بایدن پیروز قطعی انتخابات شد
بایدن پیروز قطعی انتخابات شد

اعضای مجمع گزینندگان (کالج) انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در رأی‌گیری روز ۲۴ آذر (۱۴ دسامبر) جو بایدن را بعنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا برگزیدند.

اعضای مجمع گزینندگان (کالج) انتخاباتی ایالات متحده آمریکا در رأی‌گیری روز ۲۴ آذر (۱۴ دسامبر) جو بایدن را بعنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا برگزیدند.

به گزارش یورونیوز، همانگونه که انتظار می‌رود در پایان این مرحله از روند طولانی انتخابات آمریکا جو بایدن، نامزد حزب دموکرات با کسب ۳۰۲ رای الکترال از حد نصاب ۲۷۰ رأی لازم برای ریاست جمهوری عبور کرد تا پیروز نهایی و قطعی انتخابات شود.

بر اساس نظام انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا، رأی‌دهندگان در واقع رأی خود را برای انتخاب اعضای «کالج الکترال» یا «مجمع گزینندگان» به صندوق می‌اندازند و آنها نیز به نوبه خود، هفته‌ها پس از برگزاری انتخابات، به طور رسمی به نامزدها رأی می‌دهند.

بر اساس روال انتخابات در آمریکا، رأی‌گیری مجمع گزینندگان تشریفاتی است. اما امسال به دلیل تلاش مداوم ترامپ برای زیر سوال بردن انتخابات و درخواست لغو نتایج آن با ادعای تقلب، رأی‌گیری اعضا این نهاد نیز مورد توجه قرار گرفته بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

در آمریکا به ندرت پیش می‌آید که رأی کالج الکترال با نتیجه مرحله پیش از آن مغایرت داشته باشد. با این حال، این اتفاق در دوره قبلی انتخابات در سال ۲۰۱۶ افتاد و در حالی که آرا مردمی هیلاری کلینتون بیشتر بود، دونالد ترامپ در نتیجه انتخابات نهایی کالج گزینندگان، پیروز شد.

در شرایط جاری و با پیشینه‌ای که تا این زمان از مخالفت ترامپ با نتایج آرا مشاهده شده، بعید به نظر می‌رسد که او با وجود این روند قانونی، نتیجه نهایی اعلام شده کالج الکترال را بپذیرد.

اعضای منتخب ایالت‌های ورمونت، نیوهمپشایر، ایندیانا و تنسی در کالج از جمله نمایندگان نخستین ایالت‌هایی بودند که روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) گرد هم آمده و و به طور رسمی رأی خود را به صندوق انداختند. تعداد گزینندگان در هر ایالت تقریباً متناسب با اندازه جمعیت آن است. گزینندگان ایالت کالیفرنیا که بیشترین عضو را در کالج انتخاباتی دارد، قرار است در ساعت ۵ عصر به وقت شرق آمریکا رأی بدهند.

وقتی روند رأی‌گیری کامل شد، نتایج به واشنگتن فرستاده می‌شود تا به طور رسمی در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه به ریاست مایک پنس، معاون رئیس جمهوری شمارش شود.