یک نماینده ارشد روسی اعلام کرد که مسکو موشکهای سطح به هوای اس ۴۰۰ و سامانه های موشکی اسکندر را در واکنش به اقدامات ناتو در کالینینگراد مستقر می کند.

یک نماینده ارشد روسی اعلام کرد که مسکو موشکهای سطح به هوای اس ۴۰۰ و سامانه های موشکی اسکندر را در واکنش به اقدامات ناتو در کالینینگراد مستقر می کند.

موشک اسکندر

به گزارش یوپنا به نقل از  رویترز، روسیه پیش از این به طور موقت و دوره ای موشکهای اسکندر را به کالینینگراد می فرستاد ولی تاکنون اعلام کرده است که استقرار این موشکها تنها مانورهای عادی و معمولی بوده است. ولی این بار مسکو اعلام کرده است که استقرار موشکهای اسکندر و اس ۴۰۰ در کالینینگراد با هدف مقابله با اقدامات ناتو خواهد بود.

پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا و تاکید وی برای برقراری روابط بهتر با روسیه و ابهامات مربوط به تعهد آمریکا نسبت به تامین بودجه ناتو، برخی تحلیلگران بر این باورند که مسکو احتمالا در شرق اروپا اقدامات تهاجمی تری انجام خواهد داد.

ویکتور اوزروف رئیس کمیته دفاعی شورای فدراسیون روسیه در سخنانی تاکید کرد: مسکو مجبور است تا به سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا واکنش نشان دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما باید برای واکنش نشان دادن به این تهدیدات، نیروهای بیشتری را مستقر کنیم. این نیروها شامل استقرار سامانه های موشکی اس ۴۰۰ و اسکندر در کالینینگراد است.

وزارت دفاع روسیه هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز دوشنبه در سخنانی تاکید کرد: روسیه به توسعه سازمان ناتو با تدابیر متقابل واکنش نشان خواهد داد.

پوتین در ادامه تصریح کرد: چرا ما به توسعه ناتو این قدر با حساسیت واکنش نشان می دهیم؟ ما نگران روند تصمیم گیری ناتو هستیم. یک عضو جدید ناتو مقاومت در برابر فشارهای آمریکا را سخت و دشوار می بیند و این مساله منجر به استقرار سامانه دفاع موشکی، پایگاه های جدید و حتی سامانه های تهاجمی در خاک آن کشور می شود.

منبع:تسنیم