«در واپسین دقایق مقام‌های جمهوری دمکراتیک خلق کره (شمالی) تصمیم گرفتند از این دیدار صرف‌نظر کنند.»

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، در جریان سفر معاون رئیس‌جمهوری این کشور به المپیک زمستانی در کره‌جنوبی، احتمال انجام دیداری میان وی و مقام‌های کره‌شمالی مطرح شد، ولی پیونگ‌یانگ در آخرین لحظات این دیدار را لغو کرد.

به گزارش یوپنا به نقل از اسکای‌نیوز، «هیدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد، در جریان دیدار اخیر «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا از کره‌جنوبی، احتمال یک دیدار مختصر با سرپرستان هیات کره‌شمالی مطرح شد.

نائورت افزود، مایک پنس برای آن‌که بر لزوم کناره‌گیری کره‌شمالی از «برنامه‌های غیرقانونی موشکی بالستیک و برنامه هسته‌ای» تاکید شود، «حاضر به استفاده از فرصت پیش‌آمده» برای دیدار با مقام‌های کره‌شمالی بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز تاسف، گفت: «در واپسین دقایق مقام‌های جمهوری دمکراتیک خلق کره (شمالی) تصمیم گرفتند از این دیدار صرف‌نظر کنند.»

مایک پنس، معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، در آغاز بازی‌های زمستانی «پیونگ‌چانگ»، همراه تیم ایالات متحده رهسپار کره‌جنوبی شده بود.

کره شمالی نیز پس از سخنرانی سال نوی میلادی «کیم جونگ‌اون» رهبر این کشور، و تصمیم پیونگ‌یانگ به حضور در المپیک زمستانی، یک هیات سیاسی را روانه جنوب کرد؛ خواهر کیم جونگ‌اون نیز به‌طور غیرمنتظره‌ای با این هیئت هم‌سفر شد.

روزنامه «واشنگتن‌پست» نخستین رسانه‌ای بود که در مورد طرح دیدار احتمالی میان مقام‌های کره‌شمالی و مایک پنس، گزارشی منتشر کرده بود. پنس در هفته گذشته در مصاحبه‌ با این روزنامه، گفته بود دولت دونالد ترامپ پیگیر راهبرد حداکثر فشار همزمان با تعامل با پیونگ‌یانگ است و هم‌چنین آماده انجام «گفت‌وگوی بدون قید و شرط» با کره شمالی‌ست.

منبع: ایلنا