بازار داغ خرید و فروش ممبر (member) در ایران/اينستاگرام ، شعبه دوم بازار
بازار داغ خرید و فروش ممبر (member) در ایران/اينستاگرام ، شعبه دوم بازار

بازار خرید و فروش ممبر(member) در ایران داغ شده است. کافی است یک کانال تلگرامی راه اندازی کنید تا پیشنهادات متعددی از سوی فروشندگان “ممبر” و “بازدید” سرازیر صفحه خصوصی ادمین شود .

 رونق كانال هاي تلگرامي سبب شده است كسب و كار تازه اي در ايران شكل بگيرد كه از آن تحت عنوان خريد و فروش "ممبر" (عضو)يا افزايش تضميني "بازديد" ياد مي شود .

اين كسب و كار براي بسياري درآمدهاي هنگفت را رقم زده است . تبليغات در اين خصوص كم كم در حال فراگير شدن است و بسياري از كساني كه از آنها تحت عنوان دلال "ممبر" و "بازديد" ياد مي شود ، دست به تبليغات مستقيم براي ادمين هاي كانال ها مي زنند و همچنين سایت هایی را در اينترنت ايجاد كرده اند.

شايد براي بسياري از كساني كه آشنايي چنداني با كانال ها و كاركردشان ندارند، اين سئوال پيش بيايد كه افزايش اعضا يا بازديدها چه منافع مادي براي گردانندگان كانال هاي تلگرامي خواهد داشت ؟ بسياري از كانال های تلگرامي امكان كسب سود را براي گردانندگانشان فراهم مي كنند .هر چه تعداد اعضاي يك سايت و تعداد بازديد پست هاي آن بيشتر باشد، تعرفه آگهي در اين كانال ها بالاتر خواهد رفت . در حال حاضر كانال هايي كه اعضايي بيش از ۳۰۰ هزار نفر دارند، تعرفه هاي بالايي را براي آگهي ساير كانال ها و سايت ها و … طلب مي كنند .

در اين ميان اما برخي به خريد و فروش اعضا، به صورت واقعي و غير واقعي بسنده كرده اند و بازاري را در حاشيه فعاليت اصلي كانال هاي تلگرامي و صفحات اينستاگرم به راه انداخته اند .

۱۰ هزار تا ۵ ميليون تومان

تعرفه ها در اين بازار مجازی بسيار متفاوت است . نرخ ها تنها به كيفيت خدمات ارائه شده باز نمي گردد چرا كه فعالان اين بازار از تعرفه مشخصي پيروي نمي كنند . بسته هاي متعددي از سوي فروشندگان "عضو"، تضمين كنندگان "بازديد" و … معرفي مي شود كه قيمت هايي متعدد را داراست . يكي از فعالان اين بازار در گفتگويي آنلاين با نگارنده درباره بسته هاي موجود گفت: اگر بسته ۲۰۰ نفري افزایش اعضا در تلگرام را خريد كنيد بايد ۱۰ هزار تومان پرداخت كنيد .

او در پاسخ به اين سئوال كه آيا اعضايي كه به كانال و سوپرگروه هاي تلگرامي اضافه مي كنيد، فعالند يا خير گفت: من به شما اعضايي را اضافه مي كنم كه هيچ دردسري برايتان به وجود نياورند، در حقيقت نه مطالب شما را فوروارد مي كنند و نه گروهتان را ترك ( از واژه left استفاده كرد) خواهند کرد .

او با تاكيد بر اينكه تمام اعضايي كه به كانال يا گروه هاي تلگرامي خريدار منتقل مي شوند، خارجي اند، گفت: من تضمين مي دهم كه اگر ۱۰ هزار تومان بدهيد ۲۰۰ نفر اعضايتان بالا مي رود . بين يك ساعت تا ۲۴ ساعت پس از خرید این اتفاق می افتد وبعد از آن هم عددتان (اعضای کانال) ثابت مي ماند .

او همچنين در جواب اين سئوال كه آيا امكان رويت "آي دي" اعضا براي ادمين كانال فراهم است، يا خير گفت: شما بالاخره تا دويست نفر از اعضاي كانالتان را مي توانيد ببينيد . روشن بگويم ، خير نمي توانيد آي دي آنها را ببينيد و اين هم اصلا مساله مهمي نيست . عددي مهم است كه بالاي كانال شما درج مي شود و نشان مي دهد مخاطبانتان چقدر زياد است .

این فعال بازار فروش ممبر و لایک در جواب اين سئوال كه آيا اين اعضا بازديد سايت را بالا مي برند یا خیر توضیج داد : بسته هايي روزانه، هفتگي و ماهانه برای افزایش بازدید داريم كه هزينه هاي جدا دارد و بازديد پست هاي شما را به سادگي به ۱k  يا  2k يا حتي بيشتر مي رساند .

وي كه حاضر نشد ديداري براي انعقاد قرارداد داشته باشد ، درباره چرايي امتناع از اين اقدام گفت: شما وقتي كار اينترنتي مي كنيد، بايد قراردادهايتان را هم اينترنتي ببنديد . وقتي امكان انتقال پول از طريق شبكه شتاب هست، چه نيازي وجود دارد كه شما من را ببينيد .

او تنها كسي نبود كه از ملاقات حضوري طفره رفت . غالب فعالان اين حوزه شماره هايي اعتباري در اختيار داشتند و تنها حاضر به گفتگوي مجازي مي شدند . برخي نيز پس از جواب دادن تلفن، در تلگرام شرايط خود را براي خريدار توضيح مي دادند .

ممبر ايراني گران تر از ممبر خارجي

در اين ميان برخي از فعالان اين حوزه بسته هايي براي افزايش اعضا را پيشنهاد مي دادند كه گران تر از ساير بسته ها بود . اگر خريداران نياز به اعضاي ايراني براي كانال خود داشته باشند، بايد هزينه بيشتري را پرداخت كنند . بر اين اساس در حالي كه بسته افزايش ۱۰ هزارتايي اعضاي خارجي براي خريداران چيزي بين ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزينه دارد، همين بسته با اعضاي ايراني بين ۹۹۰ تا يك ميليون صد هزار تومان براي خريدار آب مي خورد .

بسته هاي ۱۵ هزار تايي اعضاي ايراني نيز در حالي بيش از يك ميليون و پانصد هزار تومان قيمت دارد كه بسته ۵۰ هزار تايي اعضاي خارجي ، در حدود يك ميليون و يكصد هزار تومان مي ارزد . در اين ميان بسته هايي براي افزايش غير واقعي اعضا نيز وجود دارد . گفته مي شود قيمت هزار "ممبر فيك "(عضو غيرواقعي) بين ۳۰ تا ۸۰ هزار تومان و قيمت هزار ممبر واقعي از ۱۳۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان است. برخی نیز به جای واژه "ممبر خارجی"، "ممبر فیک" را به کار می بردند و این دو را مترادف هم می دانستند .بررسی ها نشان می دهد" ممبرهایی" که از این طریق به کانال ها اضافه می شوند، چه ایرانی و چه خارجی، با عبارت Name Hidden"" برای ادمین نمایش داده می شوند.

اينستاگرام ، شعبه دوم بازار

هر چند خريد و فروش اعضا در اينستاگرم نيز رواج دارد و در اين فضا لايك است كه قيمت دارد اما شواهد نشان می دهد اين بازار براي كاربران عادي چندان جذاب نيست و برخي چهره هاي مشهور و خاص دست به خريد و فروش "فالور"(follower)- دنبال کننده – و "لايك" (like)مي زنند . در اين ميان بالاتر بودن تعداد فالورهاي برخي بازيگران تلويزيوني ايراني نسبت به چهره هاي مشهور بين المللي چندان تعجب آور نيست. قيمت ها نيز در اين فضا پايين تر است . ۱۰۰ "فالور" اينستاگرام تنها قيمتي معادل ۴ هزار تا ۱۰ هزار تومان دارد و كساني كه قصد دارند تا ۵ هزار "فالور" بخرند، بايد هزينه اي بين ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان را بپردازند.

البته اين بسته ها تنها يك بار امكان فعال شدن ندارد و برخي مي توانند تا چندین بار از اين بسته ها را بر روي اينستاگرامشان فعال كنند . بسته هاي صد هزار تايي فالور نيز قيمتي در حدود يك ميليون و ۲۰۰ تا يك ميليون و پانصد هزار تومان دارد . برخي دیگر نیز نسبت به خريد بسته هاي "لايك" اقدام مي كنند . اين بسته ها كه" لايك" پست هاي اينستاگرامي را تضميني افزايش مي دهد، دو ساعت بعد از خريد فعال مي شود. بسته هاي "لايك" غالبا در پکیج های صد تايي تا ۱۰ هزار تايي طراحي شده اند و قيمتي بين ۳ تا ۱۲۰ هزار تومان را دارا هستند . اين بسته ها براي هر يك پست فعال مي شود . پيش نياز فعال شدن "لايك" خروج صفحه اينستاگرام از حالت خصوصي به عمومي است

به نظر می رسد در این فضای غبار آلود مشخص نیست آگهی دهندگان و بینندگان تلگرام تا چه میزان می توانند به واقعی بودن یا غیر واقعی بودن تعداد اعضا و بازدیدها اطمینان کنند . باید دید شغلی که برق آسا در فضای مجازی ایران رونق گرفته است تا چه میزان پایداری خواهد داشت . 

منبع: خبر آنلاین

۳۵۳۵