رئیس جمهور گفت: ارتش یادآور نظم، انضباط، ایمان و دفاع مشروع از سرزمین مقدس ایران و حرکت در چارچوب قانون، ‌منافع و مصالح ملی است.

به گزارش  یوپنا، حسن روحانی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز ارتش در حرم مطهر امام خمینی(ره) اظهار کرد: برخی از ارتش های دنیا نامشان یادآور دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، نسل کشی، حمایت از تروریسم، کودتا و بی اعتنایی به نظرات ملت و قانون است، اما از ارتش ایران همواره با نیکی یاد می شود.

وی در ادامه افزود: روز ارتش به معنای یادآوری ایثار و فداکاری دلاور مردان ارتش در طول هشت سال دفاع مقدس و پاسداری آنها از مرز و بوم این کشور در قریب به ۳۰ سال دفاع مقدس است. ارتش آزمون خود را در هشت سال دفاع مقدس به خوبی پس داد. هیچ عملیات بزرگی در هشت سال دفاع مقدس نمی یابید که از حرکت پرواز هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای رساندن مهمات، تجهیزات، سلاح از مناطق دور دست جهان قرین نباشد.

اهم اظهارات رئیس جمهور به نقل از خبرگزاری‌ها را در ادامه بخوانید؛

*هیچ عملیات بزرگی را در دفاع مقدس نمی بینید مگر آنکه قبل از عملیات و هفته ها قبل از عملیات پرواز اف ۴ را در آن منطقه شاهد بودیم.

*با تحلیل عکس های این نوع هواپیما بود که طراحی نظامی و عملیاتی ما تکمیل می شد و هیچ عملیاتی در دفاع مقدس نمی بینید مگر آنکه پشتیبانی هواپیماهای نیروی هوایی، توپخانه نیروی زمینی، زرهی نیروی زمینی و هوانیروز را در کنار رزمندگان می دیدیم.

*هیچ عملیات نظامی را در هشت سال دفاع مقدس نمی بینیم مگر آن که وحدت ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی را در کنار یکدیگر مشاهده می کنیم .

*ارتش جمهوری اسلامی ایران با فداکاری و ایثار به وظایف خود در قانون اساسی به خوبی عمل کرد و طبق قانون اساسی، ارتش، پاسداری از استقلال کشور، تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد .

*حفظ نظام و حراست از تمامیت ارضی ایران عزیز و استقلال کشور به صراحت در قانون اساسی بردوش ارتش جمهوری اسلامی ایران است .

*امروز توان نیروی زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی ارتش در کنار سپاه پاسداران قدرتمند، بسیج دلاور و نیروی انتظامی و قدرت نظامی هوشمند ما با دوران هشت سال دفاع مقدس قابل مقایسه نیست .

*روزی نمی گذرد مگر آنکه ابتکار نیروهای مسلح و صنعت دفاعی، در میدان و شرایطی جدید با تجهیزات و ابتکاری نو، ما را قدرتمندتر از روز گذشته می سازد.

*دولت یازدهم مفتخر است که از روز اول یکی از اهداف بلندش تقویت قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران بوده است. آمار و ارقام نشان می دهد که در دولت یازدهم بودجه بنیه دفاعی نسبت به آغاز این دولت ۱۴۵ درصد رشد داشته است و این به آن معناست که در شرایط سخت اقتصادی کشور، اهتمام دولت به تقویت بیشتر نیروهای مسلح بوده است.

*دولت یازدهم افتخار دارد که بعد از فراز و نشیب سالها یکی از تجهیزات مهم دفاع هوایی کشور را در این دوران به داخل کشور و در اختیار نیروهای مسلح ما قرار داد.

*دولت یازدهم افتخار دارد که از لحاظ تجهیزات و امکانات راهبردی نیروهای مسلح در سه و سال و نیم به اندازه ۱۰ سال گذشته آن گام برداشته است.

*امروز آمادگی نیروهای مسلح ما از هر زمان دیگر بیشتر است. نیروهای مسلح ما تهدیدی برای دیگران نخواهند بود. اولین گام نیروهای مسلح ما تشویق برخورد نظامی با هیچ کشور دیگری نیست. حرکت ما دوری از برخوردها و تنش ها است اما در عین حال همواره باید هوشیاری خود را در برابر توطئه دیگران حفظ کنیم و قدرت بازدارندگی خود را روز به روز افزایش دهیم.

*همسایگان ما می توانند مطمئن باشند که نیروهای مسلح به عنوان دفاع از قدرت کل منطقه مهم و حساس خاورمیانه هستند. کشورهای دیگر می توانند به نیروهای مسلح ما اطمینان داشته باشند که قدرت دفاعی کشور ما یک قدرت تدافعی و بازدارنده است و قدرت تهاجمی نیست. در عین حال نشان داده ایم که در برابر تجاوز متجاوزین تا چه حد سخت و قاطعانه از ملت و کشورمان دفاع خواهیم کرد.

*ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح ما دارای ویژگی هایی هستند که در کمتر کشوری امروز سراغ داریم، اولین ویژگی آن ایمان و انگیزه الهی است که در قلوب نیروهای مسلح و از جمله پرسنل فداکار ارتش همواره این نیرو را آماده برای ایثار، جانبازی و فداکاری نشان داده است.

*هیچ قدرت، تجهیزات و امکاناتی جای ایمان و انگیزه نیروی مسلح و قدرت پرسنلی نیروی مسلح را نمی گیرد.

*دومین ویژگی نیروهای مسلح ما ارتباط آنها با ملت است. ملت در کنار نیروهای مسلح و نیروهای مسلح در کنار ملت بزرگ ما هستند. هر جا منافع ملی است، نیروهای مسلح ما در خط منافع ملی هستند.

*هر جا که رنج و سختی ملت را ببینند، نیروهای مسلح در کنار مردم هستند، هر کجا آلام طبیعی و مشکلات طبیعی باشد، نیروهای مسلح در کنار مردم هستند. این ارتباط وسیع میان نیروهای مسلح و ملت یکی از ویژگی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

*ویژگی دیگر نیروهای مسلح ما داشتن فرمانده کل قوا است که این فرماندهی از اسلام، فقه، ولایت،عدل و اعتدال نشات می گیرد. فرماندهی نیروهای مسلحی که از طریق جایگاه دینی و قانونی این شان و مرتبه را به دست آورده است.

*عشق، اعتماد و احساس تکلیف شرعی نیروها در برابر فرماندهی کل قوا از ویژگی های ممتاز نیروهای مسلح است.

*صلاح وصداق نیروهای مسلح ما اجرای توصیه و وصیت امام راحل و تاکیدات مقام معظم رهبری است که نیروهای مسلح ما باید از بازی های سیاسی به دور باشند و هر مقدار فاصله نیروهای مسلح که طبق تاکید امام راحل از سیاست بازی دورتر باشد، آن نیروی مسلح قدرتمند تر و ملت در کنار آن نیروی مسلح خواهد بود.

*ارتش در طول ۳۰ سال بعد از دفاع مقدس و همچنین سایر نیروهای مسلح به این وصیت امام(ره) و تاکید مقام معظم رهبری عمل کرده اند و این برای ما مهم است.

*گرچه نیروهای مسلح و از جمله ارتش طبق اصل ۱۴۷ قانون در زمان صلح باید به دولت در زمینه امدادی، آموزش، تولیدی وجهادسازندگی کمک کنند ولی این کمک نباید به قدرت دفاعی آنها لطمه وارد کند .

*همواره نیروهای مسلح درکنار دولت بوده اند ولی ورود نیروهای مسلح در وسوسه های اقتصادی می تواند آنها را ازهدفهای بلند دور کند. وسوسه های اقتصادی می تواند افکار فرماندهان و نیروهای مسلح را از وظیفه اصلی خود دور کند .

*امیدواریم با وحدت و اتحاد نیروهای مسلح و اجرای دستورات دینی و فرماندهی کل قوا، هر روز شاهد وحدت اقتدار بیشتر نیروهای مسلح باشیم و در همه جا مردم می توانند در کنار نیروهای مسلح احساس امنیت و آرامش کنند.