فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.
فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.

فرانسه برای سومین بار میزبانی جام ملت های اروپا را عهده دار خواهد بود.

به گزارش "یوپنا" ، ده شهر بوردو، لان، لیل، لیون، مارسی، نیس، پاریس، سن دنی، سن اتین و تولوز به عنوان شهرهای میزبان این مسابقات از سوی فدراسیون فوتبال فرانسه انتخاب شدند. در فاصله ۱۰ روز مانده تا یوروی غیرقابل پیش بینی (هم به خاطر مدعیان پرشمار و هم به واسطه حملات تروریستی اخیر در فرانسه و اروپا که چالش های امنیتی بسیاری به وجود آورده)  به معرفی این ۱۰ شهر و ورزشگاه های میزبان مسابقات می پردازیم.
۱- سن دنی، ورزشگاه استادوفرانس: ورزشگاه خاطره انگیز استادوفرانس که محل برگزاری فینال جام جهانی ۱۹۹۸ هم بود با ظرفیت ۸۲ هزار نفری در شهر سن دنی واقع در شمال فرانسه، محل برگزاری افتتاحیه رقابت ها بین دو تیم فرانسه و رومانی و همچنین فینال یورو ۲۰۱۶ خواهد بود. چمن مهمترین و بزرگترین ورزشگاه کشور میزبان ۱۰۵ متر طول و ۷۰ متر عرض دارد و مختص جام جهانی ۱۹۹۸ ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.


۲- مارسی، ورزشگاه ولودروم: در بزرگترین بندر دریای مدیترانه یعنی بندر زیبای مارسی ورزشگاه ولودروم با گنجایش ۶۸ هزار تماشاگر قرار دارد که تاریخ ساخت آن به ۱۹۳۷ بر می گردد. در حالی که سه بار و آخرین بار همین دو سال پیش مورد بازسازی قرار گرفته است. ورزشگاه خانگی باشگاه المپیک مارسی میزبان یکی از دیدارهای نیمه نهایی یورو است.


۳- لیون، ورزشگاه المپیک لیون: سومین شهر بزرگ فرانسه که یادآور پیروزی فراموش نشدنی ایران برابر آمریکا در جام جهانی ۹۸ و البته گل غیرقابل باور روبرتو کارلوس به بارتز است، با ورزشگاهی جدید از تیم های یورو ۲۰۱۶ میزبانی خواهد کرد. المپیک لیون که با هزینه ۴۱۵ میلیون یورو در اولین روزهای سال جاری میلادی به بهره برداری رسید نزدیک ۶۰ هزار جمعیت را در خود جای می دهد. نیمه نهایی اول یورو ۱۶ در این ورزشگاه برگزار خواهد شد.


۴- لیل، ورزشگاه پی یر مائوری: شهری که به خاطر هم مرز بودن با بلژیک، بیشترین چالش امنیتی را برای مسئولان برگزاری مسابقات ایجاد کرده شمالی ترین استایدوم میزبان بازی هاست، ۵۰ هزار نفر گنجایش دارد، در سال ۲۰۱۲ ساخته شده و نام آن از روی اسم سیاست مدار فقید این کشور و شهردار سابق لیل برگرفته شده است.


۵- پاریس، ورزشگاه پارک دو پرنس: پایتخت زیبای فرانسه، شهر تاریخی و دیدنی پاریس با ورزشگاه اختصاصی تیم پاریس سن ژرمن یکی از جذاب ترین نکات میزبانی فرانسه است. استادیوم پارک دو پرنس با نزدیک به ۵۰ هزار نفر گنجایش، پذیرای دیدار رده بندی جام جهانی ۱۹۹۸ هم بوده است. اما جالب ترین نکته درباره این ورزشگاه زیبا، معمار ایرانی آن یعنی سیاوش تیموری است!

 

۶- بوردو، ورزشگاه نیو بوردو: از ورزشگاه هایی که ویژه یورو ۲۰۱۶ ساخته شد ورزشگاه شهر بوردو که مرکز ناحیه آکیتن است با ۴۲ هزار و ۱۱۵ صندلی می باشد. بازی اسپانیا و کروواسی از گروه D در این ورزشگاه برگزار خواهد شد. مردم فرانسه معتقدند بعد از پاریس، بوردو بهترین شهر برای زندگی است.

۷- سن اتین، ورزشگاه جفری گویچارد: شهری در جنوب شرقی کشور میزبان با ورزشگاهی قدیمی که برای یورو مورد بازسازی قرار گرفته می تواند از ۴۲ هزار نفر جمعیت میزبانی کند. تاریخ ساخت این ورزشگاه چند منظوره (فوتبال، راگبی و …) به ۱۹۳۰ میلادی برمی گردد و بازی تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل یوگوسلاوی در جام جهانی ۹۸ در این استادیوم برگزار شد.


۸- نیس، آلیانز ریویرا: سپتامبر ۲۰۱۳ و برای برگزاری هرچه بهتر مسابقات یورو در کشور فرانسه، آلیانز ریویرا با گنجایش ۳۵ هزار نفر با هزینه ۲۴۵ میلیون یورویی در شهر توریستی، تفریحی نیس افتتاح شد. شهری خوش آب و هوا، با معماری ایتالیایی و نزدیک به ساحل مدیترانه. ترکیه با اسپانیا از مسابقات مهم مرحله گروهی است که در ورزشگاه تازه تاسیس آلیانز ریویرا برگزار می شود.

۹- لانس، ورزشگاه بولارت دلیس: شهر شمالی لان که تاریخی کهن دارد یکی از قدیمی ترین استادیوم های یورو ۲۰۱۶ را در خود جای داده است. دیدار رومانی با آلمان غربی و یوگسلاوی سابق با بلژیک در ۱۹۸۴ که فرانسه برای دومین بار میزبان مسابقات جام ملت های اروپا بود در این ورزشگاه که به تازگی مورد مرمت قرار گرفته برگزار شده است.


۱۰- تولوز، ورزشگاه مونیسیپال: شهر تولوز با نام مستعار شهر صورتی، شهری بسیار تاریخی حتی از قرون وسطی، واقع در جنوب غربی کشور فرانسه است. ورزشگاه تیم تولوز فرانسه که ظرفیت ۳۳ هزار نفری دارد و از این نظر کم ظرفیت ترین ورزشگاه یورو ۱۶ است از سال ۱۹۹۸ تغییری نکرده تا به همان شکلی که میزبان دیدار یک هشتم نهایی جام جهانی آن سال میان یوگوسلاوی و هلند بوده برای میزبانی از مسابقاتی چون اسپانیا با جمهوری چک و سوئد با ایتالیا آماده باشد.