مورینیو روی نیمکت منچستر
مورینیو روی نیمکت منچستر

به گزارش "یوپنا"، سرانجام امروز به طور رسمی ژوزه مورینیو هدایت منچستریونایتد را عهده دار شد تا دوران جدیدی در الدترافورد آغاز شود. کارنامه و افتخارات گوناگون مورینیو نشان می دهد که تا چه اندازه او شانس موفقیت در منچستریونایتد را خواهد داشت. کارنامه حرفه ای مورینیو به عنوان سرمربی در بنفیکا آغاز شد اما […]

به گزارش "یوپنا"، سرانجام امروز به طور رسمی ژوزه مورینیو هدایت منچستریونایتد را عهده دار شد تا دوران جدیدی در الدترافورد آغاز شود. کارنامه و افتخارات گوناگون مورینیو نشان می دهد که تا چه اندازه او شانس موفقیت در منچستریونایتد را خواهد داشت.

کارنامه حرفه ای مورینیو به عنوان سرمربی در بنفیکا آغاز شد اما پس از ۱۱ بازی از باشگاه جدا شد تا راهی دیگر تیم پرتغالی یعنی لیریا شود. دوران او در لیریا نیز کوتاه مدت بود و مورینیو پس از ۲۰ بازی با تماس مسئولات پورتو راهی یکی از بزرگ ترین تیم های کشور پرتغال شد. مورینیو تنها ۲ سال زمان نیاز داشت تا بتواند همراه با پورتو فاتح لیگ قهرمانان اروپا با شکست موناکو در فینال شود.

سرمربی ۵۳ ساله پس از آن راهی چلسی شد و خودش را آقای خاص نامید تا دوران جدیدی در این باشگاه رقم بزند. مورینیو در ۲ فصل اولش توانست چلسی را قهرمان لیگ برتر انگلیس کند. او همچنین جام حذفی و ۲ جام اتحادیه را نیز به ارمغان آورد و پس از آن راهی اینتر شد. او در فصل نخستش در ایتالیا فاتح سری A شد و در فصل دوم نیز ۳ گانه شکفت انگیز را برای ماسیمو موراتی کسب کرد. یکی از مشهور ترین صجنه های او در اینتر اشک هایش در زمان خداحافظی با مارکو ماتراتزی بود که در تاریخ باشگاه اینتر ماندگار شد.

مورینیو پس از اینتر راهی رئال مادرید شد. او توانست حکم رانی گواردیولا را پایان دهد و در فصل دوم حضورش در این تیم، فاتح لالیگا شود. او همچنین توانست جام حذفی اسپانیا را نیز برای رئال به ارمغان آورد.

مورینیو پس از رئال بار دیگر به چلسی بازگشت و توانست در فصل دوم حضورش قهرمان لیگ برتر انگلیس و جام اتحادیه شود. با این حال در فصل دوم او پس از شروعی ضعیف از هدایت این تیم کنار رفت.

پورتو ( ژانویه ۲۰۰۲ تا می ۲۰۰۴) (۶ جام)
لیگ پرتغال ۲ بار
جام حذفی پرتغال ۱ بار
سوپر کاپ پرتغال ۱ بار
لیگ قهرمانان اروپا ۱ بار
جام یوفا ۱ بار

 

چلسی ( ژوئن ۲۰۰۴ تا سپتامبر ۲۰۰۷) (۶ جام)
لیگ برتر انگلیس ۲ بار
جام حذفی انگلیس ۱ بار
جام اتحادیه انگلیس ۲ بار
سوپر کاپ انگلیس ۱ بار

اینتر ( ژوئن ۲۰۰۸ تا می ۲۰۱۰) ( ۵ جام)
لیگ ایتالیا ۲ بار
جام حذفی ایتالیا ۱ بار
لیگ قهرمانان اروپا ۱ بار
سوپر کاپ ایتالیا ۱ بار

رئال مادرید ( می ۲۰۱۰ تا ژوئن ۲۰۱۳) ( ۳ جام)
لیگ اسپانیا ۱ بار
جام حذفی اسپانیا ۱ بار
سوپر کاپ اسپانیا ۱ بار

چلسی (ژوئن ۲۰۱۳ تا دسامبر ۲۰۱۵) (۲ جام)
لیگ برتر انگلیس ۱ بار
جام اتحادیه انگلیس ۱ بار