بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا می گوید طرح ترزا می، نخست وزیر این کشور برای برکسیت مانند «یک جلیقه انتحاری به دور قانون اساسی بریتانیا» است که دکمه انفجاری آن در اختیار اتحادیه اروپا خواهد بود.

به گزارش یوپنا به نقل از یورونیوز، وزیر خارجه پیشین بریتانیا در مقاله ای که روزنامه «دیلی میل» منتشر شده طرح ترزا می برای خروج از اتحادیه اروپا را «تحقیری» خوانده است که به گفته وی راه را برای «باج خواهی دائمی سیاسی» باز می کند.

بوریس جانسون در بخشی از مقاله خود در مورد طرح ترزا می نوشته است: «ما کمربندی انفجاری به دور قانون اساسی بریتانیا کشیده ایم و دکمه انفجاری آن را در اختیار میشل بارنیه [مسئول اتحادیه اروپا برای مذاکره با بریتانیا] گذاشته ایم.»

ادبیات مورد استفاده بوریس جانسون در این مقاله و به ویژه اشاره او به «جلیقه انفجاری» انتقادهای زیادی را علیه او برانگیخته است.

وزیر خارجه پیشین بریتانیا در ماه ژوئیه سال جاری (تیر) در اعتراض به طرح ترزا می برای برکسیت از سمت خود کناره گیری کرد. نخست وزیر بریتانیا جرمی هانت را پس از استعفای بوریس جانسون به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد.

از بوریس جانسون به عنوان یکی از نامزدهای جانشینی ترزا می در سمت رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیری بریتانیا نام برده می شود. هواداران بوریس جانسون امیدوارند مقاله او در روزنامه «دیلی میل» نشانه ای از تمایل او برای به چالش کشیدن ترزا می به عنوان رهبر حزب محافظه کار باشد.

upna