مجلس دهم آغاز به کار کرد
مجلس دهم آغاز به کار کرد

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور منتخبان مردم و جمعی از مقامات کشوری و لشکری آغاز به کار کرد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری یوپنا، طبق ماده ۲ آیین‌نامه داخلی مجلس، نخستین جلسه هر دوره مجلس شورای اسلامی طبق اصل ۶۵ قانون اساسی با حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت می‌یابد، در آغاز جلسه آیات ۳۵ تا […]

دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با حضور منتخبان مردم و جمعی از مقامات کشوری و لشکری آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری یوپنا، طبق ماده ۲ آیین‌نامه داخلی مجلس، نخستین جلسه هر دوره مجلس شورای اسلامی طبق اصل ۶۵ قانون اساسی با حضور حداقل دوسوم مجموع نمایندگان رسمیت می‌یابد، در آغاز جلسه آیات ۳۵ تا ۴۲ سوره شوری تلاوت می‏‌شود، همچنین قرار است امروز ۵۵ نفر از اعضاء ارکستر سمفونیک صدا و سیما، سرود ملی کشورمان را در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اجرا کنند.
ریاست جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی را اعضاء هیات سنی مجلس بر عهده دارند، عبدالرضا هاشم زایی منتخب مردم تهران به عنوان رییس، مصطفی ذوالقدر به عنوان نایب رییس، فاطمه حسینی منتخب مردم تهران و سمیه محمودی منتخب مردم شهرضا اعضاء هیات سنی را تشکیل می دهند. 
پس از قرائت پیام رهبر معظم انقلاب، وزیر کشور گزارشی در مورد انتخابات مجلس دهم به منتخبان و مقامات کشوری و لشکری ارائه می کند، پس از آن مراسم سوگند انجام می شود و در پایان جلسه، نمایندگان به منظور بزرگداشت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام‌خمینی (ره) و شهیدان انقلاب اسلامی و ادای احترام و تجدید عهد با آنان در مرقد مطهر آن حضرت و بهشت‌زهرا حضور می‌یابند.
بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، نمایندگان حاضر در مجلس طبق اصل ۶۷ قانون اساسی سوگند یاد می‏‌کنند، متن سوگندنامه توسط رییس قرائت می‏‌شود و نمایندگان به حالت اجتماع در حال قیام آن را تکرار و پس از انجام مراسم تحلیف، سوگندنامه را امضاء می‌کنند.
نمایندگان اقلیت‏‌های دینی این سوگند را با ذکر کتاب آسمانی خود یاد خواهند کرد.
نمایندگانی که در جلسه نخست شرکت نداشته باشند، باید در اولین جلسه رسمی که حضور پیدا می‏‌کنند، سوگند را به جا آورند و ذیل سوگندنامه را امضاء کنند.
جایگاه نمایندگان، پس از ارائه اعتبارنامه نمایندگان به مجلس به حکم قرعه تعیین می‏‌شود و در دفتر مخصوص ثبت خواهد شد. قرعه‏‌کشی هر سال تجدید می‏‌شود.
رییس جمهوری، معاونان وی، اعضای هیات دولت، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، حجت‌ الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری، آیت‌الله جنتی؛ دبیر شورای نگهبان و رئیس مجلس خبرگان رهبری و سفرای کشورهای خارجی از جمله شخصیت‌هایی هستند که برای حضور در مراسم افتتاحیه مجلس شورای اسلامی از آنان دعوت به عمل آمده است.
بیش از ۳۰۰ خبرنگار رسانه های داخلی و خارجی مراسم افتتاحیه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را پوشش خبری می دهند،
که از جمله آن ها می توان به تلویزیون های آلمان، فرانسه، چین، ژاپن، ترکیه و عراق اشاره کرد. همچنین این مراسم به صورت زنده از شبکه خبر، شبکه یک سیما و رادیو فرهنگ پخش می شود.

انتهای پیام