اعلام شرایط پذیرش دانشجوی دکتری در شعبه بین‌الملل دانشگاه پیام نور
اعلام شرایط پذیرش دانشجوی دکتری در شعبه بین‌الملل دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام‌نور شرایط و ضوابط پذیرش دانشجوی دوره دکتری تخصصی (ph.d) در مرکز امور بین الملل و همچنین شعبه بین الملل امارات (نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱) را اعلام کرد.

به گزارش یوپنا دانشگاه پیام نور اعلام کرده است که برای دستیابی به اهداف آموزش عالی، گسترش مرزهای دانش ، توسعه تحصیلات تکمیلی و ارتقای سطح علمی – فرهنگی داوطلبان خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران ، برابر مجوزهای شماره ۹۵۷۰/۲۲ مورخ ۱۳۸۵/۰۶/۲۷ ، ۸۲۱۹/۲۴ مورخ ۱۳۸۷/۰۵/۰۸ ، ۱۴۰۰/۱/۲۹ مورخ ۲/۱۳۳۶۴ و۱۴۰۰/۰۱/۲۹ مورخ ۲/۱۳۳۶۴ و۹۱/۲/۱۲ مورخ ۲/۲۲/۲۷۴۱۶ ،۹۰/۹/۱ مورخ ۲۲/۱۶۹۰۰۸ وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مجوز شماره ۴۶۱۲۵ /د مورخ ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ مصوبه شورای برنامه ریزی و راهبردی دانشگاه، از بین ایرانیان و غیر ایرانیان مسلط به زبان فارسی از طریق سوابق تحصیلی و بررسی سوابق علمی، پژوهشی، فرهنگی و مصاحبه علمی در قالب رشته های مصوب شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران در مرکز امور بین الملل و شعبه بین الملل دانشگاه پیام نور- امارات، برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دانشجو می‌پذیرد.

الف) شرایط عمومی پذیرش:

۱.اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

۲.عدم احراز ملتزم نبودن نسبت به احکام عملی اسلام (انجام دادن واجبات و پرهیز کردن از محرمات). اقلیت های دینی (ادیان رسمی) مندرج در قانون اساسی از این شرط مستثنی هستند، به شرط آنکه متجاهر به نقض احکام اسلامی نباشند.

۳.عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران.

۴. عدم احراز فساد اخلاقی

۵. عدم اشتهار به ارتکاب اعمال خلاف شئون شغلی و تحصیلی در طول تحصیل یا زمان اشتغال

۶. دارا بودن کارت پایان خدمت نظام وظیفه، معافیت دائم یا ارائه معافیت تحصیلی برای داوطلبان ذکور

۷. دارا بودن گذرنامه معتبر و ارائه مدارک مستدل و معتبر مبنی بر اقامت در خارج از ایران یا امکان حضور فیزیکی در کلاس ها و آزمون ها در کشور محل تحصیل

۸. نداشتن منع قانونی برای حضور و تردد به کشور محل تحصیل، در صورت پذیرش قطعی کلیه امور تحصیلی دانشجو در کشور محل تحصیل انجام خواهد شد.

۹. در صورت قبولی اولیه، شروع و ادامه به تحصیل داوطلب منوط به تائید صلاحیت عمومی وی از سوی هیات مرکزی گزینش دانشجو است

ب) شرایط اختصاصی:

۱. داشتن کارشناسی ارشد یا دکتری عمومی (حرفه ای) در زمان ثبت نام، مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران با حداقل میانگین نمره ۱۶ از ۲۰(یا معادل آن در نظام های دیگر). لازم به ذکر است که ارزشیابی و انطباق و معادل سازی مدارک تحصیلی دانش آموختگان خارج از کشور، با مراجع ذیصلاح در وزارتین خواهد بود.

۲. دانشگاه در پذیرش سوابق تحصیلی و علمی و پژوهشی متقاضی و کلیه امور مربوط به بررسی تقاضای تحصیل داوطلب اختیار کامل دارد و صرفا ثبت نام در این دوره هیچ حقی را برای داوطلب ایجاد نمی کند. دانشگاه از بین داوطلبان و براساس ظرفیت های تعیین شده، پذیرفته شدگان واجد شرایط را انتخاب و اعلام نتیجه خواهد کرد.

۳ . ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی به صورت تمام وقت است.

۴. دانشجویان نیمسال آخر دوره کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه ای در صورت فراغت از تحصیل تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ می توانند ثبت نام نمایند.

۵ .رشته انتخابی داوطلبان در دوره دکتری باید متناسب با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری عمومی مندرج در جدول های بند « د» باشد. این امر براساس رشته های متناسب مقطع قبلی مندرج در دفترچه دکتری تخصصی سال ۱۴۰۱ سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود.

۶ .دارندگان مدارک تحصیلی معادل می بایست حائز شرایط ” آیین نامه شرکت دارندگان مدارک معادل و غیررسمی در آزمون های ورودی مقاطع بالاتر “مصوبه جلسه ۸۴۵ شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری که طی بخشنامه شماره ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۲۸/۵/۹۲ توسط معاونت آموزشی وزارت متبوع به تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ابلاغ گردیده، باشند.

ضمنا آن دسته از دارندگان مدارک معادل که قبل از تاریخ ابلاغ مصوبه جلسه شماره ۴۳۲ مورخ ۳/۹/۱۳۷۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند، در شمول این مصوبه قرار می گیرند. همچنین براساس مصوبه جلسه ۷۷۱ مورخ ۲۶/۸/۱۳۹۴ و نامه شماره ۵۷۱۴/۹۹/دش مورخ ۳۰/۴/۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی، همه دارندگان مدرک معادل که طی سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ به دوره های مذکور راه یافته اند، حسب مورد از تسهیلات مصوبه شماره ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۲۸/۵/۱۳۹۲ برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی بالاتر برخوردار می شوند.

۷ .ادامه تحصیل افرادی که دارای مدارک استخدامی، داخلی و یا با عنوان «معادل» می باشند، ضمن رعایت بخشنامه ۷۷۶۳۳/۲ مورخ ۲۸/۵/۹۲ ،منوط به تایید دفتر آموزش عالی غیر دولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد و صرفا تاییدیه تحصیلی و یا قبولی در آزمون جامع دارندگان مدرک معادل، مجوز ثبت نام در دانشگاه نمی باشد.

۸ .براساس مصوبه جلسه ۵۴۸ مورخ ۲۸/۷/۱۳۸۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مدارک تحصیلی صادر شده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان، فضلا و طلاب حوزه های علمیه که براساس مدرک صادرشده توسط مدیریت یکی از حوزه های علمیه قم و خراسان دوره سطح ۳ را گذارنده اند و یا تا تاریخ ۳۰/۱۱/۱۴۰۱ فارغ التحصیل می شوند، منحصرا می توانند در یکی از مجموعه های امتحانی مرتبط در گروه علوم انسانی ثبت نام و در صورت پذیرفته شدن، مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز به تشخیص گروه آموزشی، ادامه تحصیل دهند. بدیهی است این دسته از متقاضیان باید تصویر مدرک فراغت از تحصیل خود را که توسط مدیریت حوزه های علمیه صادر گردیده است در اختیار داشته باشند.

۹ .تحصیل همزمان در دو یا چند دوره دکتری تخصصی، ممنوع است.

۱۰ .برگزاری دوره تابع مقررات آموزشی، پژوهشی و دانشجویی وزارت علوم تحقیقات و فناوری است.

۱۱ .شیوه تحصیل در دوره بصورت آموزشی و پژوهشی است. در این دوره محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی، کارهای پژوهشی و رساله است.

۱۲ .محل تحصیل، دانشگاه پیام نور در کشور انتخابی در هنگام ثبت نام است.

۱۳ .تحصیل در دوره دکتری، به صورت تمام وقت است و حضور در کلاس ها و آزمون ها، اجباری است.

۱۴ .برنامه کلاسی، مطابق تقویم آموزشی مصوب دانشگاه پیام نور است.

۱۵ .انتقال یا مهمان شدن پذیرفته شدگان به سایر مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور در داخل کشور یا سایر دانشگاه ها در دوره دکتری تخصصی ممنوع است. ممنوعیت انتقال به دانشگاه های داخل کشور مشمول کارمندان و کارکنان ادارات و موسسات دولتی جمهوری اسلامی ایران که به صورت مامور در خارج از ایران مشغول خدمت می باشند نیز خواهد بود .

۱۶ .محتوای آموزشی رشته ها و تعداد واحدهای هر رشته مطابق با سرفصل مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری و تعداد واحدهای همان رشته در دانشگاه پیام نور است.

۱۷ .مدرک فارغ التحصیلی دانش آموختگان این شیوه، مدرک رسمی دانشگاه پیام نور است.

۱۸. چنانچه در هر مرحله از تحصیل، به تشخیص دانشگاه داوطلب واجد شرایط و ضوابط به پذیرش شناخته نشود، قبولی داوطلب کان لم یکن می شود.

۱۹. برگزاری کلاسها و ادامه تحصیل در هر یک از رشتههای مورد پذیرش، منوط به حد نصاب رسیدن تعداد دانشجویان در آن رشته برابر مصوبات دانشگاه است.

۲۰. هر یک از داوطلبان، صرفاً مجاز به انتخاب و ثبت نام در یک رشته می باشند. دفترچه راهنمای ثبت نام دوره دکتری تخصصی مرکز امور بین الملل و شعبه بین الملل دانشگاه پیام نور – امارات نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

۲۱.کلیه هزینه های مشتمل بر ثبت نام، مصاحبه و شهریه تحصیلی (ثابت و متغیر)، آزمون زبان انگلیسی، آزمون جامع و غیره دانشجویان (بدون احتساب هزینه خوابگاه، غذا، بیمه و….)، هر ساله بر اساس تصمیمات هیات امنای دانشگاه مشخص و اعلام و طبق تقویم آموزشی هنگام ثبت نام توسط دانشجویان پرداخت می گردد.

۲۲ .در صورت ضرورت، برای تقویت پایه علمی و کسب آمادگی برای شرکت در کلاس های اصلی، دانشجو ملزم به گذراندن دروس پایه و پیش نیاز با هزینه شخصی است. ضرورت یاد شده به تشخیص گروه آموزشی مربوطه است. دروس پیش نیاز و جبرانی از دروس مقطع کارشناسی ارشد خواهد بود. شهریه هر درس بر اساس مصوبه هیات امنای دانشگاه محاسبه می شود.

۲۳. کلیه هزینههای اقامتی بر عهده دانشجویان است و دانشگاه تعهدی برای تامین خوابگاه و تسهیلات وام دانشجویی و سایر موارد ندارد.

۲۴. داوطلب باید در زمان مراجعه به دانشگاه برای ثبت نام اولیه، مدارک لازم و مستندات مربوط به معدل خود را همراه با تعهدنامه کتبی تایید شده توسط مجری دانشگاه را ارائه نماید.

تذکر مهم: در صورت تشخیص هر گونه اظهار نظر خلاف واقع یا موارد اعلامی در هر مرحله از پذیرش یا تحصیل، از ادامه تحصیل داوطلب/دانشجو جلوگیری می شود. مرجع رسیدگی به هر گونه مغایرت دانشگاه پیام نور است و فرد حق هیچگونه اعتراضی ندارد.