دانشگاه پیام نور در بین موسسات  آموزشی برتر جهان قرار گرفت
دانشگاه پیام نور در بین موسسات  آموزشی برتر جهان قرار گرفت

بر پایه گزارش سال ۲۰۲۳ میلادی نظام «رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی» یا «یورَپ» ۷۱ مؤسسه ایرانی در میان ۳۰۰۰ مؤسسه برتر جهان هستند.

به گزارش یوپنا به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران «ایرانداک»، دانشگاه پیام نور به عنوان بزرگترین دانشگاه دولتی ایران رتبه ۳۱ در سطح ملی و رتبه ۱۲۹۹ را در بین ۳۰۰۰ موسسه بین المللی بر اساس نظام رتبه‌بندی جهانی یورَپ کسب کرد.

«دانشگاه صنعتی خاورمیانه» در ترکیه این نظام رتبه‌بندی را مدیریت و روزآمد می‌کند. در ویرایش ۲۰۲۳ «یورَپ»، دانشگاه تهران با رتبه ۲۳۱ جهانی در جایگاه نخست ملی جای گرفته است.

همچنین در این رتبه بندی دانشگاه هاروارد، پیشگام جهان است و دانشگاه چینهوا، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه لندن، دانشگاه تورنتو، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای، دانشگاه استنفورد، دانشگاه ژینگ‌جیانگ، دانشگاه جان هاپکینز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

«یورَپ» از نظام‌های رتبه‌بندی جهانی است که مؤسسه‌های جهان‌تراز را شناسایی و جایگاه آنها را در برابر یک‌دیگر ارزیابی می‌کند. شمار مقاله‌ها، شمار استنادها، شمار کل انتشارات، بهره‌وری علمی، تأثیر پژوهشی، و همکاری جهانی؛ شش سنجه کلیدی نظام «یورپ» برای ارزیابی مؤسسه‌های آموزش عالی است.