۳ نقطه اصطکاک بین آمریکا و چین
۳ نقطه اصطکاک بین آمریکا و چین

تحلیل گران می گویند،در حال حاضر با بحران اقتصادی چین و انتخابات آمریکا، زمان خوبی برای ارتباط این دو اقتصاد بزرگ نیست.

به گزارش یوپنا،افت اقتصادی چین و مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در آمریکا باعث ایجاد تنش بین دو اقتصاد بزرگ جهان  شده است. 

با این حال وزیر خزانه داری ایالت متحده با هیئت همراه خود سه شنبه و چهار شنبه برای مذاکرات سالانه با مقامات چینی به پکن سفر کرده است.حالا تحلیل گران می گویند،سه نقطه اصطکاک میان این دو کشور وجود دارد که بیشترین تنش ها را ایجاد کرده است.

فلز بیش از حد

چین نصف فلزات جهان را تولید می کند. اما پس از رکود اقتصادی که این کشور با آن مواجه شد، تقاضای فلز در جهان کاهش یافت. در حال حاضر پکن با انبار های پر از فلز مواجه شده است و مجبور کرده کارخانه ها فعالیت خود را متوقف کنند و کارگر های زیادی بیکار شدند. 

چین اعلام کرده که ۵۰۰ هزار شغل در بخش معدن فلزات را کاهش دهد ولی در حال حاضر فلزهای مانده و انبار شده یک مشکل اساسی است. 

نگرانی ارز 

یوان چینی، در سال گذشته نوسان شدیدی داشته است. ارزش یوان تحت فشار خروج بیش از حد بوده و  میزان تجارت ارز چین به کمترین میزان در ۵ سال اخیر رسید. 

تعلق نداشتن

اکثر شرکت های آمریکایی انتقاد می کنند که در چین جایگاهی ندارند. براساس آخرین آماری که اتاق بازرگانی آمریکا در چین اعلام کرد حدود ۷۷ درصد تجار های آمریکایی می گویند که جایگاهی در این کشور ندارند. 

در حال حاضر چین با شرکت های اپل، والت دیزنی دچار مشکل شده  و این موضوع باعث نگرانی تجار آمریکایی در چین شده است.

منبع: سی ان ان مانی