محسن حاجی میرزایی

در جلسه دیروز هیئت وزیران، موضوع اعتماد مجدد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزیر راه و شهرسازی که حاکی از رضایت مجلس شورای اسلامی از خدمات این وزارتخانه است، مطرح شد و رییس¬جمهور از رییس مجلس، هیئت رییسه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کرد.

به بهانه اعتماد مجدد نمایندگان ملت به وزیر راه و شهرسازی مناسب است به گوشه ای از دستاوردهای این دوره را گزارش کنم.
دوره مسئولیت جناب آقای آخوندی با موفقیت های بزرگ و درخور اعتنایی در حوزه راه و شهرسازی همراه بوده است که به گمان من به شایستگی اطلاع رسانی نشده است.
زیرساخت های حمل و نقل و ترانزیت کشور با تلاش های انجام شده نوید از آینده درخشانی در این حوزه می دهد. اتمام عملیات اجرایی راه آهن گرگان – اینچه برون جهت انتقال بار ترانزیتی از کشور ترکمنستان و قزاقستان، افزایش ۹۳ درصدی پروازهای ترانزیتی از فراز کشور، افزایش ۶۲ درصدی جابجایی مسافر حومه¬ای ریلی، بیش از ۵ هزار کیلومتر زیرساخت جاده¬ای شامل آزادراه، بزرگراه و راه اصلی و بیش از ۵۸۰۰ کیلومتر راه روستایی از جمله این تلاش های مهم است.

گسترش ظرفیت ناوگان دریایی و حمل و نقل دریایی کشور در دوره فعالیت وزارت راه و شهرسازی در دولت تدبیر و امید، از دیگر اقدامات موفقیت آمیز این وزارتخانه محسوب می شود. رشد ۹ درصدي ظرفيت ناوگان دريايي نفتي كشور و رسيدن به ۱۵ ميليون تن ظرفيت، رشد ۱۰ درصدي ظرفيت تخليه و بارگيري بنادر تجاري و رسيدن به ۲۰۹ ميليون تن ظرفيت، بهره‌برداري از ۳۹ پروژه توسعه و تجهيز بنادر به ارزش تقريبي ۳۲۷۲ ميليارد ريال، بهره برداري از ۱۴ موج شکن بنادر كوچك چند منظوره در سواحل جنوب كشور و بهره برداری از بزرگترین پایانه مسافری دریایی کشور در بندر شهید حقانی استان هرمزگان از جمله این دستاوردهاست.

تصادفات رانندگي همواره يكي از دغدغه هاي اصلي كشوربوده و با توجه به ميزان مرگ و مير و جراحات ناشي از آن، يكي از چالشهاي اصلي مسئولان و مردم محسوب مي شود. بر اساس مطالعات اقتصادي صورت گرفته با توجه به حدود ۱۶،۰۰۰ نفر كشته و ۵۰۰٫۰۰۰ مصدوم ناشي از آن (سالانه) ، ميزان هزينه مستقيم و غيرمستقيم ناشي از تصادفات رانندگي، سالانه بيش از ۴۰ هزار ميليارد ريال مي‌باشد كه اين ميزان در حدود ۶% از توليد ناخالص داخلي كشور را تشكيل مي‌دهد حذف و اصلاح تعداد ۱۹۳۲ نقطه – مقطع و تقاطع پرتصادف در راه های شریانی و استقرار سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور در راه¬های شریانی کشور در ۵۰۰ محور مهم نیز اقداماتی است که در جهت ایمن سازی راه ها و کاهش تلفات جاده¬ای به انجام رسیده است.

انعقاد قرارداد و خرید هواپیما از دو شرکت معتبر بین المللی که برای اولین بار در این شیوه و با این حجم در سالهای پس از انقلاب انجام شد و منجر به خرید ۲۰۰ فروند هواپیما به شیوه اجاره به شرط تملیک و تامین مالی از مسیر درآمدهای حاصل از بهره برداری از هواپیماها به انجام رسید علاوه بر اینکه مهر ابطالی بر تحریم ها تلقی می شود زمینه ساز تحولاتی بزرگ در حوزه حمل و نقل هوائی محسوب می شود. زمینه سازی برای بازپس گیری سهم ایران از بازار صنعت حمل و نقل هوائی در منطقه و جهان و تسهیل گردشگری ملی و بین المللی از جمله این تحولات محسوب میشود.

همچنین افتتاح ۷۱۰ هزار واحد مسکن مهر از یک میلیون و هفتصد هزار واحد افتتاح شده در این دولت و افزایش آن به ۸۰۰ هزار تا پایان دوره این دولت نیز از جمله خدمات این دستگاه به شمار می آید.

درک اهمیت و ارزش این کارها بدون در نظر داشتن محدودیت های شدید منابع که در بخش عمده ای از دوران استقرار دولت یازدهم، دولت را در پیگیری اهداف و برنامه هایش با مشکلات متعددی روبرو کرد، میسر نیست. بدون تردید اعتماد مجدد نمایندگان محترم مجلس به جناب آقای آخوندی حکایت از آگاهی آنان از این دستاوردهاست.

upna