صرفه جویی در مصرف برق با واقعی شدن قیمتها محقق می‌شود
صرفه جویی در مصرف برق با واقعی شدن قیمتها محقق می‌شود

رئیس سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق گفت: واقعی شدن قیمتها، راهکار اساسی صرفه جویی و تحقق کاهش مصرف برق در کشور است.

به گزارش یوپنا، محمدعلی وحدتی، رئیس سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق گفت: تولیدکنندگان برق به طور عمده در تابستان تلاش بیشتری برای تولید برق دارند که یکی از دلایل آن، گرانتر بودن قیمت برقی است که وزارت نیرو از آنها خریداری می‌کند.

وی افزود: تلاش تولیدکنندگان برق، انجام تعمیرات نیروگاهها در فصلهای زمستان و بهار است تا در تابستان برق بیشتری تولید کنند، زیرا عمده درآمد آنها در تابستان محقق می‎شود.

وحدتی تصریح کرد: در بخش مصرف نیز، صنایع از آنجا که نمی‌خواهند با نرخ بیشتر برق مواجه شوند، تلاش می‌کنند مصرف خود را با انتقال به ساعتهای غیرپیک کاهش دهند.

رئیس سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق عنوان کرد: دولت نیز همه واحدهای صنعتی را به انجام تعمیرات نیروگاههای خود در تابستان تشویق می‌کند تا برق کمتری مصرف کنند، در مقابل در ازای این روزهای گرم به آنها تخفیف می‌دهد.

وی با بیان این که در هیچ جای دنیا تولیدکنندگان به طور مستمر درخواست کاهش مصرف تولیدات را ندارند، ادامه داد: در واقع تولیدکنندگان، کالای خود را تولید می‌کنند تا به فروش برسانند، منطقی نیست تولیدکننده از مصرف‌کننده درخواست کند که کمتر مصرف کند، بلکه همه تبلیغ می‌کنند تا بتوانند تولید و فروش بیشتری نیز داشته باشند.

وحدتی با اشاره به درخواستهای مکرر وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق، گفت: از آنجا که در ایران قیمت برق واقعی نیست، وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق به طور مکرر از مردم می خواهد که کمتر مصرف کنند، اما زمانی‌ که قیمت برق واقعی باشد خود مردم تشخیص می‌دهند که باید کمتر مصرف کنند.

رئیس سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق، افزود: بخش مهمی از دلیل واقعی نشدن قیمت برق در کشور، رعایت حال مردم است و دولتها همواره سعی کرده‌اند  نرخ خدمات دولتی، بویژه خدمات مورد نیاز مردم را خیلی بالا نبرند.

وی تصریح کرد: اگر برق خدمت عمومی باشد دولت باید آن را ارزان به دست مردم برساند، اما اگر کالای مصرفی باشد دولت باید قیمت آن را واقعی کند.

وحدتی با اشاره به یارانه های انرژی در کشور، عنوان کرد: برای مثال در مکانهای متبرکه یا در بخش کشاورزی قیمت برق تا حدودی ارزانتر است، به همین دلیل مصرف‌کنندگان خیلی صرفه‌ جویی نمی‌کنند.

رئیس سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق گفت: در مسئله هدفمندی یارانه‌ ها، هدف، پرداخت قیمت واقعی انرژی و  ارائه کمک به نیازمندان بود، اما اکنون شاهدیم که هدفمندی یارانه‌ ها نه تنها کمکی به صرفه جویی نکرده، بلکه  باری اضافی نیز بر دوش دولت تحمیل کرده‌ است.

وی افزود: چیزی که از آن به عنوان جراحی بزرگ اقتصادی یاد می‌شد، امروز به مشکلی برای اقتصاد کشور بدل شده و هدف اصلی از هدفمندی یارانه‌ ها به طور اساسی گم شده‌ است!

وحدتی تصریح کرد: در صورتی که پول برق به طور کامل و واقعی از مصرف کنندگان گرفته شود، در مصرف صرفه جویی خواهد شد و دیگر نیازی به خواهش کردن برای مصرف کمتر نیست.

منبع: شانا