دبیر ستاد جهاد تبیین دانشگاه‌های پیام نور: دشمن با عناصر نفوذی سعی در استحاله سیاسی و فرهنگی در کشور دارد
دبیر ستاد جهاد تبیین دانشگاه‌های پیام نور: دشمن با عناصر نفوذی سعی در استحاله سیاسی و فرهنگی در کشور دارد

«شمس» گفت: آنچه در جنگ نرم حائز اهمیت است، این است که دشمن بدون داشتن عواملی درون کشورها نمی‌تواند به استحاله سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن کشور برسد و جنگ نرم توسط عامل خارجی آغاز می‌شود اما برای اجرایش نیاز به عامل داخلی دارد.

به گزارش یوپنا، «بیژن شمس» دبیر ستاد جهاد تبیین دانشگاه‌های پیام نور کشور در دومین نشست تخصصی جهاد تبیین بسیج اساتید استان اصفهان که امروز (یکشنبه) برگزار شد، با اشاره به اینکه جنگ نرم تقابل فرهنگی در عرصه‌های مختلف به منظور تغییر در لاورهای اعتقادی و ترجیحات انسان‌ها بدون رویارویی مستقیم است، اظهار داشت: این تقابل برای تغییر در فرهنگ، اقتصاد و سیاست جامعه رخ می‌دهد.

وی با اشاره به تاریخ جنگ نرم، تأکید کرد: در سال‌های منتهی به سال ۲۰۰۰ میلادی به دانشمندان و نویسندگان پرمخاطب دستور داده بودند کتاب هایی یکدیگر با مضمون پایان تاریخ، پایان ایدئولوژی، پایان فضیلت و از این قبیل تا به جامعه القا کنند تمام ایدئولوژی‌های بشری ناکارآمد بوده است و در در نهایت آن چه تنها پاسخگوی نیازهای بشر است لیبرال دموکراسی آمریکایی است که باید در کل جهان گسترش پیدا کند.

شمس عنوان کرد: با فروپاشی شوروی فرصتی برای آمریکا محیا شد تا ایدئولوژی لیبرال دموکراسی را به عنوان برترین ایدئولوژی جهان معرفی کند، اما همان طور که افرادی در درون همان تمدن نظیر فرید زکریا ابراز داشته‌اند، این ادعا به دو دلیل صحیح نبود؛ یکی این که این ایدئولوژی یک ایدئولوژی قابل لمس دیرینه و تثبیت شده نبود و دوم اینکه آمریکایی‌ها از اسلام خفته‌ای که با قیام امام خمینی بعد از ۱۴۰۰ سال احیا شد، غافل بودند.

دبیر ستاد جهاد تبیین دانشگاه‌های پیام نور کشور عنوان کرد: غرب نیاز به ابزاری داشت برای پوشاندن ضعف‌های خود و پوشاندن مشکلاتی که در اثر پیروی از ایدئولوژی لیبرال دموکراسی‌اش به وجود آمده بود، بنابراین چیزی بهتر از رسانه برای این کار وجود نداشت؛ زیرا این رسانه بود که توانایی این را داشت که چیزی غیر از آن چه زیر پوست جامعه در آمریکا و غرب در حال رخ دادن بود به جهان نشان دهد.

وی افزود: در سال ۱۹۸۴ در دانشگاه تلاویو در اسرائیل اجلاسی با حضور ۳۰۰ اسلام پژوه برگزار شد و ده‌ها مقاله در مورد اسلام ارایه و مورد بررسی قرار گرفت تا اینکه سرانجام در بیانیه پایانی اجلاس این مطلب عنوان شد که تا زمانی که فرهنگ شهادت در بین مسلمانان شیعه ایرانی وجود دارد، جایی برای تنفس اسرائیل در جهان وجود نخواهد داشت و برای بقای اسرائیل باید این فرهنگ را تغییر داد و از بین برد.

شمس یکی از نقاط اوج جنگ نرم در مقابل جمهوری اسلامی ایران را در فتنه ۸۸ دانست که قرار بود در آن کودتای مخملی مانند آن چه در تاجیکستان و گرجستان را داده بود را در ایران پیاده کرده و نظام را براندازی کنند و اظهار کرد: این کودتا بر گرفته از کتاب «۱۹۸ راهکار برای براندازی کشورهایی که مخالف آمریکا هستند» بود و در این فتنه ۷۰ راهکار این کتاب به صورت دقیق و پله به پله به اجرا درآمد.

دبیر ستاد جهاد تبیین دانشگاه‌های پیام نور کشور متذکر شد آن چه در جنگ نرم حائز اهمیت است این است که دشمن بدون داشتن عواملی درون کشورها و نظام‌ها نمی‌تواند به استحاله سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن کشور برسد و جنگ نرم توسط عامل خارجی آغاز می‌شود اما برای اجرای نیاز به عامل داخلی دارد.