حداد عادل: مدارس به دلایل سیاسی و غیرموجه در روزهای پنج‌شنبه تعطیل شد
حداد عادل: مدارس به دلایل سیاسی و غیرموجه در روزهای پنج‌شنبه تعطیل شد

حداد عادل با تأکید بر اینکه مصوبات باید بر اساس تحقیق باشد، گفت: چندین سال پیش، مدارس در روزهای پنج‌شنبه‌ تعطیل شد؛ همان موقع در شورای عالی اعتراض کردم و گفتم با توجه به اینکه درس‌های جدید وارد نظام آموزشی کردیم باید زمان به اندازه کافی باشد ولی به دلایل سیاسی و غیرموجه تصویب کردند که پنج‌شنبه‌ها تعطیل شود.

به گزارش یوپنا، غلامحسین حدادعادل عضو شورای عالی آموزش و پرورش در آیین یکصدمین سالگرد شورای عالی آموزش و پرورش که در مدرسه دارالفنون برگزار شد، اظهار کرد: در کشورهای دنیا رسم است برای مؤسسات در ۲۵ سالگی، ۵۰ سالگی و ۱۰۰ سالگی جشن می‌گیرند که جشن ۲۵ سالگی، سیمین، ۵۰ سالگی، زرین و ۱۰۰ سالگی را الماس یا زمردین می‌گویند و اکنون جشن زمردین شورای عالی آموزش و پرورش است.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۶۰ تا حالا بنده خدمتگزار شورای عالی بودم و توفیق حضور در جمع دوستان را داشتم. چون تجربه در مجلس و شورای عالی دارم باید بگویم شورای عالی یک مجمع تخصصی قانونگذاری کوچک برای آموزش و پرورش است.

حداد عادل با بیان اینکه کارهای ظریف و دقیق آموزش و پرورش را نباید به مجلس واگذار کرد، افزود: البته مجلس به هر موضوعی می‌تواند ورود کند؛ قانون اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش را مجلس تصویب کرده است. خود اهل مجلس تصمیم گرفتند قانونگذاری‌ها را به جمع متخصص‌تر بسپرند.

وی اضافه کرد: مثال می‌زنم ما ۱۴، ۱۵ میلیون دانش‌آموز داریم و اگر نمره دانش‌آموز کمتر از ۱۰ باشد باید یکسال در همان درس بماند و این یعنی برای چند صد هزار نفر تصمیم گیری کردیم. با توجه به اینکه نزدیک به ۴۰ میلیون نفر مستقیم و غیر مستقیم با آموزش و پرورش در ارتباط است پس کار خطیر و گسترده است.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: در این ۴۰ ساله تجربه‌ای که دارم این است که مثلا ۶ ماه بر سر تصویب یک مصوبه در شورای عالی بحث می‌کردیم اما ۶ ماه که می‌گذشت گزارشی از یک استان می آمد که باید اصلاح کنیم. یعنی قانون‌گذاری کار دشواری است.

وی به قانونگذاری مجلس برای آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: مجلس هر سه، چهار سال، یک مصوبه می‌گذراند که عده‌ای وارد آموزش و پرورش شوند. یعنی مجلس چیزی را مصلحت می‌داند که آموزش و پرورش مصلحت نمی‌داند. کار مجلس کوبیدن میخ‌های بلند با پتک است و کار در شورای عالی آموزش و پرورش سنجاق زدن است.

حداد عادل با تأکید بر اینکه مصوبات باید بر اساس تحقیق باشد، اظهار کرد: چندین سال پیش پنج‌شنبه را ابتدا از برنامه دبستان‌ها حذف کردند و بعدها به دبیرستان‌ها تسری دارند. همان موقع در شورای عالی اعتراض کردم و گفتم با توجه به اینکه درس‌های جدید وارد نظام آموزشی کردیم و باید زمان به اندازه کافی باشد، این کار درست نیست ولی به دلایل سیاسی و غیرموجه تصویب کردند که پنج‌شنبه‌ها تعطیل شود. همان موقع گفتم جلوی این کار را بگیرید. پشت صحنه را می دانستم و اکنون باید از این کارها پرهیز کنیم.

وی تصریح کرد: یک نکته که از این هم مهمتر است نظارت بر اجرای مقررات است. دستمان در قانونگذاری باز است اما مثل بچه سر راهی از آن مواظبت نمی‌کنیم و در آخر اینکه همه صورتجلسات ۱۰۰ ساله شورای عالی آموزش و پرورش را در فضای مجازی در دسترس اهل تحقیق بگذارید.