تیمهایی که غیبت آنها در یورو ۲۰۱۶ کاملا مشهود است
تیمهایی که غیبت آنها در یورو ۲۰۱۶ کاملا مشهود است

۵ کشور مطرح اروپا علی رغم ۲۴ تیمی بودن رقابت های یورو ۲۰۱۶ در کشور فرانسه از راهیابی به یورو باز ماندند.

به گزارش "یوپنا"، ۵ کشور مطرح اروپا علی رغم ۲۴ تیمی بودن رقابت های یورو ۲۰۱۶ در کشور فرانسه از راهیابی به یورو باز ماندند. یوفا که با ۲۴ تیمی کردن مسابقات به دنبال حضور تمام تیم های مهم قاره بود، در اولین تجربه به این هدف نرسید…

هلند:

قهرمان اروپا در سال ۱۹۸۸، نایب قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ و تیم سوم جام جهانی ۲۰۱۴، با وجود روبن و دپای و بقیه ستارگانش در کمال ناباوری قافیه را به ایسلند، جمهوری چک و ترکیه واگذار کرد تا در گروه A دور انتخابی در رده چهارم جا خوش کند و با شایستگی به یورو ۱۶ راه پیدا نکرد! آنها که یوروی قبلی هم با هدایت فان مارویک نتایج فاجعه باری گرفته بودند و در گروه مرگ رقابت ها دست خالی و بدون کسب حتی یک امتیاز به خانه بازگشتند، چاره ای ندارند جز اینکه برای اعاده حیثیت در قاره سبز با تغییر نسل، پوست اندازی کنند و منتظر یورو ۲۰۲۰ باشند. غیبت لاله های نارنجی و هواداران یکدستش در فرانسه احساس خواهد شد. ناکام ترین تیم مرحله گروهی سابقه ۹ دوره حضور در جام ملت های اروپا را در کارنامه دارد.


دانمارک:

وایکینگ های دوست داشتنی با غفلت در مرحله گروهی کار صعود خود را به پلی آف کشاندند و آنجا هم با سخت ترین رقیب ممکن، یعنی زلاتان و هم تیمی ها روبرو شدند. شکست در بازی رفت و عدم توانایی در کسب نتیجه لازم در دور برگشت، دانمارک را به عنوان دومین تیم غایب در یورو ۱۶ با سابقه قهرمانی در اروپا (۱۹۹۲) را موجب شد. کسپر اشمایکل که با لستر، قهرمان باور نکردنی لیگ جزیره فصل درخشانی را پشت سر گذاشت به همراه کریستین اریکسن، فوق ستاره تکنیکی تاتنهام از بازیکنان مهم دانمارک مجبورند یورو را از خانه تماشا کنند.


یونان:

شاید کسی از غیبت آبی وسفیدها در یورو ناراحت نباشد اما خوب یا بد، آنها قهرمان یورو ۲۰۰۴ هستند و نبودشان پازل قدرت های اروپایی را کامل نمی کند! آنها البته مستحق حضور در فرانسه هم نبودند چرا که در گروه F مرحله مقدماتی، با کسب تنها یک پیروزی (حتی کمتر از کشور کوچک جزایر فارو) و ۶ امتیاز، در بین ۶ تیم پنجم شدند. آنها یوروی پیشین هم توانسته بودند از گروه صعود کنند اما پیش از آنکه فاجعه ای شبیه ۲۰۰۴ رخ دهد، به دست ژرمن ها حذف شدند.


صربستان:

همگروه دانمارک در گروه I دور گروهی، سه بار در جمع ۴ تیم برتر اروپا قرار گرفته و یک بار هم میزبان این بازی ها بوده است اما اعتبار آنها فقط تا زمانی بود که با نام یوگوسلاوی در مسابقات شرکت می کردند. آنها که روزگاری با میاتوویچ، میهایلوویچ، استانکوویچ و بقیه بزرگانشان سهمی در برترین های اروپا داشتند حالا جایی در بین ۲۴ تیم حاضر در دور پایانی یورو ندارند تا شاید دوران بازی امثال برانیسلاو ایوانوویچ و الکساندر کولارف پا به سن گذاشته به یوروی بعدی قد ندهد!


نروژ:

اوکراین (یکی از دو میزبان یوروی پیشین) و نروژ، در گروه های ۹ گانه مرحله مقدماتی یورو ۲۰۱۶ بیشترین امتیاز را کسب کردند اما به دلیل قانون عجیب محاسبه نشدن امتیازات تیم های رده سوم برابر تیم آخر گروه خود، به پلی آف رفتند. اوکراین از این مهلکه قسر در رفت اما نروژ نتوانست از پس مجارستان برآید. آنها در هر دو دیدار برابر مجارها باختند تا با وجود شایستگی بلیت فرانسه شان اوکی نشود. آنها فقط یک بار آن هم در سال ۲۰۰۰ تجربه بازی در مسابقات یورو را داشتن