برگزارکنندگان همایش نقش اردستان در تاریخ، فرهنگ و ادب ایران تجلیل شدند
برگزارکنندگان همایش نقش اردستان در تاریخ، فرهنگ و ادب ایران تجلیل شدند

آیین اختتامیه نخستین همایش ملی نقش اردستان در تاریخ، فرهنگ و ادب ایران عصر پنجشنبه در دانشگاه پیام نور اردستان برگزار و از دست‌اندرکاران، استادان، نویسندگان و اصحاب رسانه با اهدای لوح، تقدیر شد.

به گزارش یوپنا، رییس دانشگاه پیام نور اردستان در این آیین گفت: همایش ۲ روزه نقش اردستان در تاریخ، فرهنگ و ادب ایران در زمینه‌های ادبیات، تاریخ، فرهنگ و هنربا حضور و شرکت استادان برجسته دانشگاه های استانی و کشوری برگزار و ۲۰ مقاله مهم و اثرگذار ارایه شد.

محمدابراهیم ایرج پورافزود: معرفی شاعران، ادیبان و نویسندگان‌ برجسته اردستان، برپایی نمایشگاه صنایع دستی و توانمندی های هنرمندان شهرستان در ۱۴ غرفه به همت انجمن‌های مردم نهاد، افتتاح ۲ مرکز اردستان‌پژوهی، رونمایی از کتاب‌های جدید نویسندگان اردستانی و بازدید از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و فرهنگی شهرستان از برنامه‌های جانبی همایش بود.

وی اضافه کرد: این همایش با محورهای بازشناسی مفاخر، مشاهیر و رجال، بررسی جایگاه ادبیات، معرفی معماری، آثار تاریخی، جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی و مطالعه سیر تاریخی شهرستان اردستان برگزار شد و در روز پایانی هفت نفر مقاله‌های خود را با سخنرانی ارایه کردند و کتاب‌های چاپ شده در مورد همایش معرفی شد.

رییس دانشگاه پیام نور اردستان و دبیر علمی این همایش اظهار داشت: در حاشیه برگزاری همایش، سه خیابان و یک میدان به نام مشاهیر شهرستان نامگذاری شد.

وی ادامه داد: بر این پایه، بلوار غرب دانشگاه پیام نور اردستان به نام پیر جمال اردستانی، میدان ورودی دانشگاه به نام استاد مرتضی شفیعی اردستانی ، یک خیابان در زواره به نام‌ شیخ رجب برسی و یک خیابان در شهر مهاباد به نام شیخ افضل مهابادی نام گرفت.

وی تاکید کرد: این همایش نشان داد می‌توان با رونمایی دوباره موارد و مسایلی که از گذشته‌ به فراموشی سپرده شده است، آنها را به نسل جوان نشان داد و کافی است گرد و خاک نشسته بر ذهن مردم شهرستان پاک شود تا به آب صاف و گورا دست یابیم.

روز گذشته در نخستین روز همایش نیز علاوه بر پرده‌برداری از تمثال شهید محسن فخری‌زاده مهابادی، ۱۳ نفر از استادان، پژوهشگران و نویسندگان مقالات خود را قرائت و شرکت‌کنندگان از جاذبه‌های گردشگری و بناهای تاریخی شهرستان بازدید کردند.