چگونه خودروی دست‌دوم مناسب بخریم؟
چگونه خودروی دست‌دوم مناسب بخریم؟

همزمان با سپری شدن روزهای پایانی سال و جنب و جوش‌های استقبال از سال‌نو و همچنین خانه‌تکانی‌های مرسوم؛ یکی از بازارهایی که نسبت به قبل رونق چشمگیری پیدا می‌کند، بازار خودرو و خرید و فروش آن است.

به گزارش خبرگزاری یوپنا؛ همزمان با سپری شدن روزهای پایانی سال و جنب و جوش‌های استقبال از سال‌نو و همچنین خانه‌تکانی‌های مرسوم؛ یکی از بازارهایی که نسبت به قبل رونق چشمگیری پیدا می‌کند، بازار خودرو و خرید و فروش آن است.

کسانی که پول بیشتری داشته باشند سراغ خودروهای صفرکیلومتر می‌روند. این گروه دغدغه چندانی نسبت به خرید نخواهند داشت، اما اگر جزو گروه دیگری هستید که یا پولتان به خودروهای نو و دست اول نمی‌رسد یا تمایل به خرید خودروی دست دوم دارید باید مواردی را در نظر داشته باشید که با رعایت آنها بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. بنابراین شاید این نکات که باید هنگام خرید خودروی دست دوم به آنها توجه شود، به دردتان بخورد.

بازدید فنی

یک خودروی دست دوم هرچقدر هم که خوب استفاده شده باشد، مستهلک می‌شود و امکان دارد قسمت‌هایی که عمر مفید مشخصی دارد به پایان راه فعالیت خود نزدیک شده باشد. باتری، لنت ترمز و لاستیک‌ها از جمله مواردی است که هرچقدر کهنه‌تر باشد شما در آینده نزدیک نیاز به پرداخت هزینه‌هایی برای جایگزینی آنها خواهید داشت. لذا اگر می‌بینید حال و روز خوبی ندارند از قیمت خودرو بکاهید.

همچنین میزان بخار روغن سرسیلندر را کنترل کنید. بسیاری از خودروهایی که عمر بیشتری از آنها گذشته دچار ضعیف‌شدگی رینگ و پیستون هستند.

آگاه باشید که با خرید این خودروها خیلی زود هزینه هنگفت تعمیر موتور به گردنتان خواهد افتاد. اگر در این زمینه و شناخت راه‌های آن تجربه و آگاهی کافی ندارید حتما با یک کارشناس فنی معتبر مشورت کنید.

خرید زیر نور آفتاب

نور روز را برای خرید خودرو از دست ندهید. خط و خش‌های بدنه، ناهماهنگی رنگ، میزان آفتاب‌سوختگی روی سقف و کاپوت و در صندوق و بسیاری از مسائل از این نوع را براحتی می‌توانید زیر نور آفتاب ببینید و متوجه شوید. ضمنا از خرید خودرویی که ظاهر نامناسبی دارد و تمیز نیست نیز اجتناب کنید. گرد و خاک و گِل می‌تواند روی خط و خش‌های بدنه جا خوش کند و نگذارد از فرورفتگی‌های احتمالی و همچنین خط و خش‌های روی بدنه خودرو آگاه شوید.

یک گشت کوتاه

برای خرید خودرو عجله نکنید. هرچقدر هم که مالک از سلامت خودرو بگوید تا خودتان امتحان نکرده‌اید دست به جیب نشوید. از مالک بخواهید خودرو را در مکانی خلوت در اختیارتان قرار دهد. درحالی که او نیز داخل خودرو حضور دارد پشت فرمان نشسته و مسیر کوتاهی آن را برانید. میزان سلامت جلوبندی، نرمی فرمان، کشیده نشدن خودرو به چپ و راست هنگام ترمز، نشنیدن صداهای اضافه از داخل موتور و خیلی مسائل دیگر می‌تواند شما را نسبت به سلامت خودرو و همچنین اطمینان از صحبت‌های مالک آن مطمئن کند.

به جزئیات دقت کنید

هر چقدر از خودرو بیشتر استفاده شده باشد، فرسودگی قسمت‌های تزئیناتی آن نیز بیشتر خواهد شد.

با توجه به این نکته که متاسفانه این روزها دستکاری کیلومتر خودرو به امری رایج تبدیل شده، اگر با خودرویی مواجه شدید که کیلومتر آن به اعداد بالایی نرسیده، ولی دارای صندلی‌هایی فرسوده، غربیلک فرمانی صاف، داشبوردی ترک‌خورده و کدر و سردنده صیقلی و مستهلک است، مطمئن باشید که یک جای کار ایراد بزرگ و جدی دارد. همچنین اگر با عکس این موارد نیز روبه‌رو شدید باز با دقت بیشتری سراغ خرید آن خودرو بروید. بسیاری از دلالان و فروشندگان خودرو قبل از به‌فروش رساندن وسیله نقلیه خود آن قدر آن را می‌شویند و می‌سابند تا به قول معروف صفرشویی کنند. پیشنهاد می‌شود از خرید خودروهای اسپرت و بزک شده خودداری کنید؛ زیرا رسیدن به اصالت آنها کار چندان ساده‌ای نیست.

انطباق مدارک با مالک و خودرو

زمانی که خودروی مورد نظر خود را در میان آگهی روزنامه و سایت‌های خرید و فروش پیدا کردید و موفق شدید بر سر قیمت به توافق برسید و همچنین دیگر جزئیات خودرو نیز نظرش را جلب کرد؛ قبل از انجام هر کاری نسبت به انطباق مدارک حقوقی خودرو با مالک آن اقدام کنید.

برگه‌های مربوط به خودروساز، برگ سبز و کارت خودرو را با دقت مطالعه کنید و مشخصات شاسی و اتاق و… مندرج در آن را با وسیله نقلیه و مالک آن مطابقت دهید تا اطمینان حاصل کنید این خودرو همان وسیله‌ای است که مشخصات حقوقی آن در برگه‌های موجود به ثبت رسیده است.

گویندگان خاموش

لاستیک‌ها جزو آن بخش‌ از خودرو به‌شمار می‌رود که گرچه به چشم نمی‌آید، اما با نگاه به آنها می‌توانید شرح حال نسبتا کاملی از خودروی مورد نظر به‌دست بیاورید. میزان سلامت لاستیک و اندازه آج آنها راویان خاموشی هستند که سعی دارند به بیننده بگویند چه مقدار راه طی کرده‌اند. به برند و مدل لاستیک‌ها نیز توجه کنید. معمولا خودروهایی که یک یا دو سال از تاریخ تولیدشان می‌گذرد دارای لاستیک‌هایی از یک مدل هستند و غیرطبیعی است که با برندهای متفاوت زیر یک خودروی دو‌ساله روبه‌رو شوید.

بیمه و سابقه تخفیف

هر چقدر میزان بیمه مانده یک خودرو بیشتر باشد تاثیر مستقیمی در افزایش قیمت آن خواهد داشت. این نکته نگران‌کننده‌ای نیست و ارزش آن را دارد که پول بیشتری پرداخت کنید. سابقه بیمه هم نکته ارزشمند دیگری است که باید به آن توجه زیادی شود. هر چقدر سابقه و تخفیف بیمه شخص ثالث بیشتر باشد در سال‌هایی که تصمیم دارید از این وسیله استفاده کنید هزینه کمتری برای تمدید بیمه خواهید داشت. نکته دیگری که در زمینه بیمه خودرو و میزان تخفیف آن گویای مسائل ناگفته‌ای می‌تواند باشد این است که نمی‌شود خودرویی خرید که بدون رنگ و تصادف است، اما برگه کوپن‌های خسارت آن کامل نیست یا در میزان تخفیف سال‌های گذشته آن ابهاماتی وجود دارد.

منبع: روزنامه جام جم