روحانی افزود: افزایش تولید مواد غذایی هم به معنای بهتر شدن شرایط کشاورزان و دامداران است و هم به معنای خودکفایی ما در این حوزه‌ها است.

دهمین نشست خبری رئیس‌جمهور با اصحاب رسانه با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی صبح روز دوشنبه آغاز شد و هم‌اکنون در حال برگزاری است.آخرین نشست روحانی نیز ۲۸ دی ماه سال گذشته برگزار شده بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه شرایط زندگی مردم به لحاظ سیاسی و اقتصادی طبق همه مراکز آمار رسمی کشور و جهانی بهتر از حدی بود که در آغاز سال پیش بینی می کردیم گفت: این نکته حائز اهمیت است که اولین دغدغه دولت زندگی افراد کم در آمد است.

اولین دغدغه دولت زندگی افراد کم درآمد است

به گزارش یوپنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز در بخش ابتدایی اظهاراتش در نشست خبری با اشاره به برخی موفقیت های دولت در سال ۹۵، اظهار کرد: احساس می کنیم با رهنمودهای رهبری و حمایت مردم، دولت در دستیبابی به برخی اهداف خود موفق بوده است.

وی در ادامه افزود: خوشحالم که به عرض ملت برسانم اقشاری که دارای درآمد کمتری هستند مثل حقوق بگیران، بازنشستگان، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در مجموع چهار سال دولت یازدهم دریافتی‌شان به دو برابر یا بیش از آن افزایش یافته است. امسال هم برای مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی ۲۰ درصد حداقل حقوق به دریافتی آنها اضافه می شود که رقمی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار است و در مجموع دولت یازدهم حقوق همه افراد کم درآمد حداقل به دو برابر افزایش یافته است.

نباید به مردم آمار دروغ بدهیم

رییس جمهور با اشاره به افزایش حقوق‌ها و دستمزدها در چهارساله دولت یازدهم، تصریح کرد: همه ساله افرادی که دارای حقوق و دستمزد بوده‌اند اضافه حقوقشان بیش از تورم سالیانه بوده است. در گذشته هیچ وقت اینطور نبوده است که اگر به طور مثال تورم ۱۰ درصد است حقوق و مستمری حقوق‌بگیران ۱۴ درصد اضافه شود. ما این مسأله را از بودجه سال ۹۳ تا به حال در نظر گرفته و انجام داده‌ایم.

روحانی  در ارتباط با رویکرد دولت به حوزه کشاورزی نیز گفت: کشاورزان جزو افراد پردرآمد نیستند، بعضی از آنها حتی جزو اقشار کم‌درآمد هستند. به طور کلی می‌توان گفت در دولت یازدهم وضع آنها نسبت به گذشته بهتر شده است. در سال ۹۱، ۸۰۰ میلیارد تومان پول گندم به کشاورزان پرداخت شده این در حالی است که پرداختی سال ۹۵ به آنها حدود ۱۵ هزار میلیارد بوده است. کشاورزان همان اقشار جامعه زحمتکشمان هستند که بزرگترین خدمت را به جامعه ارایه می‌کنند و امنیت غذایی ما را تأمین می‌کنند.

وی همچنین گفت: تراز تجاری ما در مواد غذایی در سال ۹۲ منهای ۸٫۱ بوده در حالی که در سال ۹۵ تراز تجاری ما منهای ۲٫۶ است. ببینید چه فاصله‌ای بین اینها ایجاد شده است که تولید، تلاش و خودکفایی بیشتر ما را نشان می‌دهد. در سال ۹۲ تولیدات کشاورزی ما حدود ۹۷ میلیون تن بوده و سال ۹۵ به ۱۱۸ هزار تن افزایش پیدا کرده یعنی مجموعاً ۲۱ میلیون تن تولید مواد غذایی در کشور افزایش پیدا کرده است.

روحانی افزود: افزایش تولید مواد غذایی هم به معنای بهتر شدن شرایط کشاورزان و دامداران است و هم به معنای خودکفایی ما در این حوزه‌ها است.

وی در بخش دیگری از این سخنرانی، رئیس جمهور با اشاره به تمهیدات دولت در حوزه بهداشت و درمان، گفت: بیشترین توجه این دولت به دو حوزه سلامت و محیط زیست بوده است. برای اولین بار در ایران همه مردم و حاشیه‌نشین‌ها تحت پوشش بیمه درمانی و خدمات درمانی قرار گرفته‌اند. این دولت،‌ دولتی است که به فکر مستضعفین بوده است.

وی با بیان آماری از افزایش تخت‌های بیمارستانی جهت بهبود وضعیت درمان در کشور، گفت: تخت‌های بیمارستانی که برای هر بیماری در نظر گرفته شده ۲۱ هزار تخت بیمارستانی است. وزیر بهداشت گفته‌اند که ممکن است تا آخر دوره به ۲۳ تا ۲۴ هزار تخت هم افزایش پیدا کند. ۲۱ هزار تخت بیمارستانی یعنی یک چهارم کل تخت‌های بیمارستانی در کل تاریخ. الان یک چهارم افزایش تخت‌های بیمارستانی کل کشور به معنای توسعه امکانات کشور برای درمان بیماران است.

روحانی با بیان اینکه دولت به روستاها توجه بیشتری می‌کند، ادامه  داد: توجه این دولت به روستاهایی که نیازمند به امکانات بیشتری هستند معطوف بوده است. تمام روستاهایی که از آغاز، قبل و بعد از انقلاب گازکشی شده‌اند حدود ۱۴ هزار روستا بوده است اما در این دولت ۹ هزار روستا گازکشی شده است. تمام روستاهایی که بیش از ۱۰ خانوار بودند امروز دارای برق هستند. من از وزیر نیرو پرسیدم آیا استثنایی هم وجود دارد؟ ایشان پاسخ دادند به جز ۸ روستا مابقی روستاهای بالای ۱۰ خانوار همگی دارای برق هستند.

وی در ادامه گفت: ۵ هزارو ۲۰۰ روستا در این دولت دارای آب بهداشتی شدند و این به معنای کمک به اقشار کم‌درآمد است. این فعالیت‌ها در بخش‌های آموزشی، ارتباطات و اینترنت هم انجام شده است. ۲۵ هزار روستای ما به اینترنت وصل شده است. یکی از افتخارات این دولت این است که با وجود افزایش کیفیت اینترنت قیمت آن را بالا نبرده است.

رئیس جمهور با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات نیز گفت: دو انتخابات بزرگ پیش رو داریم. حواسمان باشد که انتخابات برای نزدیک‌تر شدن ما است. نزدیک‌تر شدن احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها. باید در این میان به مردم سخن دقیق بگوییم. دروغ گفته نشود. نباید به مردم آمار دروغ بدهیم. مخصوصاً دروغی که باعث تأسف، ‌یأس و ناامیدی مردم شود.

ادامه دارد…