آمریکا سوئیفت را هک کرد

طیف بزرگی از نرم‌افزارهای بهره‌برداری امنیتی که گفته می‌شود توسط سازمان امنیت ملی آمریکا ایجاد شده، در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش یوپنا به نقل از بی‌بی‌سی، اسنادی که همراه این نرم‌افزارها منتشر شده نشان‌دهنده هک احتمالی سیستم مبادلات بانکی جهانی موسوم به سوئیفت است.

به گفته محققان چنین نرم‌افزارهایی برای هک سیستم‌ها می‌توانسته امکان نظارت بر معاملات مالی را برای دولت آمریکا فراهم کند.

این فایل‌ها را گروه «شدو بروکرز» منتشر کرده است.

اگر این اسناد واقعی باشد احتمالا به معنی بزرگ‌ترین افشای فایل‌های ان‌اس‌ای (سازمان امنیت ملی آمریکا) از زمان انتشار اسناد آن در سال ۲۰۱۳ توسط «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق این سازمان است. کار این سازمان تجسس الکترونیکی است.

اسنودن این فایل‌ها را «مادر همه بهره‌برداری‌ها» توصیف کرد که اشاره‌ای به استفاده آمریکا از بزرگ‌ترین بمب غیراتمی‌اش در افغانستان بود.

چند کارشناس گفته‌اند که تازه‌ترین افشاگری جعلی نیست هرچند موسساتی که از آنها نام برده شده آن را رد کرده یا سکوت کرده‌اند.

سوئیفت که در بلژیک مستقر است، اعلام کرد: «هیچ شاهدی نداریم که نشان دهد هیچ نوع دسترسی غیرمجاز به شبکه‌ها یا خدمات پیام‌رسانی ما صورت گرفته باشد.»

سوئیفت سال گذشته توسط مجرمانی که موفق به سرقت ۸۱ میلیون دلار از بانک مرکزی بنگلادش شدند، هک شد.

منبع: ایلنا