فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.
فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.

فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.

به گزارش "یوپنا" ، ده شهر بوردو، لان، لیل، لیون، مارسی، نیس، پاریس، سن دنی، سن اتین و تولوز به عنوان شهرهای میزبان این مسابقات از سوی فدراسیون فوتبال فرانسه انتخاب شدند. در فاصله 10 روز مانده تا یوروی غیرقابل پیش بینی (هم به خاطر مدعیان پرشمار و هم به واسطه حملات تروریستی اخیر در فرانسه و اروپا که چالش های امنیتی بسیاری به وجود آورده)  به معرفی این 10 شهر و ورزشگاه های میزبان مسابقات می پردازیم.
1- سن دنی، ورزشگاه استادوفرانس: ورزشگاه خاطره انگیز استادوفرانس که محل برگزاری فینال جام جهانی 1998 هم بود با ظرفیت 82 هزار نفری در شهر سن دنی واقع در شمال فرانسه، محل برگزاری افتتاحیه رقابت ها بین دو تیم فرانسه و رومانی و همچنین فینال یورو 2016 خواهد بود. چمن مهمترین و بزرگترین ورزشگاه کشور میزبان 105 متر طول و 70 متر عرض دارد و مختص جام جهانی 1998 ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.


2- مارسی، ورزشگاه ولودروم: در بزرگترین بندر دریای مدیترانه یعنی بندر زیبای مارسی ورزشگاه ولودروم با گنجایش 68 هزار تماشاگر قرار دارد که تاریخ ساخت آن به 1937 بر می گردد. در حالی که سه بار و آخرین بار همین دو سال پیش مورد بازسازی قرار گرفته است. ورزشگاه خانگی باشگاه المپیک مارسی میزبان یکی از دیدارهای نیمه نهایی یورو است.


3- لیون، ورزشگاه المپیک لیون: سومین شهر بزرگ فرانسه که یادآور پیروزی فراموش نشدنی ایران برابر آمریکا در جام جهانی 98 و البته گل غیرقابل باور روبرتو کارلوس به بارتز است، با ورزشگاهی جدید از تیم های یورو 2016 میزبانی خواهد کرد. المپیک لیون که با هزینه 415 میلیون یورو در اولین روزهای سال جاری میلادی به بهره برداری رسید نزدیک 60 هزار جمعیت را در خود جای می دهد. نیمه نهایی اول یورو 16 در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.


4- لیل، ورزشگاه پی یر مائوری: شهری که به خاطر هم مرز بودن با بلژیک، بیشترین چالش امنیتی را برای مسئولان برگزاری مسابقات ایجاد کرده شمالی ترین استایدوم میزبان بازی هاست، 50 هزار نفر گنجایش دارد، در سال 2012 ساخته شده و نام آن از روی اسم سیاست مدار فقید این کشور و شهردار سابق لیل برگرفته شده است.


5- پاریس، ورزشگاه پارک دو پرنس: پایتخت زیبای فرانسه، شهر تاریخی و دیدنی پاریس با ورزشگاه اختصاصی تیم پاریس سن ژرمن یکی از جذاب ترین نکات میزبانی فرانسه است. استادیوم پارک دو پرنس با نزدیک به 50 هزار نفر گنجایش، پذیرای دیدار رده بندی جام جهانی 1998 هم بوده است. اما جالب ترین نکته درباره این ورزشگاه زیبا، معمار ایرانی آن یعنی سیاوش تیموری است!

 

6- بوردو، ورزشگاه نیو بوردو: از ورزشگاه هایی که ویژه یورو 2016 ساخته شد ورزشگاه شهر بوردو که مرکز ناحیه آکیتن است با 42 هزار و 115 صندلی می باشد. بازی اسپانیا و کروواسی از گروه D در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. مردم فرانسه معتقدند بعد از پاریس، بوردو بهترین شهر برای زندگی است.

7- سن اتین، ورزشگاه جفری گویچارد: شهری در جنوب شرقی کشور میزبان با ورزشگاهی قدیمی که برای یورو مورد بازسازی قرار گرفته می تواند از 42 هزار نفر جمعیت میزبانی کند. تاریخ ساخت این ورزشگاه چند منظوره (فوتبال، راگبی و …) به 1930 میلادی برمی گردد و بازی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل یوگوسلاوی در جام جهانی 98 در این استادیوم برگزار شد.


8- نیس، آلیانز ریویرا: سپتامبر 2013 و برای برگزاری هرچه بهتر مسابقات یورو در کشور فرانسه، آلیانز ریویرا با گنجایش 35 هزار نفر با هزینه 245 میلیون یورویی در شهر توریستی، تفریحی نیس افتتاح شد. شهری خوش آب و هوا، با معماری ایتالیایی و نزدیک به ساحل مدیترانه. ترکیه با اسپانیا از مسابقات مهم مرحله گروهی است که در ورزشگاه تازه تاسیس آلیانز ریویرا برگزار می شود.

9- لانس، ورزشگاه بولارت دلیس: شهر شمالی لان که تاریخی کهن دارد یکی از قدیمی ترین استادیوم های یورو 2016 را در خود جای داده است. دیدار رومانی با آلمان غربی و یوگسلاوی سابق با بلژیک در 1984 که فرانسه برای دومین بار میزبان مسابقات جام ملت های اروپا بود در این ورزشگاه که به تازگی مورد مرمت قرار گرفته برگزار شده است.


10- تولوز، ورزشگاه مونیسیپال: شهر تولوز با نام مستعار شهر صورتی، شهری بسیار تاریخی حتی از قرون وسطی، واقع در جنوب غربی کشور فرانسه است. ورزشگاه تیم تولوز فرانسه که ظرفیت 33 هزار نفری دارد و از این نظر کم ظرفیت ترین ورزشگاه یورو 16 است از سال 1998 تغییری نکرده تا به همان شکلی که میزبان دیدار یک هشتم نهایی جام جهانی آن سال میان یوگوسلاوی و هلند بوده برای میزبانی از مسابقاتی چون اسپانیا با جمهوری چک و سوئد با ایتالیا آماده باشد.

 

upna