پرداخت ۲۱هزار میلیارد تومان وام بانکی به بخش های مختلف اقتصادی
پرداخت ۲۱هزار میلیارد تومان وام بانکی به بخش های مختلف اقتصادی

مجموعه بانک‌ها در ماه ابتدایی سال بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کردند.

به گزارش یوپنا، تازه‌ترین آمار اعلامی بانک مرکزی باز هم از رشد تسهیلات پرداختی در شبکه بانکی خبر می‌دهد. این در حالی است که در مجموع در فروردین سال جاری ۲۱٫۲ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان نسبت به ماه مشابه سال گذشته وام بانکی پرداخت شده است. این رقم ۶۷٫۷ درصد رشد دارد.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر از مجموع ۲۱ هزار میلیارد تومانی که بانکها به بخش‌های مختلف اقتصادی پرداخت کرده‌اند حدود ۶۸٫۹ و به عبارتی ۱۴٫۶ هزار میلیارد تومان آن به تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی اختصاص داشته است. این البته موضوع مورد تاکید به شبکه بانکی در دو سال اخیر بوده تا بتواند با ارائه تسهیلات بیشتر به حوزه‌های تولیدی، موجبات حرکت در این بخش و افزایش رونق اقتصادی را فراهم آورد.

این در حالی است که اخیرا ولی الله سیف-رئیس کل بانک مرکزی- در رابطه با میزان تسهیلات دهی بانکها بر تخصیص بهینه منابع محدود نظام بانکی تاکید کرده و گفته که  تسهیلات بانکی باید به گونه ای تخصیص داده شود که بر دستاوردهای  بدست آمده در تورم و نقدینگی آثار منفی نداشته و منابع محدود به صورت اثربخش در اقتصاد تزریق شود.
وی، البته اشاره‌ای به تعداد ۱۰ هزار واحدی بنگاه‌های کوچک و متوسط در کشور داشته و عنوان کرده که در صورتی که تنها ۱۰ درصد تسهیلات جدید شبکه بانکی که رقم آن در حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان است به بنگاه های کوچک و متوسط اختصاص یابد، این بنگاه ها احیا می شوند و می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. وی از بانک‌ها خواسته تا در این رابطه به طور مرتب به بانک مرکزی گزارش عملکرد ارائه کنند.

اما به روال گذشته بخش صنعت و معدن، بیشترین سهم را تسهیلات بانکی دریافت کرده به گونه ای که بالغ بر ۸۵۰۰  میلیارد تومان تسهیلات به این بخش اختصاص داده شده است، از این رقم حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان به سرمایه در گردش این بخش تعلق دارد.  

بر این اساس رقمی در حد ۷۲۳ میلیارد تومان، مسکن و ساختمان ۱۲۶۰ میلیارد، بازرگانی ۲۷۰۰ میلیارد و خدمات ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از مجموع ۲۱ هزار میلیارد تومانی وام های بانکی را دریافت کرده اند.

منبع: ایسنا