی تیم های نفت مسجد سلیمان و خیبر با تساوی ۲-۲ به پایان رسید.

مس كرمان ۱ –  پيكان تهران ۲ ؛ مس جا ماند ، پیکان قهرمان شد
گل ها : سعید دقیقی (۳۸) برای مس کرمان – محمدصادق بارانی (۷۱ – پنالتی) و حسن رجب زاده (۹۰) برای پیکان
دیدار پر برخورد تیم های مس و پیکان با شکست خانگی کرمانی ها به پایان رسید تا مس بازهم در آخرین هفته ها از راهیابی به لیگ برتر باز بماند. پیکان که قبلاً لیگ برتری شده بود با این برد سند قهرمانی لیگ دسته اول را هم به نام خود زد.
نتيجه ديدرا رفت : پيكان تهران صفر– مس كرمان صفر
***

ماشين ساري تبريز ۳ – مس رفسنجان صفر ؛ جشن صعود تبریزی ها
گل ها : امین قاسمی نژاد (۴۹) ، سجاد بیرانوند (۷۱ – گل به خود) و یوسف سیدی (۷۵)
طرفداران ماسین سازی که در دیدار خانگی تیم محبوبشان برابر مس رفسنجان برای برد ماشین و لیگ برتری شدن قدیمی ترین تیم تبریزی ثانیه شماری می کردند یک نیمه بیشتر انتطار نکشیدند چون شاگردان رسول خطیبی در آغاز نیمه دوم با گشودن دروازه میهمان رفسنجانی خود ورودشان به لیگ برتر را مسجل کردند و تبریزی ها را خوشحال و در مقابل با این گل تیم مس را که با برد ماشین شانس صعود داشت از جمع مدعیان خارج شد. مسی ها که نمی خواستند بازنده باشند برای جبران گل خورده به دروازه ماشین سازی حملاتی را انجام دادند تا اینکه چند دقیقه بعد صاحب پنالتی شدند اما درخشش مهدی اسلامی دروازه بان ماشین سازی که ضربه بی دقت حمید نعمتی را از روی نقطه پنالتی مهار کرد باعث شد تا روحیه و انگیزه مسی ها فروکش کند تا جاییکه در دقیقه ۷۱ مسابقه سجاد بیرانوند دروازه بان این تیم توپ پرتابی توسط یوسف سیدی را از روی خط اوت دستی درون دروازه مس جای داد و در ادامه گل سوم را هم دریافت کردند تا رفسنجانی ها هم مثل برادر بزرگترشان ؛ مس کرمان شانس صعود به لیگ برتر را از دست بدهند.
نتيجه ديدار رفت : مس رفسنجان ۱ –  ماشين سازي تبريز ۱
***

داماش گيلان صفر –  نفت آبادان صفر ؛ همه آبادان در حسرت پنالتی سوخته

حسین بغلانی ؛ مدافع باتجربه نفت که پیش از این بارها از روی نقطه پنالتی گل های حساس و تعیین کننده ایی را برای نفتی ها به ثمر رسانده بود در دیدار مهم نفت با داماش در زدن ضربه پنالتی ناکام ماند تا آبادانی ها در یک هفته قبل از پایان بازی ها در حسرت پنالتی از دست رفته ، سه امتیاز بازی و پیشی گرفتن فجر سپاسی بمانند. حالا نفت برای راهیابی به لیگ برتر فقط یک راه دارد. شاگردان نادر دست نشان باید در هفته پایانی در آبادان تیم فجر سپاسی را شکست دهند. داماش با این تساوی به لیگ دسته دوم سقوط کرد تا رشتی ها برای داشتن نماینده در لیگ دسته اول امیدشان به سپیدرود و فرشاد پیوس باشد که یکی از مدعیان لیگ دسته دوم برای صعود به دسته اول محسوب می شوند.
نتيجه ديدار رفت : نفت آبادان ۱ – داماش گيلان صفر
***

فجر سپاسي شيراز ۱ – آلومينيوم اراك صفر ؛ یک امتیاز تا لیگ برتر
گل : مسعود ریگی (۲+۹۰)
مسعود ریگی با گلی که در ثانیه های پایانی بازی درون دروازه تیم چغر و دونده آلومینیوم اراک جای داد نه تنها سه امتیاز طلایی برای فجر به ارمغان آورد که بذر امید شادی در دل فوتبالدوستان شیرازی برای راهیابی به لیگ برتر کاشت. تیم آلومینیوم اراک که نتیجه بازی با فجر سپاسی برایش اهمیتی نداشت اما با اینحال در طول ۹۰ دقیقه پابه پای میزبان با انگیزه خود دوید و با بازی خوب خود شرافتش را ثابت کرد. شیرازی ها که باور نداشتند در دام میهمان بی انگیزه خود گیر بفتند تا ثانیه های بازی برای گلزنی دست از تلاش نکشیدنمد تا اینکه در مسعود ریگی در آخرین فرصت به دست آمده با شوت خود دروازه آلومینیوم را گشود. فجر با این برد ۶۰ امتیازی شد و بالاتر از نفت ۵۹ امتیازی در رده سوم جای گرفت. فجری ها در آخرین مسابقه خود در آبادان با نفت دیدار می کنند و برای صعود به لیگ برتر فقط به یک تساوی نیاز دارند.
نتيجه ديدار رفت : آلومينيوم اراك ۱ – فجر سپاسي شيراز ۱
***

شهرداري اردبيل ۳ –  خونه به خونه بابل ۳ ؛ رویای پرپر شده خونه به خونه
گل ها : مرتضی حیدری (۵۴) ، پیمان رنجبری (۶۳) و محمد نزهتی (۸۴) برای شهرداری اردبیل – روح اله باقری (۳۸و ۸۸ پنالتی) و محمد غلامی (۵۰)  برای خونه به خونه بابل
نتیجه دیدار تیم های شهرداری و خونه به خونه برای هر دو تیم اهمیت زیادی داشت. از سویی شهرداری برای فررا از سقوط به دسته دوم نیاز مبرمی به سه امتیاز این بازی داشت و از سوی دیگر خونه به خونه که کمی به صعود امید داشت به دنبال برد بیرون از خانه بود. بابلی ها در ابتدای هر نیمه یک گل به شهرداری زدند تا امیدوارانه بازی را ادامه داده و گوش به سایر نتایج داشتند اما در ادامه بازی شهرداری متحول شد و نه تنها گل هر دو گل را جبران کرد که گل سوم را هم درون دروازه خونه به خونه کاشت تا موقتاً از سقوط نجات یابد اما اعلام یک ضربه پنالتی برای خونه به خونه توسط داور در دقایق پایانی بازی که اعتراض اردبیلی ها را به همراه داشت باعث شد تا بازی در نهایت ۳-۳ شود تا با این تساوی رویای لیک برتری شدن خونه به خونه ایی ها پرپر شود و اردبیلی ها هم برای ماندن در لیگ یک به بازی پایانی چشم بدوزند.
نتيجه ديدار رفت : خونه به خونه بابل ۲ – شهرداري اردبيل صفر
***

نساجي مازندران ۱۲ – آلومينيوم هرمزگان ۳ ؛ حیف از شاگردان سرخاب
گل ها : رحمان جعفری (۶۵) برای نساجی مازندران – آرش عبدلی (۴۷) ، مصطفی کریمی (۵۰) و حسن رمون زاده (۹۰) برای آلومینیوم هرمزگان
شاگردان عباس سرخاب با شکست دادن تیم نساجی در خانه اش نشان دادن شایستگی های لازم را برای حضور در دسته اول را داشتند اما بی توجهی مسئولان هرمزگانی به ویزه مدیران آلومینیوم به این تیم باعث شد تا تنها نماینده هرمزگان همانطور که از لیک برتر سقوط کرده بود از لیگ دسته اول هم سقوط کند.
نتيجه ديدار رفت : آلومينيوم هرمزگان صفر –  نساجي مازندران صفر
***

نفت مسجد سليمان ۲ –  خيبر خرم آباد ۲
گل ها : بهرام احمدی (۱۰) و میلاد صالحی (۸۴) برای نفت مسجد سلیمان –  فرزاد بهاری (۴۵) و محمود قائدرحمتی (۷۸) برای خیبر خرم آباد
تیم های نفت و خیبر در دیداری جذاب و پرگل که کاملاً تشریفاتی بود به تساوی ۲-۲ دست یافتند.
نتيجه ديدار رفت : خيبر خرم آباد صفر– نفت مسجد سليمان صفر
***

گيتي پسند اصفهان صفر – پاس همدان ۱ ؛ گیتی بد موقع وا داد
گل ها : نوید خوش هوا (۴+۴۵) برای پاس همدان
گیتی پسند که برای حفظ خود در دسته اول نیاز شدیدی به امتیاز بازی با پاس داشت برابر قهرمان اسبق آسیا وا داد با شکست برابر این تیم در صف سقوط جای گرفت. پاسی ها با این برد ۳۹ امتیازی شده و بالاتر از گیتی در رده هفدهم جای گرفتند تا برای تثبیت خود در دسته اول چشم به سه امتیاز بازی با مس کرمان در هفته پایانی لیگ بدوزند.
نتيجه ديدار رفت : پاس همدان صفر– گيتي پسند اصفهان صفر
***  

پارسه تهران ۱ – گل گهر سيرجان ۱ ؛ ۹۰ دقیقه تا بقای پارسه

گل ها : مرتضی رنجبر (۶۱) برای پارسه – مجید جلالی فر (۹) برای گل گهر سیرجان
تساوی گل گهر با پارسه باعث شد تا سیرجانی ها از تثبیت خود در دسته اول مطمئن شوند ولی در مقابل تیم پارسه با توقف خانگی برابر گل گهر همچنان در خطر سقوط باقی ماند.
نتيجه ديدار رفت : گل گهر سيرجان ۲ – پارسه تهران ۲
***

ايران جوان بوشهر صفر –  فولاد يزد ۱ ؛ فرار فولاد از ته جدول
گل ها : سید جواد شفیعی پور (۳۲) برای فولاد یزد
فولاد یزد با سه امتیازی که بوشهر به چنگ آوردند به رده پانزدهم جدول صعود کردند تا بیش از پیش به بقاء در دسته اول امیدوار باشند.
نتيجه ديدار رفت : فولاد يزد ۲ – ايران جوان بوشهر ۲