افزایش ۲۷ درصدی اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در بودجه ۹۵
افزایش ۲۷ درصدی اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در بودجه ۹۵

اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در بودجه ۱۳۹۵ نسبت به بودجه مصوب سال گذشته ۲۷ درصد رشد کرده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جزئیات اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در بودجه امسال گفت: اعتبارات وزارت راه و شهرسازی در بودجه ۱۳۹۵ نسبت به بودجه مصوب سال گذشته ۲۷ درصد رشد کرده است.
به گزارش یوپنا از وزارت راه و شهرسازی، امیر امینی افزود: نزدیک به دو تریلیون و ۱۳۰ میلیارد ریال از این منابع اعتبارات هزینه‌ای، ۵۷۰ هزار میلیارد ریال «اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای» و حدود ۲۳۰ هزار میلیارد ریال نیز «اعتبارات تملک دارایی‌های مالی» است که مجموع بودجه این دو بخش اعتباراتی است که دولت در سرفصل عمرانی هزینه خواهد کرد؛ به عبارتی دولت امسال نزدیک به ۸۰۰ هزار میلیارد ریال در حوزه عمرانی هزینه می‌کند.
وی گفت: اعتبارات عمرانی امسال وزارت راه و شهرسازی نزدیک به ۸۱ هزار میلیارد ریال است که ۶ هزار میلیارد ریال آن از جدول بودجه برای راه‌های روستایی اختصاص داده شده است.
به گفته امینی، این میزان در سال گذشته ۶۴ هزار میلیارد ریال بود که از رشد ۲۷ درصدی اعتباری وزارت راه و شهرسازی در بودجه ۱۳۹۵ نسبت به بودجه مصوب سال گذشته حکایت دارد.
وی با یادآوری این که از مجموع ۶۴ هزار میلیارد ریال بودجه مصوب سال گذشته وزارت راه و شهرسازی فقط ۲۰ هزار میلیارد ریال آن تخصیص یافت، گفت: اگر کل بودجه ۸۱ هزار میلیارد ریالی امسال وزارت راه و شهرسازی برای پروژه‌های عمرانی محقق شود، رشد ۴۰۰ درصدی نسبت به عملکرد سال گذشته خواهد داشت.
معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه بر آن نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در سال جاری در ردیف‌های متفرقه در نظر گرفته شده است که امید می رود با ابلاغ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این اعتبارات را دریافت کنیم.
وی اظهار کرد: در ظرفیت‌های بودجه سال جاری نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار فاینانس در نظر گرفته شده که بیشتر ماهیت ملی دارد و می‌توان بخشی از این تسهیلات خارجی را برای پروژه‌های عمرانی راه و شهرسازی جذب کرد.
به گفته این مقام مسئول، در بودجه سال جاری نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین دولت و ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نیز با تضمین سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نفت، نیرو و سازمان‌های دارای «اعتبارات خودگران» اختصاص یافته است.
وی یادآور شد: اعتبارات اسناد خزانه اسلامی سال گذشته ۵۰ هزار میلیارد ریال بود که در بودجه امسال برای پرداخت مطالبات پیمانکاران، مشاوران و تامین‌کنندگان تجهیزات به ۷۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
امینی اضافه کرد: ۱۰۰ هزار میلیارد ریال نیز در مجلس شورای اسلامی برای تامین کسری تخصیص اسناد خزانه اسلامی که توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی منتشر می‌شود، اختصاص یافت.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: امسال نیز همچون سال گذشته اختصاص دو میلیون تن قیر در قانون بودجه ۹۵ به تصویب رسید که ۶۲ درصد از این میزان به وزارت راه و شهرسازی تعلق می‌گیرد؛ با این تفاوت که ردیف هزینه‌ای آن در قانون بودجه پیش بینی شده است.
وی اظهار کرد: سال گذشته در تبصره ۵ قانون بودجه به صندوق توسعه ملی اجازه داده شد تا برای پروژه‌های انتفاعی وزارت راه و شهرسازی اعتبارات ارزی تخصیص داده شود که هیچ شرکت و سازمانی نتوانست از این ظرفیت استفاده کند، اما امسال استفاده از منابع این صندوق فرصت مغتنمی برای پروژه‌های عمرانی خواهد بود که استان‌ها می‌توانند برای پروژه‌های راه و شهرسازی خود از آن استفاده کنند.
 رییس جمهوری بودجه امسال را در پایان اردیبهشت ماه پس از تایید شورای نگهبان به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد. رقم کل بودجه کشور نزدیک به ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت