قانون بودجه امسال اصلاح می شود/ چند میلیون یارانه بگیر حذف می شوند؟
قانون بودجه امسال اصلاح می شود/ چند میلیون یارانه بگیر حذف می شوند؟

دولت قرار است لایحه اصلاحیه بودجه را جهت تعیین تکلیف حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر به مجلس می برد.

به گزارش یوپنا، این اصلاحیه در پی تکلیف قانونی لایحه بودجه سال ۹۵ کل کشور برای حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر آماده شده و هم اکنون در کارگروه مشترکی بین وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در حال تهیه است.

علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته در جریان همایش چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۹۵ گفته بود که در نشستی با محمدباقر نوبخت درباره تکلیف حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر جلسه دارد. ربیعی توضیح نداد که محورهای اصلی این نشست چیست و دولت با حذف چه تعدادی از یارانه بگیران موافق است.او تنها به تکلیف بودجه برای حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر اشاره کرده بود.

براساس قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور، دولت مکلف است تا از نیمه سال جاری نسبت به حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر اقدام کند.این قانون که در مجلس نهم و به پیشنهاد احمد توکلی نماینده دور نهم مجلس به تصویب رسید، بر اساس اولین بند الحاقی تبصره ۱۴ دولت را موظف کرده تا در سال ۱۳۹۵ یارانه نقدی سرپرست خانوار شش گروهی را حذف کند:

گروه اول: کلیه تجار و صاحبان مشاغل آزاد که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

گروه دوم: کلیه نمایندگان مجلس، قضات و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی دولتی و غیردولتی، پزشکان و دندانپزشکان.

گروه سوم: کلیه کارکنان دولت و قوای سه‌گانه و شهرداری‌ها و کلیه موسسات عمومی و موسسات عمومی غیردولتی و کلیه کارکنان نیروهای مسلح و بازنشستگان کشوری و لشکری و کلیه حقوق‌بگیران و مستمری‌بگیران مشمول تامین اجتماعی و همه دریافت‌کنندگان حقوق و مستمری بخش دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد،

گروه چهارم: کلیه مدیران و اعضای هیات‌مدیره و بازرسان شرکت‌های دولتی و غیردولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی غیردولتی و کلیه مدیران و اعضای هیات‌مدیره و روسا و معاونان مناطق و شعب بانک‌ها و بیمه‌ها و موسسات مالی و اعتباری و کلیه کارکنان اشخاص حقوقی دولتی و غیردولتی که دریافتی سالانه آنها بیش از ۳۵۰ میلیون ریال باشد.

گروه پنجم: ایرانیان مقیم خارج کشور.

گروه ششم: همه کسانی که در سه دهک بالای درآمدی قرار دارند و د ر۵ گروه اعلام شده ذکر نشده‌اند.

حذف یارانه یا کاهش محبوبیت

دولت در جریان اجرای قانون بودجه سال گذشته،نسبت به حذف ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار یارانه بگیر، اقدام کرد که به گفته کارشناسان رقمی در حدود ۱۰ میلیارد تومان به نفع منابع یارانه نقدی تمام شد.با این حال حذف یارانه ها از سوی برخی گروه های سیاسی به صورت منفی جلوه داده شد.برخی تحلیلگران  سیاسی حتی به دولت هشدار داده اند که حذف ۲۴ میلیون یارانه بگیر در آخرین سال فعالیت دولت،به نوعی خودکشی سیاسی محسوب می شود. زیرا حذف ۲۴ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی موجب کاهش محبوبیت دولت یازدهم خواهد شد.

مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهور می گوید:« حذف یارانه نقدی دایره شمول زیادی دارد که هر گونه خطا در آن ممکن است آسیب‌هایی به بخش‌هایی از جامعه بزند و در اثر نبود کارشناسی‌های دقیق برخی نیازمندان از دریافت آن محروم شوند و برخی دیگر که مستحق دریافت نیستند، همچنان از آن بهره‌مند شوند. بنابراین نباید به این موضوعات مهم، سیاسی یا جناحی نگاه کرد. دولت یازدهم به دنبال اجرای قانون است اما قانون هم باید قابلیت اجرایی داشته باشد. دولت یازدهم نمی‌خواهد تکلیف مالایطاق یا فشاری را در این شرایط اقتصادی به مردم تحمیل کند.»

منبع: خبر آنلاین