همکاری دانشگاه پیام نور با پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد
همکاری دانشگاه پیام نور با پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد

ئیس دانشگاه پیام نور کشور گفت:به دانشگاه‌های پیام نور استانی به ویژه سیستان و بلوچستان مأموریت داده شده که به ایجاد مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و اخذ مجوز بین المللی اقدام کنند.

به گزارش یوپنا، ابراهیم تقی زاده صبح امروز یک شنبه در سفر یک روزه به زاهدان، در جلسه دیدار با رؤسای مراکز، واحدها و اعضای علمی دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان، افزود: دانشگاه پیام نور مورد اقبال مردم در اقصی نقاط کشور و دارای ظرفیت‌های ویژه است که باعث شده بسیاری از دانشجویان این دانشگاه را برای تحصیل آن را انتخاب کنند که این مسئله رسالت و مسئولیت اجتماعی ما را سنگین‌تر کرده است.

وی با اشاره شرایط موجود از انجام یک ساماندهی و آمایش در تمامی رشته‌ها در مجموعه واحدهای دانشگاهی برای مدیریت بهتر امور خبر داد و گفت: با موضوع ادغام این دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها در تمامی نقاط کشور به ویژه این خطه به جد مقاومت کرده‌ایم، در این زمینه دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان با داشتن ۱۰ مرکز و واحد دانشجویی و بیش از هفت هزار دانشجو که در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند جزو یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور به شمار می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: سیستان و بلوچستان جوان‌ترین استان کشور بوده و رشد جمعیت دانشجوی آن نسبت به تمامی استان‌های کشور به مراتب بیشتر است، از سوی دیگر استعداد و ظرفیت‌های خاص فارغ‌التحصیلان این دانشگاه و دانش آموختگان آن باعث شده تا در کنار کلاس‌های حضوری، بیشترین میزان قبولی در آزمون‌های کارشناسی ارشد، دکتری و رقابتی را داشته باشد.

وی بیان کرد: تمام تلاش ما این است رشته‌های مهارتی که بتواند توأم با سند اشتغال باشد را در این دانشگاه ارائه کنیم تا زمینه‌ای برای ورود فارغ‌التحصیلان به عرصه اشتغال شود.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در بخش دیگر سخنان خود به همکاری دانشگاه پیام نور با پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد اشاره و اظهار کرد: به دانشگاه‌های پیام نور استانی به ویژه سیستان و بلوچستان این مأموریت محول شده تا نسبت به ایجاد مراکز رشد مستقل و پارک‌های علم و فناوری و اخذ مجوز دانشگاه‌های بین المللی اقدام کنند.

وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان به دلیل همجواری با مرزهای افغانستان، پاکستان و حوزه خلیج فارس زمینه بهتری برای پذیرش دانشجو دارد که در این زمینه رویکرد پژوهشی و فعالیت‌ها نسبت به اینکه تحقیقات دانشگاه‌ها را به سمت موضوعات مهارتی، کاربردی و بنیادی پیش برود، در دستور کار است.

افزایش رشته‌های دانشگاهی با بهره‌گیری از ظرفیت‌های محلی

تقی زاده افزود: اقدامات خوبی برای صدور مجوز رشته‌های کارشناسی ارشد و کارشناسی انجام شده، امسال چهار رشته در مقاطع کارشناسی ارشد برای دانشگاه پیام نور سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده و در تلاش هستیم در سال ۱۴۰۳ نیز تعداد رشته‌های کارشناسی را توسط مدیریت مراکز و رؤسای دانشگاه‌ها با هماهنگی مقامات محلی، استانداران، فرمانداران و بخشداران با توجه به ظرفیت و بافت هر منطقه افزایش دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به شعار دانشگاه پیام نور مبنی بر «آموزش برای همه کس، همه جا، همه وقت»، در راستای ارتقای علمی و پژوهشی دانشگاه پیام نور با توجه به نظام آموزشی باید به این نکته توجه کرد که امروز بیش از نیمی از تحصیل کردگان، داوطلبان و دانشجویان این دانشگاه از تمامی اقشار به ویژه بانوان و روستاییان بوده و از این حیث زمینه تحصیل برای همگان فراهم شده تا علاوه بر تحصیل به اشتغال و انجام امورات شخصی خود بپردازند، در حال حاضر قالب فارغ‌التحصیلان در مجموعه دانشگاه پیام نور در شهر و دیار خود با بهترین رتبه‌هایی که کسب کرده بودند، مشغول به اشتغال هستند.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور در پایان خاطر نشان کرد: این دانشگاه باید ماهیت و استقلال خود را حفظ کند، برای توسعه رشته‌ها در تلاش هستیم با پیگیری‌های متعدد صورت گرفته قریب به ۴۰۰ رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد راه اندازی شد که این مسیر با قوت تداوم خواهد داشت، حتی برای اخذ مجوز دانشجویان خارجی در تلاش هستیم تا از این طریق مراکز بین الملل ایجاد شود که در این زمینه سیستان و بلوچستان یکی از مراکز هدف است.

دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان از اولویت‌های جدی است

رئیس دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان هم گفت: ۱۰ مرکز دانشگاه پیام نور در سطح استان و در شهرستان‌های زهک، زابل، زاهدان، خاش، سراوان، نیکشهر، چابهار، راسک، سوران و ایرانشهر فعال بوده که از این تعداد دو شهرستان سوران و زهک به صورت واحد فعالیت می‌کنند.

ابوالفضل توسلی، افزود: از مجموع ۱۰ هزار دانشجو در سرتاسر این دانشگاه‌ها حدود هفت هزار و ۲۰۰ نفر فعال و انتخاب رشته کرده که این آمار در مهرماه افزایش می‌یابد.

رئیس دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان اظهار کرد: در زمینه آموزش اقدام به افزایش رشته‌های کارشناسی ارشد به تعداد پنج رشته کردیم و اکنون رشته‌های حقوق، حسابداری و مهندسی اطلاعات نیز در دفترچه‌ها درج شده است، و قبل از آن تنها در دو رشته «اقتصاد» و «تاریخ» دانشجویان می‌توانستند تحصیلات تکمیلی را سپری کنند.

توسلی بیان کرد: تبدیل واحد راسک به مرکز با افزایش رشته‌های پر مخاطب، افزایش و ارتقای سلامت اساتید و ارائه آموزش عالی آزاد و مهارتی با همکاری سایر دستگاه‌ها، انعقاد تفاهم نامه‌های مختلف با سازمان نظام مهندسی و کمیته امداد یا پارک علم و فناوری که راه اندازی مرکز رشد نمونه‌ای از این همکاری خواهد بود از جمله اولویت‌های کاری است.

وی تاکید کرد: اخذ مجوز برگزاری همایشی در آبان ماه با موضوع «کارآفرینی و توسعه پایدار با محوریت نقش آب» در منطقه سیستان، اخذ انتشار مجله بین المللی، اخذ مجوز تأسیس اندیشکده ۲۵ محرم پیرامون نخستین قیام مردم سیستان، اعزام دانشجویان زیارت اولی به مشهد مقدس، اعزام دانشجویان به اردوی راهیان پیشرفت در استان اصفهان، برگزاری جشن ازدواج دانشجویی به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و فاطمه (س) و برگزاری جشن فارغ‌التحصیلی از برنامه‌های مهم دانشگاه پیام نور زاهدان است.

رئیس دانشگاه پیام نور سیستان وبلوچستان یکی از برنامه‌های در دستور کار برای توسعه این دانشگاه را افزایش تعداد دانشجویان عنوان و ادامه داد: افزایش تعداد رشته‌های تحصیلات تکمیلی، بین المللی کردن دانشگاه‌های زابل و چابهار، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از طریق بخش خصوصی در شهرستان‌های زاهدان و زهک و مجتمع آمفی تئاتر چابهار از دیگر اهداف است.

این مقام مسئول یکی از معضلات دانشگاه را موضوع درخواست انتقالی اساتید مطرح کرد و گفت: به شدت در این زمینه ورود و مانع از انتقال اساتید شدیم، چرا که هدف ما گسترش رشته‌های تحصیلی تکمیلی است که تحقق آن در گرو نیروی علمی بود.