اقتصاد مقاومتی تنها با درآمدهای نفتی امکانپذیر نیست
اقتصاد مقاومتی تنها با درآمدهای نفتی امکانپذیر نیست

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با اعلام این که برای رونق اقتصادی و ایجاد فرصتهای شغلی نیاز به سرمایه گذاری خارجی ٢٠٠ میلیارد دلاری داریم، گفت: با مالیات و درآمدهای نفتی به تنهایی تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نیست.

به گزارش یوپنا، شهیندخت مولاوردی پنجشنبه، ٢٨ مردادماه در جلسه شورای اداری استان گیلان اظهار کرد: دولت یازدهم در شرایطی آغاز بکار کرد که تحریم و کاهش درآمدهای نفتی از یک سو و تورم بالای ٤٠ درصدی از سوی دیگر در کشور حاکم بود.

وی تصریح کرد: کنترل و مهار این تورم به ناچار سبب تشدید رکودی شد که بعد از جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است.

مولاوردی اعلام کرد: با تلاشهای انجام شده، رتبه کسب و کار ایران از ١٥٢ به ١١٧ رسیده و برای سال ٩٦ به زیر ١٠٠ برنامه ریزی شده است.

وی، نرخ رشد منفی اقتصاد به مثبت را از اقدامات دولت تدبیر و امید دانست و گفت: نرخ رشد هشت درصدی از جمله سیاستهای برنامه ششم توسعه است که آغاز شده است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت توافق هسته ای و بازی برد- برد حاصل از این مذاکرات یادآور شد: براساس شواهد موجود، حمله نظامی به کشور قطعی، اما فقط زمان آن مشخص نشده بود.

وی تصریح کرد: «با زعامت مقام معظم رهبری»، تدبیر رئیس جمهوری و تلاشهای شبانه روزی تیم هسته ای و صبر و حوصله و نجابت مردم ایران اسلامی سایه تحریمها و جنگ از کشورمان برداشته شد.

مولاوردی ادامه داد: برخلاف خواسته صهیونیستها که ما از آنها بعنوان کاسبان تحریم یاد می کنیم و پروژه ایران هراسی که راه انداخته بودند جهان فهمید که با زبان زور و تهدید نمی تواند با ما سخن بگوید بلکه باید با احترام و مذاکره مسائل را به نتیجه برساند.

وی با تاکید براین که یکی از برنامه های دولت، تعامل سازنده با دنیاست، تصریح کرد: امروز، ایران اسلامی به قدرت بلا منازع در منطقه تبدیل شده است و بدون ایران اسلامی در مذاکرات، مشکلات حل نمی شود.

معاون رئیس جمهوری گفت: کشوری که منادی گفتگوی تمدنها بود اکنون در حال بازگشت به جایگاه خویش است.

مولاوردی، امید به آینده و ترافیک سیاسی کشورها را در کشور، از جمله اتفاقات مثبت بعد از برجام دانست و اظهار امیدواری کرد که پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی از ظرفیتی که بوجود آمده برای چشم انداز ٢٠ ساله و پیشبرد اهداف نظام و بهره کافی را ببریم.

وی با اشاره به نامگذاری شعار دولت و ملت؛ همدلی و همزبانی از سوی مقام معظم رهبری در سال گذشته گفت: وقتی شعاری برای یکسال مطرح می شود، نباید تصور کرد که تئوری آن شعار بسر آمده است؛ چراکه همچنان به همدلی نیاز داریم و امیدواریم با پایان یافتن رقابتهای انتخاباتی و ثبات نسبی که در کشور ایجاد شده همه با وفاق کامل برای توسعه کشور و رفع مشکلات کمک کنند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان این که ستاد اقتصاد مقاومتی تنها ستادی است که ستاد فرماندهی برای آن تشکیل شده است، تصریح کرد: الویت و چالش مملکت ما اکنون اقتصاد است که اگر بتوانیم تصمیمات صحیح و اصولی را اتخاذ کنیم در کاهش مسائل فرهنگی و آسیبهای اجتماعی تاثیر گذار خواهد بود.

وی بیان کرد: رقابتی کردن، شفاف کردن کسب و کار و تقویت فضای بخش خصو صی از جمله مباحثی است که دولت در اقتصاد مقاومتی دنبال می کند.

مولاوردی با یادآوری این که ٤١٠ هزار میلیارد ریال در سال گذشته یارانه پرداخت شده است، بیان کرد: حدود ٢٥ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما با مالیات و درآمدهای نفتی به تنهایی تحقق اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نیست.

وی اعلام کرد: برای رونق اقتصادی و ایجاد فرصتهای شغلی نیاز به سرمایه گذاری خارجی ٢٠٠ میلیارد دلاری داریم .

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: اگر به سمت شفاف سازی حرکت کنیم و اطمینان لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی بوجود آید و نظم به راحتی به هم نریزد سرمایه مورد نیاز برای ایجاد فرصتهای شغلی، رفع بیکاری و رونق اقتصادی فراهم می شود.

وی، مدیریت منابع را مهم دانست و گفت: همه باید برای تحقق این اهداف اهتمام داشته باشیم.

مولاوردی، گسست بین نظام و دولت، برجسته کردن بسیاری از مسائل و حاشیه بردن دولت را بر خلاف مصالح کشور دانست و گفت: هرچند دولت تلاش کرده در این بازیها و حاشیه ها وارد نشود اما این امور دولت را ناگزیر به حاشیه ها وارد می کند.

منبع: شانا

upna