صنعت کشور امسال رشد ٤ درصدی را تجربه کرد
صنعت کشور امسال رشد ٤ درصدی را تجربه کرد

معاون اول رئیس جمهوری گفت: امسال صنعت کشور از رشد چهار درصدی برخوردار بوده که این خود یک اتفاق بسیار مهم برای کشور است.

به گزارش یوپنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو، امروز (شنبه، ٢٣ مردادماه) به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهوری در این نشست مدیریت منابع آب را یکی از اولویتهای مهم کشور برشمرد و گفت: مدیریت منابع آب کشور از جمله مهمترین مسئولیتهای وزارت نیرو در مقطع فعلی است و همه وزارتخانه ها و دستگاههای ذیربط و نهادهای مردمی نیز باید به وزارت نیرو در این مسئولیت پر اهمیت کمک کنند.

وی، گزارشهای ارائه شده در این نشست درباره عملکرد این وزارتخانه در اجرای اولویتهای سال ٩٥ را امیدوار کننده توصیف کرد و افزود: گزارشها نشان می‌دهد که طرحهای اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو پیشرفت خوبی داشته است و امیدوارم که شاهد تحقق اهداف تعیین شده برای سال ٩٥ باشیم.

جهانگیری، نقش وزارت نیرو و حوزه آب و برق را در توسعه کشور حیاتی و پر اهمیت خواند و تصریح کرد: کشور در بخش آب با تنگناهای جدی مواجه است و نیازمند برنامه ریزی و مدیریت دقیق در بخش مدیریت منابع آب کشور هستیم.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به خشکسالیهای مکرر و برداشتهای غیرمجاز و بیش از حد از آبهای زیرزمینی عنوان کرد: این مسائل ایجاب می‌کند وزارت نیرو با برنامه ریزی جامع و دقیق، دغدغه های موجود را به حداقل برساند.

وی گفت: اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو یعنی از منابع موجود به گونه‌ای استفاده کنیم که نگرانیها نسبت به آینده و منابع کشور به حداقل ممکن برسد.

جهانگیری افزود: خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی نیز برنامه های خوبی برای مدیریت منابع آب تهیه کرده است و بخش کشاورزی به سمت بازدهی بیشتر آب و کاهش مصرف پیش می‌رود.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که مدیریت منابع آب باید در صدر کارها و برنامه های وزارت نیرو قرار گیرد تصریح کرد: باید تامین مالی طرحها و تخصیصها به طرحهای اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو در اولویت قرار گیرند و سازمان برنامه و بودجه نیز باید کمک کند که منابع مورد نیاز اجرای این طرحها تامین شود.

وی با اشاره به گزارشهای ارائه شده از طرحهای وزارت نیرو در بخش آب شرب و فاضلاب عنوان کرد: گزارشهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که عملکرد این وزارتخانه در مقایسه با سایر دستگاههای اجرایی که تاکنون جلسات اقتصاد مقاومتی آنها برگزار شده است، بهتر بوده و اگر وزارت نیرو با همین شتاب کارها را دنبال کند، از جمله بهترین دستگاههای اجرایی در اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به بخش برق نیز اشاره و تلاشهای وزارت نیرو در تابستان امسال را ارزنده توصیف کرد و گفت: با وجود محدودیتهای موجود، وزارت نیرو توانست کار مهمی در تامین برق مورد نیاز مشترکان در تابستان انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که مدیریت وزارت نیرو باید به گونه‌ای باشد که ضعف کمبود منابع با توان مدیریتی جبران شود، افزود: مدیریت و کارشناسی دقیق در استفاده بهینه از منابع نقش بسزایی دارد و این که در سالهای گذشته درآمدهای سرشار نفتی نتوانست کارایی لازم را در کشور داشته باشد، بدلیل آن بود که نظام کارشناسی کشور دچار آسیب شد.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در تابستان امسال با توانمندی کارشناسی و مدیریت دقیق توانست شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند که تقریبا هیچ خاموشی جز در موارد استثنایی و به مدت کوتاه وجود نداشت.

جهانگیری افزود: امسال صنعت کشور از رشد چهار درصدی برخوردار بوده که این خود یک اتفاق بسیار مهم برای کشور است.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به برنامه وزارت نیرو مبنی بر ورود هفت هزار مگاوات برق به صحنه تولید کشور تصریح کرد: این موضوع از جمله الویتهاست و افزایش بهره وری، راندمان و صرفه جویی در منابع انرژی را به دنبال خواهد داشت و وزارت نیرو باید با سرعت بیشتری این برنامه را اجرا کند.

وی به طلب شرکتها و پیمانکاران بخش خصوصی نیز اشاره و عنوان کرد: دولت پرداخت بدهی به پیمانکاران را در دستور کار خود قرار داده و در این زمینه اصلاحیه بودجه را به مجلس شورای اسلامی فرستاده است تا بتواند حجم بدهی بالای دولت را ساماندهی کند.

جهانگیری ادامه داد: حجم بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی عدد کوچکی است و این در حالی است که این عدد در برخی کشورهای پیشرفته بسیار بالا اما مدیریت شده است، زیرا با اعتباری که دولت نزد مردم و بخش خصوصی دارد، می‌تواند منابع مورد نیاز را از آنها دریافت کرده و در توسعه کشور هزینه کند، اما در ایران متاسفانه حجم بدهی دولت به بخش خصوصی عدد کوچکی است، اما همین میزان سبب گرفتار شدن پیمانکاران و بخش خصوصی شده است.

معاون اول رئیس جمهوری از تلاش دولت برای اجرای برخی برنامه ها بعنوان اولویت خبر داد و افزود: اصلاح نظام بانکی و ساماندهی بدهی دولت از جمله این اولویتهاست تا بدین ترتیب بخش زیادی از دغدغه ها نسبت به بدهی به بخش خصوصی برطرف شود.

وی تصریح کرد: امیدوارم دغدغه های موجود درباره بدهیهای دولت کاهش پیدا کند به گونه‌ای که بخش خصوصی با اعتماد جدی تر با دستگاههای اجرایی همکاری کند و مطمئن باشد که دولت نسبت به طلب و مشکلات آنها بی تفاوت نیست.

جهانگیری، همچنین با تاکید بر این که سرعت توسعه بخش صنعت کشور حتما افزایش پیدا خواهد کرد گفت: این توسعه هم باید در بخش صنعت و هم در بخش سرمایه گذاری در بخش برق افزایش پیدا کند.

در این نشست، وزیر نیرو نیز گزارشی از برنامه های این وزارتخانه برای عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و سپس معاونان وزیر هر کدام به تشریح عملکرد حوزه مسئولیت خود پرداختند و در خصوص طرحها و برنامه های اقتصاد مقاومتی این وزارتخانه در چهار ماه سال ٩٥ توضیحاتی ارائه کردند.

در این گزارشها اعلام شد که بهره برداری از ٥٠ سد در کشور یک رکورد بود که در برنامه پنجم توسعه ثبت شد.

نصب کنتورهای حجمی برای ٣٣ میلیون مشترک، بهره برداری از نیروگاههای برق حرارتی، احداث بخش بخار نیروگاههای گازی، احداث و شروع بهره برداری از نیروگاههای تجدیدپذیر، افتتاح و شروع بهره برداری از نیروگاههای برق آبی،‌ واگذاری پروژه های آب و فاضلاب به بخش خصوصی، آبرسانی به روستاها و افتتاح ٢٦ تصفیه خانه فاضلاب با حجم ٤٢٠ هزار مترمکعب از جمله برنامه ها و طرحهای وزارت نیرو در اجرای اقتصاد مقاومتی بود که از سوی معاونان وزیر درباره عملکرد و میزان پیشرفت فیزیکی این طرحها گزارشهایی ارائه شد.