در بیانیه اجلاس روسای دانشگاه‌ها تأکید شد؛ آمایش آموزش عالی کشور یکی از محورهای مهم افزایش بهره‌وری
در بیانیه اجلاس روسای دانشگاه‌ها تأکید شد؛ آمایش آموزش عالی کشور یکی از محورهای مهم افزایش بهره‌وری

رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور در بیانیه پایانی اجلاس سه روزه خود در مشهد مقدس، بر ضرورت توسعه آموزش‌های مهارت محور برای پیوند زیست‌بوم دانش و پژوهش با زیست‌بوم کار و اشتغال تأکید کردند و اجرای طرح آمایش آموزش عالی کشور را یکی از مهم‌ترین محورهای مهم افزایش بهره‌وری اعلام کردند. .

به گزارش یوپنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری کشور پس از سه روز نشست‌های تخصصی با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد. متن بیانیه به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور در این اجلاس که مقارن با زمان مبارک ( ولادت با سعادت مولای متقیان، امیر المومنان حضرت علی (ع) و مکان مقدس (در جوار مضجع شریف رضوی) و در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب شکوهمند اسلامی با عنوان نظام ارتقاء بهره‌وری در آموزش عالی برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و نام معمار بزرگ انقلاب و سرداران شهید سرافراز عرصه دفاع مقدس، حریم، حرم، سلامت و امنیت کشور و آرزوی عزت و اقتدار روزافزون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به زعامت رهبری حکیم و فرزانه انقلاب و مجاهدت رئیس‌جمهور محبوب و مردمی، بر بندهای زیر به عنوان بیانیه اجلاس تأکید نمودند.

۱- علم نافع علمی است در خدمت صلح و صلحی در مسیر سعادت و سعادتی که در بستر عبودیت حق تعالی تحقق یافتنی است لکن دستاورد تفکر لیبرال دموکراسی چیزی جز تحریم دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و ترور دانشمندان و مردم بی‌گناه و ناامن‌سازی جای جای دنیا نیست. از این رو جامعه دانشگاهی ایران اسلامی دانشگاه‌های کشورهای جهان اسلام را به کنشگری آگاهانه و هوشمندانه در برابر جبهه زر و زور و تزویر استکبار فرا می‌خوانند.

۲- با توجه به راهبردهای چهارگانه رهبر معظم انقلاب برای انتخابات (شامل مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت) و تفسیر معظم‌له از دوگانه توامان حق و تکلیف بودن انتخابات ضمن فراخوانی آحاد ملت شریف ایران عزیز، برای خلق حماسه‌ای دیگر و مواجهه هوشمندانه در عرصه جنگ ترکیبی و شناختی و روایتگری صحیح و متقن از دستاوردهای انقلاب اسلامی و تحلیل اوضاع کنونی به همراه جامعه دانشگاهی، تشکل‌های استادی، دانشجویی و یاوران علمی تمام مساعی خود را به کار خواهیم بست تا جلوه زیبای دیگری از مردم‌سالاری دینی به جهانیان عرضه شود.

۳- شرکت‌کنندگان در اجلاس آمادگی خود را برای حفظ و افزایش شتاب علمی، تقویت دیپلماسی علمی، اجرایی‌سازی مواد ۵، ۱۱ و ۱۳ قانون جهش تولید دانش بنیان، استفاده از ظرفیت انجمن‌های علمی، همکاری، همراهی و همیاری برای جلوگیری از خام‌‌فروشی و تلاش برای ارتقاء پیچیدگی اقتصادی و خلق ارزش در چرخه‌های اقتصادی اعلام می‌دارند.

۴- توجه به آمایش آموزش عالی کشور یکی از محورهای مهم افزایش بهره‌وری در آموزش عالی می‌باشد و در دو سال گذشته بخش مهمی از سیاست‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اجرایی شده است و همچنان بر اجرای کامل و عملیاتی‌سازی این سند مهم تأکید می‌نماییم.
۵- در راستای ایجاد دانشگاه تمدن آفرین و حکمت بنیان بر رویکرد اخلاق‌مداری و شاگردپروری و تحقق مرجعیت علمی مبتنی بر توجه به نقش محوری استاد و برنامه محوری تأکید می‌نماییم.

۶- در ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، محور مهم فرهنگ و مسئولیت اجتماعی به عنوان یک شاخص مهم و مستقل مورد توجه قرار خواهد گرفت و این امر در راستای تحقق اهداف سند دانشگاه اسلامی به تحقق بهره‌وری فرهنگی و اجتماعی در آموزش عالی و تقویت هویت ایرانی، اسلامی و انقلابی زیست‌بوم دانشگاهی خواهد انجامید.

۷- در راستای تقویت ارتباط دانشجویان با حوزه‌های فناوری و نوآوری و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و در چارچوب تفاهم‌نامه‌های منعقده فی‌مابین معاونت فناوری و نوآوری و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت با تأکید بر حضور و ارتباط مؤثر انجمن‌های علمی دانشجویی در پارک‌های علم و فناوری و گسترش مراکز نوآوری و کارفرینی در دانشکده‌ها بر توانمندسازی دانشجویان و برگزاری رویدادها و برنامه‌های ترویجی و در چارچوب برنامه‌های دبیرخانه ملی فناوری‌ها و نوآوری‌های علوم انسانی و اسلامی، بر برگزاری‌ تورهای ملی فناوری برای استادان حوزه و دانشگاه، دانشجویان، طلاب و دانش‌آموزان تأکید می‌نماییم.

۸- شرکت‌کنندگان در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و پارکهای علمی و فناوری ضمن تشکر و قدردانی از کلیه دست‌اندرکاران مطالعه، تدوین و تصویب برنامه هفتم پیشرفت بواسطه پیش‌بینی احکام تحول‌آفرین در حوزه علم و فناوری و آموزش عالی، بر این باورند که اولاً شرط لازم بر تحقق تکلیف مندرج در تبصره بند الف ماده ۹۹ این است که اعتبارات ویژه پژوهش (۱۵%) و فرهنگی (۵%) به سرجمع اعتبارات دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها افزوده شود ثانیاً در راستای تکالیف پیش‌بینی شده در این برنامه تأکیدات موکد و اخیر ریاست محترم جمهور و در جهت ارائه و اجرای مطلوب دروس عملی و مهارتی در کلیه دانشگاهها بویژه دانشگاهای مهارتی کشور (دانشگاه علمی- کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای) و به منظور پیوند هر چه بیشتر زیست بوم دانش و پژوهش با زیست‌بوم کار و اشتغال، بر همراهی و همیاری کلیه دستگاههای اجرایی، اشتراک‌گذاری امکانات و تجهیزات و تسهیل فرایند کارورزی، کارآموزی و کار بین دانشجویان، اعطاء مشوق‌های انگیزشی برای همکاری بخش‌های دولتی و غیردولتی تأکید می‌نمایند.

۹- شرکت‌کنندگان در این اجلاس بر الزامات انگیزشی و توانمندسازی یاوران علمی و اساتید برای نقش‌آفرینی مؤثر در حوزه بهره‌وری و تمرکز بر بهبود مسائل چهارگانه دارای اولویت نابهره‌وری، تجربه‌نگاری و مدیریت دانش آموزش عالی، برگزاری کارگاه‌های دانش‌افزایی به عنوان راهبردهای افزایش بهره‌وری درون دستگاهی و بر ترویج و آموزش بهره‌وری و همکاری مؤثر و مسئولانه با دستگاه‌های اجرایی به عنوان مصادیق تلاش برای افزایش بهره‌وری ملی تأکید نمودند.
۱۰- رؤسای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و کارگاه‌ها، افزایش جذب و تنوع ملی دانشجویان بین‌المللی و عملیاتی نمودن بورس‌های ۱۳‌گانه را موجب افزایش اثربخشی منطقه‌ای، نگهداشت سرمایه انسانی و قرار گرفتن دانشگاه در کنار صنعت و جامعه دانسته، توجه به دانشجویان سرآمد، دانشجویان شاهد و ایثارگر و سلامت جسمانی، روانی و مهارتی و ورزشی عموم دانشجویان را در قالب سلسله برنامه‌های سازمان امور دانشجویان و انتصاب مدیران توانمند در رأس ادارات شاهد و ایثارگر موجب افزایش بهره‌وری نیروی انسانی می‌دانند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
۴ تا ۶ بهمن ۱۴۰۲
مشهد مقدس _ دانشگاه فردوسی