فرهاد پرورش:مشکلاتی در زمینه قراردادهای خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس وجود دارد/برای اجرای تعهدات برجام،رفع این مشکلات ضروری است
فرهاد پرورش:مشکلاتی در زمینه قراردادهای خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس وجود دارد/برای اجرای تعهدات برجام،رفع این مشکلات ضروری است

مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با رویترز با بیان اینکه موانعی بر سر خرید هواپیما از شرکت های بوئینگ و ایرباس وجود دارد، تصریح کرد: برای اجرای تعهدات برجام، رفع این موانع ضروری است.

به گزارش یوپنا، خبرگزاری رویترز افزود: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)، در حال گفت وگو با شرکت هواپیما سازی آمریکایی بوئینگ برای خرید احتمالی تاریخی ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری است.
فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری رویترز گفته است که مشکلاتی در زمینه قرار دادهای خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس وجود دارد که باید هرچه زودتر حل شود. او گفته برای اجرای تعهدات برجام، رفع این موانع الزامی است. 
مدیرعامل ایران ایر گفته است مذاکره با بوئینگ جریان دارد و پیش از گفت وگو درباره تعداد و نوع هواپیماها باید تفاهمی میان دو طرف ایجاد شود.
پیشتر گزارش شده بود که مدیران بوئینگ برای مذاکره با مقامات ایرانی در سفری کم سابقه، به این کشور رفته اند.
این پایگاه خبری یادآور شد: فروردین ماه، خبرگزاری های ایران به نقل از دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نوشتند 'نمایندگان بوئینگ در خصوص فروش انواع هواپیماهای ۷۳۷ ، ۷۸۷ و ۷۷۷ که برای مسیرهای متوسط و بلند استفاده می‌شود، پیشنهادهای خود را به شرکت های ایرانی ارائه دادند.'
رویترز به نقل از منابع هواپیمایی می گوید که احتمال دارد ایران و بوئینگ برای خرید ۱۰۰ هواپیما به زودی به توافق برسند.
پرورش گفت: ناوگان هوایی مسافری ایران دست کم به ۳۰۰ فروند جت مسافربری نو نیاز دارد که ایران برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای نو، با ایرباس توافق کرده است.
ایران همچنین از شرکت بوئینگ می خواهد در تعمیر ناوگان هوایی فرسوده این کشور وارد عمل شود.
شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ قبلا گفته بود مجوز گفت وگو با ایران را به منظور فروش هواپیماهای مسافری دریافت کرده است.

منبع: ایرنا