قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه منصوب شد
قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه منصوب شد

دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ در حکمی، دکتر محمد سلیمانی را به عنوان «قائم مقام وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه» منصوب کرد.

به گزارش یوپنا به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل حکم انتصاب دکتر سلیمانی در سمت قائم مقام وزیر و رئیس هیات امنا و هیئت ممیزه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمد سلیمانی

سلام علیکم،

نظر به تعهد و تجارب ارزشمند جنابعالی در سطوح کلان علمی و اجرایی نظام اسلامی و آشنایی با همه زوایای مدیریت آموزش عالی، به موجب این حکم به عنوان “قائم مقام وزیر و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه ” منصوب می شوید.

بی شک، دهه پنجم انقلاب اسلامی ایجاب می‌کند که با تکیه بر تجربه‌ها و دستاوردهای چهار دهه گذشته، تحولی متناسب با نیازها و ضرورت‌های حوزه علوم، تحقیقات و فناوری صورت پذیرفته و دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، دوران جدیدی را که زیبنده انقلاب اسلامی است، با هدف زمینه‌سازی برای تحقق “تمدن نوین اسلامی” و شعار‌محوری دولت سیزدهم، “دولت مردمی، ایران قوی” را با جدیت آغاز کنند.

امید است در مسیر تحقق این هدف متعالی و عملیاتی‌سازی راهبردهای طرح شده در “بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی” در حوزه علم و فناوری و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی، با به کارگیری همه ظرفیت‌های نظام علم و فناوری کشور و همکاری و هم‌افزایی همکاران ستادی و دانشگاهی، موفق و سربلند باشید.

توفیق روزافزونتان را در پیشبرد اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و منویات رهبر حکیم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی)، از درگاه پروردگار متعال خواستارم.

 

محمد علی زلفی‌گل

وزیر علوم تحقیقات و فناوری

 

همچنین دکتر زلفی‌گل، در نامه‌ای جداگانه، خطاب به دکتر عبدالرضا باقری رئیس سابق مرکز هیات‌های امنا و هیات‌های ممیزه گفت: اکنون که دورۀ مسئولیت جناب عالی خاتمه یافته است، مراتب سپاس و قدردانی خود را از تلاش‌های ارزندۀ شما در دورۀ تصدی “قائم مقام وزیر و ریاست مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه” اعلام می‌کنم.
وی افزود: بی‌شک تلاش و عزم صادقانه چندین سالۀ شما در عرصۀ برنامه‌ریزی و مدیریت نظام آموزش عالی کشور در مقیاس ملی و منطقه ای که پیشرفت و توسعۀ این نظام را در حوزه های آموزشی، پژوهشی و فنّاوری در پی داشته، مورد نظر جمع فرهیختۀ جامعه است و مشمول اجر اخروی نزد ایزد متعال خواهد بود. استمرار عزت و توفیقات جناب عالی را در خدمت به پیشبرد اهداف آموزش عالی از خداوند متعال مسألت می نمایم.

گفتنی است؛ دکتر محمد سلیمانی نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت نهم بوده است. وی در سال ۱۳۵۷ لیسانس خود را در رشته مهندسی برق و الکترونیک با کسب رتبه ممتاز از دانشگاه شیراز کسب کرد. سپس برای ادامه تحصیلات راهی اروپا شد و فوق لیسانس خود را در سال ۱۳۵۹ و مدرک دکترای تحصیلی خود را در سال ۱۳۶۱ از دانشگاه پیر و ماری کوری پاریس مدرسه عالی برق SUPELEC فرانسه در رشتهٔ مخابرات و با گرایش بسامد بالا دریافت کرد. وی مدتی هم معاون دانشگاه علم و صنعت ایران بوده است.

دکتر سلیمانی سوابق مدیریتی زیر را در کارنامه کاری خود دارد:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
معاون امور دانشجویی در وزارت فرهنگ و آموزش عالی
معاون پژوهشی دانشگاه علم و صنعت ایران
معاون پژوهشی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران
مدیر امور اداری دانشگاه علم و صنعت ایران
مدیر گروه مخابرات دانشگاه علم و صنعت ایران
معاون امور جنگ دانشگاه علم و صنعت ایران
مدیر صنعت سامانه‌های فضایی صنایع مخابرات ایران
مسوول کمیتهٔ برق معاونت جنگ وزارت علوم در وزارت فرهنگ و آموزش عالی
ریاست سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران
رئیس مرکز تحقیقات عالی الکترونیک صنایع الکترونیک ایران
فعالیت‌ها در عرصه‌های مختلف
همچنین وی در عرصه‌های علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هم فعالیت داشته که مهم‌ترین این فعالیت‌ها در زیر فهرست شده است:
تدریس و رهبری فعالیت‌های علمی پژوهشی در زمینه مخابرات در دانشگاه علم و صنعت ایران
ارائه بالغ بر ۲۰۹ مقاله علمی و ۷۲ طرح کارشناسی، ارشد و دکترا
مشارکت فعال در طرح‌های مهم همچون طراحی و ساخت ماهواره کوچک و ماهواره زهره و طرح‌های پوشش راداری
تألیف و ترجمه ۱۹ عنوان کتاب و ۸ متن پایه درسی چاپ شده
انتخاب به عنوان پژوهش‌گر نمونه دانشگاه علم و صنعت ایران در سال ۱۳۸۳ و پژوهشگر نمونه جشنواره سلمان فارسی