خداحافظی تراکتور از لیگ آسیا
خداحافظی تراکتور از لیگ آسیا

تراکتورسازی با وجود نمایش برتر نسبت به النصر و زدن ۳ گل به این تیم، در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۵ بر ۴ بازنده شد و در عین شایستگی از لیگ قهرمانان آسیا کنار رفت.   به گزارش "یوپنا"، امیر قلعه‌نویی و شاگردانش نیمه اول را یک بر صفر واگذار کردند تا با […]

تراکتورسازی با وجود نمایش برتر نسبت به النصر و زدن ۳ گل به این تیم، در مجموع دو بازی رفت و برگشت ۵ بر ۴ بازنده شد و در عین شایستگی از لیگ قهرمانان آسیا کنار رفت.

 

به گزارش "یوپنا"، امیر قلعه‌نویی و شاگردانش نیمه اول را یک بر صفر واگذار کردند تا با در نظر گرفتن شکست ۴ بر یک صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا را دورتر از همیشه ببینند اما با آغاز نیمه دوم آنها به خود آمدند و مصمم به پیروزی پر گل شدند ولی تلاش و موقعیت‌های پر شمار آنها فقط ۳ گل برایشان داشت تا ایرانی‌ها چشم به صعود ذوب‌آهن تنها نماینده باقی مانده‌شان در لیگ قهرمانان بدوزند.

استادیوم: یادگار امام تبریز / تماشاگر: ۸۰ هزار نفر
داور: محمدتقی الجفری (سنگاپور) ؛ کمک‌ها: لی لیانگ و رونی مین کیات (سنگاپور)

تراکتورسازی ایران

محمدرضا اخباری، کارلوس کاردوسو، محمد ایران‌پوریان، سعید آقایی، مهدی کیانی، سینا عشوری، سروش رفیعی، آگوستو سزار(خالد شفیعی 54)، بختیار رحمانی، فرزاد حاتمی و آلویز نانگ

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

النصر امارات

احمد شمبیه، محمود خمیس، احمد الیاسی، مسعود سلیمان، عسام بن سلمین، خالد جلال، لوئیز خمینز، امیر مبارک، کمبو اکوکو(۹۰- سعید مبارک) و جاناتان پیترویپا(۸۰- جاسم یعقوب)، سالم صالح(۶۸- احمد طریق)

سرمربی: ایوان یووانوویچ

اخطار

احمد شمبیه(۲۳) – خالد جلال(۶۵) – کمبو اکوکو(۹۰) از النصر

سینا عشوری (۴+۴۵) – کارلوس کاردوسو(۶۹) – سعید آقایی(۸۱) از تراکتورسازی

شرح گل

تراکتورسازی ۰- النصر ۱(دقیقه ۱۶: سالم صالح): سانتر زمینی جاناتان پترویپا از سمت راست زمین را خیمنز از مقابل دروازه تراکتورسازی رها کرد تا توپ به سالم صالح رسیده و برای النصر گلزنی کند.

تراکتورسازی ۱- النصر ۱(دقیقه ۴۷): پاس در عمق زیبای نانگ به حاتمی رسید که او با قدرت بدنی خوب خود سلیمان مدافع النصر را به زمین انداخت و با شوت محکم گل تساوی را برای تراکتورسازی به ثمر رساند.

تراکتورسازی ۲- النصر ۱(دقیقه ۶۱: محمد ایران‌پوریان): پاس به عقب عالی و به موقع نانگ در پشت محوطه جریمه، توپ را مهیای شوت‌زنی برای محمد ایران‌پوریان کرد که او نیز با ضربه پر قدرت به کنج دروازه شمبیه دومین گل را برای تراکتورسازی رقم زد.

تراکتورسازی ۳- النصر ۱(دقیقه ۷۳: فرزاد حاتمی): حاتمی مهاجم نوک تراکتورسازی پست محوطه جریمه پاس بختیار رحمانی را دریافت کرد و با چرخش زیبا و ضربه پای چپ فنی توپ را از زیر دستان شمبیه عبور داد تا تراکتور امید زیادی برای صعود به مرحله بعد داشته باشد.

شرح بازی

تراکتورسازی بازی را هجومی آغاز کرد و میل به حمله بیشتری داشت اما النصر روی یک کرنر و ضربه ایستگاهی موقعیت‌های خطرناکی ایجاد کرد تا نماینده امارات هم نشان دهد فقط قصد نمایش دفاعی ندارد. پس از آن شاگردان قلعه‌نویی روی سانتر و شوت از راه دور شانس شان را برای گلزنی امتحان کردند اما هیچ یک از آنها ثمری نداشت ولی در مقابل در دقیقه ۱۶ سانتر پترویپا و ضربه تمام کننده سالم صالح آب سردی بر پیکره تراکتورسازی ریخت و ورزشگاه یادگار امام را غرق در سکوت کرد.

با این گل بازی از تب و تاب یک سوم ابتدایی نیمه اول افتاد اما در ۱۵ دقیقه پایانی نیمه اول تراکتورسازی شکل هجومی به خود گرفت و بارها روی پرتاب اوت، سانتر از جناحین و به ویژه شوت از راه دور دروازه النصر را تهدید کرد که تمام آنها بی‌حاصل بود و اختلاف زیاد گل‌های نماینده ایران را با حریف اماراتی‌اش کم نکرد. در زمان حملات تراکتوری‌ها بازیکنان النصر نیز دو موقعیت جدی گلزنی داشتند که یکی از آنها را اخباری دفع کرد تا سرخ‌های تبریزی با شکست یک بر صفر راهی رختکن شوند.

برخلاف نیمه اول، تراکتورسازان ۴۵ دقیقه دوم را همانطور که انتظار می‌رفت شروع کردند و بعد از یک حمله جدی توسط فرزاد حاتمی به گل رسیدند. پس از این گل شاگردان قلعه‌نویی دست از تلاش بر نداشتند و مدام موقعیت ایجاد می‌کردند که توانستند در دقیقه ۶۱ دومین گل را روی شوت تماشایی ایران‌پوریان به ثمر رسانند و امید به صعود داشته باشند. در حالی که النصر چشم به ضد حمله و تراکتور فقط برای گل تلاش می‌کرد دقیقه ۷۳ روی تیزهوشی فرزاد حاتمی پرشورها به گل سوم دست یافتند تا دقایق پایانی را پر التهاب‌تر دنبال شود. توپ‌های تراکتورسازی از چپ و راست دروازه النصر یکی پس از دیگری از دست می‌رفت و حتی داور سنگاپوری نیز با نگرفتن خطای مشکوک به پنالتی در دقیقه ۸۵ النصر را همراهی می‌کرد تا در نهایت نماینده ایران در شبی که عالی بود با تفاضل گل کمتر از لیگ قهرمانان آسیا کنار رود. 

بهترین بازیکن

با وجود اینکه تمام بازیکنان تراکتورسازی امشب فوق‌العاده بودند و نمایش بدون نقصی داشتند اما فرزاد حاتمی با زدن دو گل و ایجاد چند موقعیت گلزنی ستاره نماینده ایران بود.

اتفاق ویژه

 

تماشاگران تراکتورسازی با وجود حذف تیمشان از لیگ قهرمانان آسیا پس از سوت پایان مسابقه یک صدا شعار «عیبی یوخ» سر دادند تا نشان دهند از نمایش هجومی و برتر سرخ‌پوشان رضایت کامل دارند.

 

لحظات حساس

 

دقیقه ۴: ارسال کرنر اکوکو و ضربه سر سلیمان به شکل خطرناکی از بالای دروازه تراکتورسازی عبور کرد.

دقیقه ۹: اکوکو قصد داشت از روی ضربه ایستگاهی دروازه تراکتورسازی را باز کند که اخباری این توپ را مشت کرد.
دقیقه ۱۰: ضربه سر حاتمی با فاصله زیادی از بالای دروازه النصر راهی اوت شد.
دقیقه ۱۰: پاس نانگ از بین دو مدافع النصر به رفیعی رسید اما شمبیه زودتر از او به توپ رسید و در اختیار گرفت.
دقیقه ۱۱: سالم صالح با شوت روی پا از پشت محوطه جریمه دروازه تراکتورسازی را تهدید کرد.

دقیقه ۱۲: شوت خطرناک حاتمی از فاصله ۲۵ متری با فاصله کمی از کنار تیرک عمودی دروازه النصر به اوت رفت.

دقیقه ۳۳: ارسال رفیعی از میانه زمین را عشوری در شرایط نامتعادلی از مقابل دروازه النصر با ضربه سر زد که توپ او حاصلی در پی نداشت.

دقیقه ۳۶: شوت بختیار رحمانی از پشت محوطه جریمه به مدافعان پر تعداد النصر برخورد کرد و موقعیت خوبی برای تراکتور از دست رفت.
دقیقه ۳۸: ضربه سزار از فاصله دور با اختلاف کمی از کناردروازه النصر به اوت رفت.

دقیقه ۴۵: پرتاب اوت سینا عشوری با ضربه پشت سر رفیعی بدون دخالت مهاجمان و مدافعان النصر آرام آرام به اوت رفت.
دقیقه ۴۵: فرار پیترویپا از جناح راست و شوت روی پای او را اخباری دفع کرد.

دقیقه ۵+۴۵: شوت دقیق و پر قدرت اکوکو از روی ضربه آزاد به تور روی دروازه تراکتور برخورد کرد.

دقیقه ۵۰: پاس پتریوپیا به سالم صالح رسید که این بازیکن در موقعیتی تک به تک شوت‌زنی کرد اما اخباری با خروجی موفق توپ را به کرنر فرستاد.

دقیقه ۵۸: پاس بختیار رحمانی را نانگ از داخل محوطه جریمه به شکل بدی به اوت طولی زد.

دقیقه ۶۳: ضربه سر خالد شفیعی با کمترین فاصله ممکن از کنار دروازه النصر راهی اوت شد.

دقیقه ۶۶: ضربه آزاد بختیار رحمانی از فاصله ۲۵ متری را شمبیه ناقص دفع کرد ولی در برگشت بازیکنان تراکتورسازی نتوانستند از آن استفاده کنند.
دقیقه ۶۷: سانتر آقایی و ضربه سر کاردوسو از مقابل دروازه النصر به شکل خطرناکی راهی اوت شد.

دقیقه ۷۱: ارسال رفیعی از کرنر مستقیم در حال رفتن به دروازه النصر بود که شمبیه توپ را دور کرد.

دقیقه ۷۵: کیانی در شرایط نامتعادلی از داخل محوطه جریمه النصر شوت‌زنی کرد که شمبیه به راحتی توپ را در اختیار گرفت.

دقیقه ۸۲: شوت خمیس از روی ضربه ایستگاهی به تیرک عمودی دروازه تراکتورسازی برخورد کرد و به اوت رفت.

دقیقه ۸۴: ارسال سروش رفیعی از کرنر را حاتمی از روی خط محوطه ۶ قدم با ضربه سر زد که توپ مماس به تیرک عمودی راه اوت را پیش گرفت.

دقیقه ۸۸: شوت فنی تماشایی رفیعی به سمت دروازه را شمبیه با واکنش فوق‌العاده به کرنر زد.

در حاشیه

* به دلیل ترافیک شدید مسیر منتهی به ورزشگاه یادگار امام بسیاری از هواداران تراکتورسازی با پای پیاده این مسیر را طی کردند.
* در حالی که ظرفیت ورزشگاه یادگار امام پر شده اما همچنان ازدهام زیادی پشت درب‌های ورودی وجود دارد.
* اتلاف وقت بازیکنان النصر با اعتراض شدید تماشاگران تراکتورسازی مواجه شد.

* نیلمار ستاره النصر به دلیل مصدومیت در لیست تیمش قرار ندارد.
* برخورد رفیعی با خلیل مدافع النصر در محوطه جریمه مشکوک به پنالتی بود اما داور سنگاپوری دستور به ادامه بازی داد.
* سوت‌های داور به سود النصر با اعتراض تماشاگران تراکتورسازی مواجه شد.
* دو دقیقه وقت اضافه برای نیمه اول منظور شد.
* بازیکنان النصر برای شروع نیمه دوم با تاخیر وارد زمین شدند.
* پس از گل دوم تراکتورسازی هواداران این تیم به وجد آمدند و گل‌های بیشتری از تیمشان می‌خواند.
* برخورد نانگ با الیاسی خطای مشکوک به پنالتی را در محوطه جریمه النصر رقم زد ولی داور چنین اعتقادی نداشت.

* چهار دقیقه وقت اضافه برای نیمه دوم گرفته شد.