دانشگاه پیام نور در کشورهای سوریه، عراق و لبنان راه‌اندازی می‌شود
دانشگاه پیام نور در کشورهای سوریه، عراق و لبنان راه‌اندازی می‌شود

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: در هئیت امنا ایجاد دانشگاه پیام نور در کشورهای سوریه، عراق و لبنان مورد موافقت قرار گرفته که مقدمات راه‌اندازی آن در حال انجام است و در کشور پاکستان نیز راه‌اندازی این دانشگاه مورد تقاضا است.

به گزراش یوپنا ابراهیم تقی زاده در گفتگو با خبرنگار تسنیم ، با اشاره به اینکه این دانشگاه در سطح ملی و بین‌المللی فعال است اظهار داشت: در حال حاضر در کشور افغانستان دانشگاه پیام نور فعال است و بیش از ۱۰۰۰ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که شامل دانشجویان ایرانی و تبعه افغانستانی هستند.

وی با بیان اینکه هدف ایجاد رشته‌های زبان و ادبیان فارسی در این کشور است افزود: ۵ الی ۶ رشته پر مخاطب و کاربردی برای اینکه منابع به زبان‌های انگلیسی، عربی برگردانده شود دایر می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور گفت: در این راستا سایت دانشگاه دارای زبان انگلیسی، عربی و اردو است چرا که بیش از یک میلیارد نفر در شبه قاره هند با این دانشگاه آشنا هستند.

وی به سفر اخیر خود به کشور پاکستان اشاره کرد و افزود: ارتباطات خوبی با دانشگاه پنجاب و علامه اقبال و دانشگاه جی سی برقرار شد و به زودی رئیس دانشگاه جی سی به ایران سفر خواهد کرد.

تقی‌زاده بیان کرد: دانشگاه جی سی یکی از دانشگاه‌های مشهور این کشور است که در آنجا نظام آموزشی به صئرت حضوری و مجازی فعال است و دانشگاه پنجاب هم در این کشور بیش از ۴۵ هزار دانشجوی حضوری و مجازی دارد.

وی با بیان اینکه در راستای همکاری‌های مشترک تفاهم نامه‌هایی خوبی منعقد شده است گفت: تبادل استاد و دانشجو، استفاده از تجربیات همدیگر مورد توجه قرار گرفت و آنها خیلی مشتاق تحصیل در دانشگاه ایران بوده و از آن طرف هم مشتاق هستند که رشته‌های زبان و ادبیات فارسی در آن کشور ایجاد کنیم و بتوانیم همکاری‌های مشترک خوبی اجرا کنیم.

رئیس دانشگاه پیام نور بیان کرد: در این راستا رئیس دانشگاه اندونزی به زودی به ایران سفر می‌کند و از دانشگاه پیام نور بازدید خواهد کرد.

وی با بیان اینکه دبیرخانه اتحادیه دانشگاه مجازی جهان اسلام دوره‌های مجازی و شبکه‌هایی طراحی و تشکیل داده‌اند گفت: دبیرخانه این اتحادیه که ۵۷ کشور جهان اسلام عضو آن هستند مورد موافقت قرار گرفته تا دبیرخانه اتحادیه در دانشگاه پیام نور فعال باشد.

تقی‌زاده اظهار داشت: در حال حاضر ۳۷ میلیون دانشجوی مجازی در دانشگاه جهان اسلام مشغول به تحصیل هستند و پذیرش دانشجویان را به صورت مجازی در دستور کار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه مسئولیت کمیته اجرایی به صورت دوره‌ای است که در حال حاضر بر عهده دانشگاه آناتولی ترکیه است یادآور شد: ایران هم جزء کمیته اجرایی است که هر چند مدت جلسات مشترک برگزار می‌شود.

رئیس دانشگاه پیام نور بیان کرد: برای اینکه شعاع گستره فعالیت دانشگاه پیام نور را در خارج کشور برقرار و گسترش دهیم رسالت بین المللی داریم.