تحقق قطعی رشد پنج درصدی اقتصاد در سال ۹۵
تحقق قطعی رشد پنج درصدی اقتصاد در سال ۹۵

وزیر امور اقتصادی و دارایی در در شصتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی از تحقق قطعی رشد پنج درصدی اقتصاد در سال ٩٥ خبر داد.

به گزارش یوپنا، علی طیب‌نیا در جلسه‌  شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی تاکید کرد: اگر قیمت نفت در سال گذشته کاهش نمی‌یافت اکنون رشد اقتصادی بالای ۵ درصد داشتیم اما کاهش قیمت نفت محاسبات ما را بر هم زد.

وی تصریح کرد: در حالی که مرکز آمار می گوید رشد اقتصادی در سال گذشته ۱ درصد بوده و آمارهای بانک مرکزی هنوز منتشر نشده است اگر اقتصاد کشور از سوی دولت مدیریت نمی‌شد بر اساس یک روند تاریخی اقتصاد ایران باید رشد منفی‌تر از این را تجربه می‌کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: امسال (سال ۹۵) اقتصاد کشور رشد بالایی خواهد داشت و به طور قطع رشد اقتصادی ۵ درصدی محقق می‌شود اما در این ارتباط باید دغدغه‌ای دیگر نیز در نظر داشت و آن نگرانی از بابت تحقق رشد ۵ درصدی از طریق افزایش قیمت نفت است.

طیب‌نیا تصریح کرد: در صورتی که رشد اقتصادی کشور از طریق افزایش قیمت نفت فراهم شود رشدی فراگیر و پایدار نخواهد بود و بر روی اشتغال تاثیر معناداری نمی‌گذارد. به همین دلیل عامه مردم این تغییرات را احساس نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: تمام تلاش دولت رشد اقتصادی سال ۹۵ به نحوی است که عامه مردم اثرات این رشد را احساس کنند ضمن این که صنایع کوچک و متوسط نیز از وضعیت فعلی خود خارج شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد که بخش خصوصی کشور در شرایط فعلی به بلوغی رسیده است که به جای انتقاد می‌تواند برنامه ایجابی دهد و میاندار رشد اقتصادی باشد.

طیب‌نیا در پایان گفت: از بخش خصوصی انتظار می‌رود که به دولت برنامه عملیاتی در این خصوص ارائه کند تا اقتصادی پایدار و فراگیر محقق شود البته خود دولت نیز تاکید دارد که امسال باید به طور کامل از رکود خارج شویم.

طیب‌نیا خطاب به فعالین اقتصادی حاضر در جلسه گفت: این بخش می‌توانند یک برنامه عملیاتی برای تک نرخی کردن ارز به دولت ارائه دهند زیرا تک نرخی نبودن ارز خود منشاء فساد و لطمات زیادی به اقتصادی کشور است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر