حمایت جمهوری اسلامی ایران از کشورهای که دچار آپارتاید علمی شدند
حمایت جمهوری اسلامی ایران از کشورهای که دچار آپارتاید علمی شدند

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری گفت: باید دوستداران ایران در گوشه و کنار جهان مورد لطف قرار گیرند و ما باید علم و فناوری را به کشورهایی که دچار آپارتاید علمی هستند انتقال دهیم.

به گزارش یوپنا، حجت الاسلام محسن قمی معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری در مراسم چهاردهمین نشست سراسری معاونان و مدیران بین الملل مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری در دانشگاه پیام نور با تاکید با رشد علمی کشور اظهار داشت: آمارها و نشریات اعتراف دارند که رشد علمی و فناوری کشور در ۴۴ سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی به نقش مقام معظم رهبری در رشد علمی کشور تاکید کرد و گفت: رشد علمی مدیون هدایت مقام معظم رهبری بوده، به عنوان مثال اولین پارک فناوری به دستور ایشان در اصفهان ایجاد شد یا تأکیدات ایشان باعث رشد جنبش‌های نرم افزاری و همچنین اسناد بالادستی شد.

قمی ادامه داد: حضرت آقا اصرار دارند که مسیر رشد علم و فناوری باید ادامه پیدا کند و در این زمینه به هیچ وجه نباید دچار وقفه شود.

وی درباره نقش مهم دانشجویان خارجی افزود: طبق آمار در سال ۲۰۲۵ تعداد دانشجویان خارجی در جهان به ۸ میلیون می‌رسد که سهم ما ۱۰۰ هزار نفر است، امسال شاهد کاهش دانشجوی خارجی بودیم.

معاون بین الملل دفتر مقام معظم رهبری همچنین بیان کرد: حضور دانشجویان خارجی در کشور باید علاوه بر مسائل آموزشی؛ فرهنگ ایران و فرهنگ انقلاب اسلامی را بعد از فارغ التحصیلی همراه داشته باشد.

وی اظهار داشت: علم مدرن اصول و مبنایی دارد که فرهنگی با خودش دارد ما نیز باید علمی مبتنی بر فرهنگ خودمان داشته باشیم در کشورهایی مانند مالزی و اندونزی نیز جریانی وجود دارم به نام علم دیگر که مبتنی بر فرهنگ بومی خودشان می‌باشد.

قمی درباره کمک علمی کشور به جبهه مقاومت گفت: باید دوستداران ایران در گوشه و کنار جهان مورد لطف قرار گیرند و ما باید علم و فناوری را در کشورهای که دچار آپارتاید علمی هستند انتقال دهیم.