خطیب جمعه اراک با بیان اینکه برخی افراد در خصوص ثبت‌نام ریاست جمهوری قصد عقده‌گشایی دارند، افزود: علیرغم اینکه با نهی مقام معظم رهبری مبنی بر صلاح نبودن برای شرکت در این امر مواجه شده‌اند، باز هم متاسفانه می‌خواهند خودی نشان دهند.

خطیب جمعه اراک با بیان اینکه برخی افراد در خصوص ثبت‌نام ریاست جمهوری قصد عقده‌گشایی دارند، افزود: علیرغم اینکه با نهی مقام معظم رهبری مبنی بر صلاح نبودن برای شرکت در این امر مواجه شده‌اند، باز هم متاسفانه می‌خواهند خودی نشان دهند.

به گزارش یوپنا به نقل از ایسنا، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی در خطبه‌های نماز جمعه امروز اراک، انتخابات را مسئله مهمی دانست و با اشاره به اصل ۱۱۵ قانون انتخابات رئیس جمهوری افزود: وزارت کشور و مجلس باید قوانینی را تصویب کنند که هر فردی با هر سن و سالی برای ریاست جمهوری ثبت نام نکند.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور پس از مقام معظم رهبری، دومین شخصیت رسمی کشور است و نباید افراد فاقد شرایط و تخصص لازم با در دست داشتن شناسنامه به وزارت کشور مراجعه کرده و برای این مهم ثبت‌‌نام کند.

وی ادامه داد: براساس اصول قانون انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود که باید در سطح اول کشور باشد. رئیس جمهور نماینده جمهوری اسلامی ایران در عرصه جهانی است و باید با دنیا تعامل داشته باشد، مذاکره و قرارداد امضا کند.

دری نجف آبادی افزود: رئیس جمهور باید حائز شرایطی همچون مذهبی و شیعه اثنی‌عشری بودن باشد چرا که او موظف است حافظ مذهب رسمی کشور باشد.

وی همچنین باید آگاه به مسائل روز دنیا، ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر در سطوح ملی و بین‌المللی، باسواد، با حکمت و دارای هوش و ذکاوت باشد.

وی تصریح کرد: شخص دوم کشور و نیز اعضای شورای شهر هر دو باید دارای حسن سابقه، مومن، امانتدار و با تقوا باشند و به اندازه یک دانه گندم از بیت‌المال سوءاستفاده نکنند.

وی اظهار کرد: رییس جمهور باید معتقد به مبانی قانون اساسی بوده و التزام عملی نسبت به قانون اساسی داشته باشد و پاسدار حقوق ملت باشد.

امام جمعه اراک همچنین بر حضور گسترده و همه جانبه ملت در پای صندوق‌های رای جهت انتخاب شایسته‌ترین و لایق‌ترین خدمتگذاران خلق و نظام جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.

دری نجف آبادی در ادامه با اشاره به اجرای حکم قصاص قاتل ۶ شهروند اراکی که روز گذشته به دار مجازات آویخته شد، گفت: او به مجازات حقه خود رسید. هیچ شهروندی نباید اسلحه به دست گرفته و در جامعه ایجاد ناامنی کند. این اقدامات احساسات غلطی است که خانواده‌ها را داغدار می‌کند.

وی با ابراز امیدواری از اینکه حوادث مذکور درس عبرتی برای همگان باشد، تاکید کرد: جوانان غیرتمند باید با سعه صدر از خود، زندگی خانوادگی و زندگی اجتماعی خود مراقبت کرده و از اتخاذ تصمیمات احمقانه و جاهلانه و احساسی و هیجانی پرهیز کنند. این جنایات ذائقه همه را تلخ کرده و خود فرد را نیز مصیبت زده می‌کند.

امام جمعه اراک ادامه داد: باید از این مسائل عبرت گرفته و با کمک یکدیگر به جای لجاجت‌ها به فکر پیشرفت و توسعه کشور باشیم. نباید به دست خودمان زندگی‌ها را به آتش بکشانیم و دست به نزاع و جنایت بزنیم.

دری نجف آبادی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرارسیدن روز ارتش بیان کرد: امروز به برکت امام و رهبری و خون شهدا و تلاش‌های نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه به شرایط قابل قبولی در عرصه دفاع و امنیت در کشور رسیده‌ایم. البته نباید به این حد اکتفا کنیم و همه باید در جهت تقویت هرچه بیشتر آن کوشا باشیم تا در صورت نیاز در برابر جنایتکاران ایستادگی کنیم.

وی افزود: باید آمادگی خود در زمینه دفاعی و امنیتی را ۱۰۰درصد حفظ کرده و ارتباط ملت با نیروهای مسلح و بالعکس، همچنین حمایت‌های همه‌جانبه را در کشور بیش از پیش شاهد باشیم.

دری نجف آبادی ادامه داد: ما ملت ایران تفنگ به دست برای دفاع از کیان اسلام و انقلاب و مقابله با هر نوع توطئه آماده‌ایم. داعش و آل سعود و اسرائیل خیال نکنند که می‌توانند هر کاری کنند چراکه زنان و مردان غیرتمند با آمادگی کامل حافظ دین و انقلاب هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: ماه‌های مبارک رجب، شعبان و رمضان فرصت‌هایی برای اخلاص، کمال، و معرفت هستند که باید قدر آنها را دانست و این فرصت ها را از دست نداد.