به گزارش یوپنا اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب‌وتاب انتخاب شهردارند.

به گزارش یوپنا اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل اعضاي خيلي از شهرهاي ديگر در تب‌وتاب انتخاب شهردارند. آنها هفته گذشته از ميان ٣١ گزينه پيشنهادي، شهردار اصولگرای قزوين را در فهرست هفت نفره گزينه‌هاي شهرداري اين شهر قرار داده‌اند درحالي كه خليلي‌اردكاني، رئيس هيأت‌رئيسه سني شوراي كرج گفته كه معرفي چنين گزينه‌ای براي او هم عجيب بوده است.

بعد از انتخابات همزمان شوراي شهر و رياست‌جمهوري، «كرج» هم مثل «مشهد» يا «اصفهان» يكي از كلانشهرهايي بود كه نتيجه انتخابات شورا در آن ديرتر از بقيه شهرها اعلام شد، چون بعضی از اصولگرايان باور نداشتند كه قافيه را به اصلاح‌طلبان باخته‌اند اما در نهايت مشخص شد مردم كرج بيشترين رأي را به نفع ليست اميد اصلاح‌طلبان در صندوق‌هاي رأي ريخته‌اند؛ همين شد كه جز يك نفر كه پيش از اين معاون سابق مالی و اقتصادی شهردار کرج بوده است، بقيه اعضاي شوراي پنجم كرج از ليست اميد اصلاح‌طلبان انتخاب شدند. اعضاي منتخب شوراي پنجم شهر كرج هم مثل تهران از همان زمان به بعد هيأت‌رئيسه سني تشكيل دادند و «محمدحسین خلیلی‌اردکانی» هم رئيس آن شد. بعد جلسات هفتگي اعضا شروع شد و با درنظرگرفتن معيارهاي چهارده‌گانه، هر نفر ٥ گزينه را براي شهرداري معرفي كرد. در نهايت با رأي اعضای ليست هفت نفره گزينه‌هاي شهرداري كرج تهيه شد: «مصطفی سلیمی، محسن صادقی، علی مقدس‌زاده، علی میرباقری، مسعود نصرتی، اصغرنصیری و علی نوذرپور.» اين ليست اما بعد از انتشار، حاشيه‌هاي زيادي را رقم زد. آنها فردي را در ميان گزينه‌ها گذاشته‌اند كه نه‌تنها عقبه سياسي اصلاح‌طلبي ندارد بلكه دو دوره هم شهردار منتخب اصولگرايان در قزوين بوده است و حتي خبرگزاري فارس در‌ سال ٩٢ بعد از انتخاب «مسعود نصرتي» به‌عنوان شهردار قزوين تيتر زد: «اصولگرايان، پيروز انتخابات قزوين.»

محمدحسين خليلي‌اردكاني، رئيس سني شوراي پنجم شهر كرج البته در مواجهه با اين سوال كه چرا اعضاي شورا فردي اصولگرا را به‌عنوان گزينه شهرداري معرفي كرده است، گفت كه این سوال را از کسانی بپرسید که به این شخص رأی دادند: «اين موضوع براي ما هم بسيار عجيب بود كه چگونه همكاران ما براي اعلام اسامي چنين شخصي را به شورا معرفي مي‌كنند. هر يك از اعضا تا به امروز تنها از طريق بررسي رزومه افراد اولويت‌هاي پيشنهادي را اعلام كرده‌اند و هيچ مذاكره مستقيمي با هيچ‌يك از اين افراد صورت نگرفته است. براساس آنچه با مردم عهد كرده‌ايم، قطعا شهردار آينده اصلاح‌طلب خواهد بود؛ چراكه اين عهدي است كه براي تغيير در شهر با مردم بسته‌ايم و بر سر اين عهد پايبنديم.»

مسعود نصرتي، شهردار پيشين قزوين است كه در ‌سال ٩٢ رأي تمامي اعضاي شوراي اصولگراي شهر قزوين را داشت و حالا از آنجايي كه در قزوين تمامي اعضاي شورا اصلاح‌طلب هستند، ديگر رغبتي به او نيست. «نصرتي» هم از چند ماه قبل با علم به اينكه اعضاي اصلاح‌طلب شوراي قزوين از او قطع اميد كرده‌اند، تبليغات و ارتباطات خود با اعضاي شوراي شهر كرج را شروع كرد. او در نهايت موفق شد با رأي ٨نفر جزو هفت گزينه اصلي شهرداري كرج قرار بگيرد، درحالي كه رأي او هم‌وزن «مرتضي سليمي» ديگر گزينه شهرداري كرج است. البته ظاهرا اعضاي شوراي شهر كرج خيلي تمايلي ندارند در اين‌باره حرف بزنند، بعضی هم می‌گويند اعضايي كه به او رأي داده‌اند، اطلاعاتي درباره او نداشتند اما در مقابل «منصور وحيدي» يكي ديگر از اعضاي شوراي اصلاح‌طلب كرج، اينطور ماجرا را به «شهروند» توضيح می‌دهد: «آقاي رسولي كه يكي از اعضاي منتخب شوراي پنجم است، او را معرفي كرده است. نصرتي هم به رسولي گفته كه وابستگي سياسي به اصولگرايان نداشته است، البته هنوز از ادعاي خودشان در برابر شورا دفاع نكرده‌اند. ايشان حتي مدعي هستند كه اصلاح‌طلب معتدلند و اين مسأله بايد در روزهاي آينده در شورا بررسي شود.» او اين را هم گفت كه هفت گزينه براي شهرداري كرج مطرح است و نصرتی هم خود را با لابي وارد اين ليست كرده است.

در هرصورت بالاآمدن يك گزينه اصولگرا از اعضاي اصلاح‌طلب خطرناك است، آن هم در شرايطي كه در شوراي چهارم رأي يك عضو اصلاح‌طلب به گزينه اصولگرايان سرنوشت تهران را براي چهارسال تغيير داد. هفته گذشته هم يكي از اعضاي منتخب شوراي شهر تهران، نام معاون قاليباف را در ميان گزينه‌هاي شهرداري تهران مطرح كرد كه با انتقادات زيادي همراه شد.
شهرداري قزوين در سال‌هاي گذشته درست اداره نشد

اعضاي اصلاح‌طلب شوراي شهر قزوين كه سال‌هاست طعم مديريت «نصرتي» را در شهرداري قزوين چشيده‌اند، هنگام تهيه ليست گزينه‌ها براي شهرداري نام «نصرتي» را براي هميشه كنار گذاشتند. مهدي عبدالرزاقي، يكي از اعضاي شوراي شهر قزوين هم دراين‌باره به «شهروند» می‌گويد؛ نخستین اصلي كه براي انتخاب شهردار در نظر گرفته‌اند، اصل اصلاح‌طلبي است. البته در چنين مواقعي احتمالا ممكن است اعضا با استناد به رزومه و تجربه كاري، گزينه خود را معرفي كرده باشند اما توضيحاتي كه عبدالرزاقي ارایه كرد، حتي اين فرض را رد كرد: «شهرداری قزوین در این ١٤‌سال درست اداره نشده است، درحالي كه اقدامات «نصرتی» بیشتر پوپولیستی بود.» آن‌طور كه اين عضو شورا هم به آن اشاره كرده است، شهردار اصولگراي قزوين با برگزاري اجلاس‌هاي نمايشي شهرداران جهان يا مثلا روز قزوين سعي كرده است تا توجهات را به مديريت شهري جلب كند، درحالي كه شهرداري قزوين از مشكلات زيادي رنج می‌برد: «در مجموعه مديران شهرداري هيچ گردشي وجود نداشت و فقط در ميان ٥٠ تا ٦٠نفر پست‌ها چرخش داشت.» او از شيوه مديريتي حرف می‌زند كه مثل مديريت قاليباف بيشتر در حوزه سخت‌افزاري، پل‌سازي و برج‌سازي انجام گرفته است: «با هزينه‌هاي ميلياردي پل‌هايي ساخته شد اما بعد متوجه شديم پل‌ها كارايي ندارد. ٢٧٠‌میلیارد تومان از بودجه شهرداري براي دو‌طبقه‌کردن کمربندی جنوبی امامزاده حسین هزينه شد و نهایتا یک لاین به مسیر قبلی اضافه کردند. در خياباني بيش از ٤٠‌هزار مترمربع برج ساخته شده است، درحالي كه خیابان توان کشش ترافیک سرسام‌آور را ندارد.»

سه گزينه نهايي شهرداري كرج تا ١٠ روز ديگر مشخص می‌شود

حالا آن‌طور كه رحيم خستو، يكي از اعضاي شوراي اصلاح‌طلب پنجم شهرستان كرج به «شهروند» می‌گوید، سه گزينه نهايي شهرداري كرج تا ١٠ روز ديگر مشخص می‌شود. او درباره روند انتخاب شهردار آينده كرج می‌گوید: «براساس مصوبه منتخبان، معيارهاي ١٤گانه براي شهرداري تهران تعريف شد و بعد از بررسي مقدماتي، هفت نفر را تعيين كرديم و در ادامه قرار است گزينه‌ها پس از پذيرش و امضاي ميثاق‌نامه اعضاي شوراي پنجم درباره تعهد به شورا وارد پروسه بررسي برنامه‌ها شوند.» خستو در ادامه به احتمال حضور خبرنگاران و حتي مردم در جلسه انتخاب شهردار كرج اشاره كرد و گفت كه قرار است اين مصوبه در ميان منتخبان به رأي گذاشته شود.

به گفته او، گرايش به اصلاح‌طلبي، اعتدال، پاكدستي، تعامل با دولت و باور به نيروهاي شهرداري ازجمله شاخص‌هايي است كه اعضای منتخب شوراي پنجم کرج براي انتخاب شهردار در نظر گرفته‌اند: «ما تلاش كرده‌ايم براي شهرداري كرج گزينه‌هاي ملي‌تري را مطرح كنيم اما به دلايل مختلف تمايلي نداشتند، البته بيشتر كساني هم كه معرفي كرده‌ايم يا شهرداران مناطق تهران يا معاون شهردار بوده‌اند كه در ادامه بايد عملكرد آنها نقد و بررسي شود.» با تمام اين حرف‌ها، او اين را هم گفت كه هنوز هيچ چيزي مشخص نيست و حتي ممكن است به هيچ گزينه‌ای نرسيم و افراد ديگري هم مطرح شوند: «مردم از زندگي در شهر سازه‌محور خسته شده‌اند و مديريت شهري آينده به محيط‌زيست و افزايش فضاهاي اجتماعي و فرهنگي توجه كند. شهرداري كرج با بخش زيادي از بدهي به پيمانكاران روبه‌رو است كه در بخش نقدي تقريبا ٩٠٠ ميليارد تومان است، درحالي كه بدهي‌هاي غيرنقدي تا زمان استقرار شهرداري كرج مشخص نيست.»
او درباره ساير مشكلات و اولويت‌هاي كرج می‌گوید: «سال‌هاست براي قطار شهري كرج با پيمانكار مشكل پيدا كرده‌اند و بار پروژه‌هاي ملي مثل بزرگراه همت به كرج انتقال يافته است، آن هم در شرايطي كه شهرستان كرج محل عبور ١٦ استان است.»

شهردار كرج با فساد سازمان‌يافته مبارزه كند

عباس زارع، عضو ديگر شوراي شهر كرج هم درباره اولويت‌هاي شهرستان كرج از فسادي می‌گوید که در مديريت شهري كرج رخنه كرده است: «مهمترين مسأله آغاز پروسه‌ای براي مبارزه با فساد و تبعيض است اما همزمان با آن مديريت شهري بايد براي ترافيك، حمل‌ونقل عمومي، مترو و آلودگي هوا برنامه بدهد. شهر كرج امروز با تهديدهاي زيست‌محيطي جدي ازجمله مشكلات رودخانه كرج روبه‌رو است و جز اين مسأله، پسماندها تهديد جدي زيست‌محيطي اين شهر است.» او در گفت‌وگو با «شهروند» مسائل اجتماعي، اقتصاد شهري، ايجاد فرصت‌هاي اشتغال و سرمايه‌گذاري براي كرج را مثال زد كه بايد به آن پرداخته شود: «حتما بايد در حوزه بحث و منظر شهري اصولي طراحي شود. با توجه به اتمام منابع پايدار شهري، شهرداري آينده بايد به فكر تأمين منابع خرد و كلان شهر باشد، چون توسعه بدون منابع امكان‌پذير نيست. اگر منابع مورد نياز سرمايه‌گذاري در اختيار مردم شهر قرار گيرد و فضاي سرمايه‌گذاري مطلوب شود، در اقتصاد شهر هم تأثير خواهد گذاشت.»

مهاجرت به كرج هم فرصت است و هم تهديد

علي نوذرپور يكي از گزينه‌هاي شهرداري كرج است كه البته پيش از اين در انتخابات شوراي شهر تهران شركت كرده بود. او سال‌هاي زيادي را در سازمان دهياري و شهرداري‌هاي وزارت كشور مسئوليت داشت و البته در‌ سال گذشته از سمت خود كنار گذاشته شد. البته هنوز برنامه‌هاي نوذرپور آن‌قدر منسجم نيست تا بتواند درباره آن حرف بزند؛ با وجود اين، در گفت‌وگو با «شهروند» به اولويت‌ها و مشكلات كرج اشاره كرد. او معتقد است كه مخاطره‌پذيري كرج اين شهر را خيلي خاص كرده است: «معضلات ناشي از مهاجرت باعث ايجاد تنوع فرهنگي و قومي در كرج شده است كه هم فرصت و هم تهديد است. اگر مديريت شهري براي اين معضلات برنامه‌ای نداشته باشد حتما به تهديد تبديل خواهد شد. ساليانه حدود ٥٠‌هزار نفر به كرج مهاجرت می‌كنند اما در مرحله اول موفق به ورود به اين شهر نمي‌شوند بنابراين بخشي از آنها به سمت حاشيه‌ها و سكونتگاه‌هاي غيررسمي می‌روند.» نوذرپور بحران هويت را از ديگر مسائل مهاجران در شهر كرج مطرح كرد كه در صورت مديريت نشدن، باز هم به تهديد تبديل می‌شود: «بايد از اين تنوع فرهنگي براي ايجاد انگيزه بازسازي در شهر استفاده شود. معمولا مهاجران با تمام اندوخته‌هايشان به جايي می‌روند، بنابراين انگيزه بيشتري نسبت به ساكنان شهرها براي بازسازي، رشد و تعالي دارند آن هم در شرايطي كه نرخ رشد در سال‌هاي ٦٥ تا ٧٥ جمعيت ٩ و ١٣ دهم درصد بوده است كه بالاترين نرخ رشد جمعيت در ايران را رقم زده است. در سال ٥٥ جمعيت كرج ١٤ هزار و ٥٠٠ نفر بوده است و در سال ٩٠ اين رقم به يك ميليون و ٦٠٠ هزار نفر رسيده است. همچنين نرخ رشد در اين سال‌ها ٩ و ٨ دهم درصد بوده است و اگر با تهران اين دوره مقايسه كنيم جمعيت ٥ و نيم برابر شده در حالي كه جمعيت شهر كرج ١١٠ برابر شده است كه باز هم رشدي كاملا بي سابقه است..» اين كارشناس حوزه شهرسازي معتقد است كه جمعيت به‌طور متوازن در مناطق دوازده‌گانه كرج توزيع نشده است: «متاسفانه بخشي از جمعيت در بعضی مناطق باعث افزايش تراكم و بالعكس كاهش خدمات شهري شده است. از سوي ديگر وابستگي روستاهاي پيرامون كرج به كرج زياد است و افراد براي نيازهاي روزانه خود به كرج می‌آيند. اين رويه بار مضاعفي به تأسيسات، حمل‌ونقل شهري، خدمات درماني و بهداشتي وارد می‌كند. بزرگراه كرج اين شهر را دو پاره كرده، بنابراين خدمت‌رساني با مشكلاتي مواجه شده است.» مسائل مالي و درآمدهاي ناپايدار شهري موضوع ديگري است كه نوذرپور درباره آن حرف می‌زند: «از ٢‌هزار ميليارد تومان درآمد شهرداري حدود ٨٠٠ ميليارد تومان از جرايم ساخت‌وساز تامين می‌شود كه نشان‌دهنده زياد بودن تخلفات است.» كم بودن سرانه ورزشي، وجود حدود ٥٠٠ هكتار بافت فرسوده، مسأله اشتغال، توجه به پسماند، توجه به نگاه نرم‌افزاري و توقف نگاه سخت‌افزاري به شهر مشكلات ديگري است كه اين كارشناس شهري به آنها اشاره می‌کند: «بايد فكري به حال جمعيتي كه هر روزه از بزرگراه كرج می‌گذرد، داشت تا تبديل به منبع درآمد شود.»/شهروند