آیت الله مکارم: رییس جمهور از توهین و تهمت نهراسد
آیت الله مکارم: رییس جمهور از توهین و تهمت نهراسد

رییس جمهور از این انتقاداتی که می‌شود نباید بهراسد و ناراحت شود، متاسفانه فضای ناراحتی و تهمت زیاد شده است که برخلاف اسلام است؛ البته این دروغ‌ها و تهمت‌ها با تکذیب‌ها فاش می‌شود، ولی اثر بد آن این است که مردم دیگر به خبرها اعتماد نمی کنند.

آیت الله ناصرمکارم شیرازی گفت: در دولت یازهم کارهایی انجام شده و اقدامات خوبی صورت گرفته است که در آن شکی نیست.

به گزارش یوپنا به نقل از ایسنا، این مرجع تقلید عصر روز شنبه (6 شهریور)‌ در دیدار با وزیر صنعت و معدن و تجارت، گفت: کسانی که منفی‌بافی می‌کنند، معتقد به درستی راهشان نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه اگر مشکلاتی وجود دارد باید آنها را گفت و به درمان مشکل اندیشید، گفت: بیان مشکل کافی نیست و باید یک راه‌حلی برای برون‌رفت از این مشکلات نیز ارایه کرد.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه برخی مشکلات در کشور هستند که جلب توجه می‌کنند، افزود: یکی از مشکلات مرتبط به بانک‌ها است و این گونه که از قرائن شنیده‌ام، به مصوبات بانک مرکزی توجه نمی‌شود.

این مرجع تقلید بیان کرد: باید راه حلی اندیشید و تا وقتی که بانک‌ها راجع به سپرده‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، این مشکل حل نمی‌شود؛ اقتصاد به بانک ها وابسته است، اگر حل نشود مشکلات بیشتر می شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی قاچاق را بلای جان اقتصاد کشور دانست و اظهار کرد: وقتی جراید ما بیان کرده‌اند که دادستان کل کشور بیان می‌کند که از هر 3850 هزار کانتینر ورودی به کشور یک مورد بازرسی می‌شود، مشخص است که باید چنین وضعی پیش آید.

وی تصریح کرد: در این خصوص باید افشاگری‌هایی انجام شود که افکار عمومی پشتیبان حل این مشکل شود.

وی گفت: مساله دیگری که صنایع ما را تحت تاثیر قرار می دهد، بالا نبودن کیفیت برخی صنایع است و متاسفانه هنوز وجدان کاری در برخی صنایع ایجاد نشده که کیفیت ایجاد کنند.

این مرجع تقلید با تاکید براینکه اگر این کیفیت ایجاد نشود نمی‌توان به رقابت پرداخت، گفت: این توسعه کیفیت نیازمند فعالیت‌های هنری، فرهنگی، فیلم نامه، فیلم، آموزش عمومی و علمی در سطوح مختلف است.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: مساله یارانه‌ها مشکل بسیار بزرگی برای کشور است، اگر قرار است که مدیران کشور همه هم وغم خود را صرف یارانه‌ها کنند، چه فرصت و مالی برای سرمایه‌گذاری باقی می‌ماند؟ در این عرصه باید شجاعت به خرج داد و حل این مساله را بر ملاحظات سیاسی مقدم بدارند.

وی اظهار کرد: آنگونه که کارشناسان بیان می‌کنند، حتی نیمی از این پول یارانه‌ها نیز صنعت ما را نجات می‌دهد.

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه آمار بالای بیکاری نگران کننده است، اظهار کرد: زمانی به اقتصاد سالم می‌رسیم که جوانان ما زمانی که وارد دانشگاه می‌شوند، ملاحظات شغلی وی انجام شود و پس از فراغت از تحصیل در کار خود مشغول شود؛ اگر این روال باقی بماند و دانشجویان پس از فراغت از تحصیل تازه به دنبال کار بگردند، اختلالات زیادی در این زمینه ایجاد می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار کرد: رییس جمهور از این انتقاداتی که می‌شود نباید بهراسد و ناراحت شود، متاسفانه فضای ناراحتی و تهمت زیاد شده است که برخلاف اسلام است؛ البته این دروغ‌ها و تهمت‌ها با تکذیب‌ها فاش می‌شود، ولی اثر بد آن این است که مردم دیگر به خبرها اعتماد نمی کنند.

وی گفت: باید رابطه قوی بین مسایل فرهنگی و اقتصادی ایجاد شود اگر مسایل فرهنگی کشور حل نشود، مسایل اقتصادی کشور حل نخواهد شد؛ باید به این مسایل نیز اهمیت داد تا مشکلات کشور حل شود.

وی اظهارکرد: روزگاری هیچ سخنی از ایران نبود؛ وقتی 5+1 یک طرف میز و ما یک طرف میز می‌نشنیم نشان دهنده قدرت و عظمت ماست؛ امروزه ایران در منطقه حرف اول را می زند و یکی از قدرت های تاثیرگذار جهانی است.

آیت الله مکارم شیرازی تاکید کرد: به همین خاطر باید گفت که درست است که مشکلاتی داریم ولی هزینه هایی برای این پیشرفت ها می پردازیم که درحال پرداخت آن هستیم.

upna