بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۱۷ سنت، معادل ۰٫۲۱ درصد افزایش به ۸۰ دلار و ۴۳ سنت رسید.

افزایش واردات نفت چین به بالاترین رقم ۴ ماه گذشته موجب شد تا قیمت نفت در روز جمعه شاهد افزایش باشد، اما گزارش آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کافی بودن عرضه و تضعیف چشم انداز تقاضا موجب شد تا رشد قیمت ها چندان قابل توجه نباشد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه با ۱۷ سنت، معادل ۰٫۲۱ درصد افزایش به ۸۰ دلار و ۴۳ سنت رسید. قیمت نفت برنت روز پنجشنبه ۳٫۴ درصد کاهش یافته بود. قیمت نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات دیروز با ۳۷ سنت، معادل ۰٫۵۲ درصد افزایش به ۷۱ دلار و ۳۴ سنت رسید.

آمارهای گمرک چین نشان داد که واردات نت این کشور در ماه سپتامبر به ۹٫۰۵ میلیون بشکه در روز رسیده که بالاترین رقم از ماه می تاکنون به شمار می رود. این رقم ۱۰ هزار بشکه در روز بالاتر از میزان واردات ماه اوت بوده و سومین افزایش متوالی ماهیانه واردات نفت چین به شمار می رود.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهیانه خود اعلام کرد که به نظر می رسد بازار «فعلا به میزان کافی از عرضه برخواردار است.» آژانس همچنین پیش بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری و سال آینده را کاهش داد.

در این گزارش آمده است: «این (کاهش) به دلیل ضعیف تر شدن چشم انداز رشد اقتصاد جهانی، نگرانی های تجاری، افزایش قیمت ها و تجدیدنظر در آمارهای چین است.»

بدین ترتیب هر دو شاخص نفتی به رغم افزایش جزئی، در مسیر ثبت بدترین عملکرد هفتگی در طی ۵ هفته گذشته قرار گرفتند که عمدتا ناشی از افزایش ذخایر نفت خام آمریکا و کاهش نگرانی ها از تاثیرات منفی تحریم نفتی ایران بر عرضه جهانی بود.